Fermentovaná zeleninová zmes s kimči korením prináša do každodennej kuchyne niečo výnimočné a zdravé, čo vás zároveň poteší lahodnou, mierne pikantnou chuťou. Táto fermentovaná zmes je nielen inšpirovaná tradičným kórejským kimči, ale zároveň ponúka osviežujúcu variáciu na typickú slovenskú nakladanú zeleninu. Keď si predstavíte čerstvé kúsky kapusty, mrkvy a reďkovky, ktoré sa počas fermentácie premenia na mäkké a chrumkavé sústo plné vitamínov a probiotík, už teraz si môžete vychutnať ich jedinečnú chuť a bohatú arómu.
Fermentácia je jedným z najstarších spôsobov konzervácie potravín, ktorý sa dnes opäť dostáva do popredia vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na zdravie. Zelenina fermentovaná s kimči korením je bohatá na probiotiká, ktoré prospievajú tráveniu, posilňujú imunitu a dodávajú energiu. Tento recept je skvelou voľbou pre tých, ktorí radi objavujú nové chute, ale zároveň oceňujú praktickosť a jednoduchosť prípravy.
Príprava fermentovanej zmesi je pritom veľmi intuitívna a kreatívna. Nemusíte sa striktne držať receptu – môžete pridať svoje obľúbené druhy zeleniny alebo upraviť množstvo korenia podľa preferencií. Proces fermentácie sa v mnohých domácnostiach stáva malým rituálom, ktorý nás vracia k jednoduchosti a prirodzenému spôsobu spracovania potravín.
Predstavte si, že uprostred zimy otvoríte pohár tejto zeleninovej zmesi. Pri prvom pohľade na jej farby a pri prvej vôni čerstvých ingrediencií si okamžite spomeniete na letné trhy a sviežu úrodu. Je to chuť, ktorá vás zahreje, osvieži a dodá jedlám zaujímavý, jemne pikantný akcent. Fermentovaná zelenina s kimči korením je nielen chutná, ale aj zdravá, a stáva sa skvelým doplnkom k vašim každodenným jedlám. Tento recept si zamilujete pre jeho jednoduchosť, autenticitu a schopnosť obohatiť váš jedálniček o kúsok exotiky v domácom štýle.
Fermentovaná zeleninová zmes recept
Ingrediencie
- 1 malá hlávka čínskej kapusty (alebo bielej kapusty)
- 2 mrkvy
- 1 biela reďkovka (daikon) alebo 2 klasické reďkovky
- 3 jarné cibuľky
- 3-4 strúčiky cesnaku
- 1 kus zázvoru (cca 2 cm)
- 1-2 čajové lyžičky kimči korenia (alebo mletého kórejského čili gochugaru podľa chuti)
- 1 lyžica soli (bez jódu, najlepšie morská)
- 1 čajová lyžička cukru (voliteľne)
Postup
- Príprava kapusty – Kapustu očistite a nakrájajte na štvrťky, odstráňte hlúb a nakrájajte ju na menšie kúsky. Do veľkej misy pridajte kapustu a posypte ju soľou. Rukami ju dobre premasírujte, aby začala púšťať šťavu. Nechajte ju odstáť približne 30-60 minút.
- Príprava ďalšej zeleniny – Mrkvu a reďkovku ošúpte a nakrájajte na tenké prúžky (môžete použiť aj strúhadlo alebo škrabku na julienne rezance). Jarnú cibuľku nakrájajte na 2-3 cm dlhé kúsky. Cesnak a zázvor ošúpte a nastrúhajte alebo nakrájajte nadrobno.
- Príprava kimči pasty – V menšej miske zmiešajte kimči korenie (alebo gochugaru) s nastrúhaným cesnakom, zázvorom a prípadne lyžičkou cukru. Pridajte trocha vody, aby vznikla pasta.
- Spojenie všetkých ingrediencií – Opláchnite kapustu pod tečúcou vodou, aby ste odstránili prebytočnú soľ, a dobre ju vyžmýkajte. Do veľkej misy pridajte všetku pripravenú zeleninu a kimči pastu. Rukami dôkladne premiešajte, aby sa korenie rovnomerne rozložilo po celej zelenine. Odporúča sa používať rukavice, aby korenie nedráždilo pokožku.
- Plnenie do pohárov – Pripravenú zmes preneste do sterilizovaných pohárov. Každú vrstvu zeleniny dobre zatlačte lyžicou alebo rukou, aby sa odstránili vzduchové bubliny a zelenina bola ponorená pod vlastnou šťavou. Pohár neplňte úplne po okraj, nechajte približne 2-3 cm voľného priestoru, pretože počas fermentácie sa objaví pena a zmes môže trochu expandovať.
- Fermentácia – Pohár prikryte (voľne položte viečko alebo prekryte látkou) a nechajte zmes fermentovať pri izbovej teplote 3-7 dní. Každý deň pohár skontrolujte a ak je potrebné, zatlačte zeleninu pod hladinu šťavy. V závislosti od teploty v miestnosti a preferovanej chuti môže byť doba fermentácie kratšia alebo dlhšia.
- Uskladnenie – Po fermentácii poháre uzavrite a uskladnite ich v chladničke, kde fermentácia spomalí. Takto pripravená zeleninová zmes vám vydrží niekoľko týždňov až mesiacov.
Tipy na podávanie:
- Fermentovanú zeleninovú zmes podávajte ako prílohu k mäsitým jedlám, ryži alebo ju môžete pridať do sendvičov, šalátov či k polievkam.
- Pre extra štipľavú chuť môžete pridať viac kimči korenia alebo gochugaru, podľa toho, ako pikantnú zmes preferujete.
Fermentovaná zeleninová zmes otázky a odpovede
Aké druhy zeleniny sú najvhodnejšie na fermentovanie s kimči korením?
Najčastejšie sa používa čínska kapusta, mrkva, reďkovka (najmä daikon) a jarná cibuľka. Môžete však pridať aj inú zeleninu, napríklad brokolicu, papriku alebo klasickú bielu kapustu podľa vlastných preferencií.
Čo je kimči korenie a čím ho môžem nahradiť?
Kimči korenie (gochugaru) je kórejské mleté čili s jemne sladkastou a štipľavou chuťou. Ak ho nemáte, môžete použiť iné mleté čili korenie, no chuť bude trochu odlišná.
Ako dlho fermentovať zeleninovú zmes s kimči korením?
Fermentácia trvá 3-7 dní pri izbovej teplote. Každý deň skontrolujte chuť, a ak dosiahnete požadovanú kyslosť, môžete zmes presunúť do chladničky, kde sa fermentácia spomalí.
Môžem použiť inú soľ než morskú?
Najlepšie je používať soľ bez jódu, ako je morská soľ alebo himalájska soľ, pretože jód môže ovplyvniť proces fermentácie a chuť.
Ako zabrániť tomu, aby fermentovaná zmes plesnivela?
Dbajte na to, aby bola zelenina vždy ponorená pod šťavou. Môžete použiť závažie alebo sterilný kameň, aby ste udržali zeleninu pod hladinou, čím minimalizujete kontakt so vzduchom.
Ako dlho vydrží fermentovaná zeleninová zmes?
Pri skladovaní v chladničke vydrží niekoľko mesiacov. Časom chuť fermentovanej zmesi dozrieva a stáva sa kyslejšou.