Preskočiť na obsah

Môžeme skladovať zeleninu v plastových vreckách?

    Problém so skladovaním ovocia a zeleniny v plastových vreckách

    Napíšete si nákupný zoznam a dvakrát ho skontrolujete. Kúpite si voľný špenát namiesto baleného, pretože je zdravší a lacnejší. Z rovnakého dôvodu si nekúpite ani zabalené jablká. Oba produkty uložíte do zásuvky na zeleninu v chladničke a neúmyselne čakáte týždeň, kým si pripravíte ten špenátový šalát s hroznom a kúskami slaniny. Keď konečne siahnete po špenáte, je zvädnutý a scvrknutý. O pár dní neskôr majú tie jasné a chrumkavé jablká hnedé škvrny a sú kašovité. Prečo sa vaša vzácna zelenina pokazila? Problém nie je vo vás: je to pravdepodobne len tým, že neviete ako správne skladovať zeleninu a ovocie.

    Plast je v kulinárskom svete všadeprítomný. Stačí prejsť po ktorejkoľvek uličke v obchode a uvidíte všetky možné druhy jednorazových plastov. Je rýchlo vyrábaný a ľahký, ale čo by bolo vhodnou alternatívou? Použijete drevenú debnu na jablká? Napriek takmer univerzálnemu používaniu plastových obalov, tenké plastové vrecká na zeleninu nie sú určené na dlhodobé skladovanie. V skutočnosti sú veľmi zlým spôsobom, ako udržať jedlo v chladničke, pretože ovocie a zelenina potrebujú cirkuláciu vzduchu a rôzne stupne vlhkosti, aby zostali čerstvé. Ak si pamätáte stredoškolskú biológiu, možno už viete prečo.

    Plastové vrecká dusia ovocie a zeleninu

    V uzavretom plastovom vrecku s obmedzeným prietokom vzduchu zelenina uvoľňuje vlhkosť. To platí najmä pre čerstvé, nespracované ovocie a zeleninu ako jemný organický špenát. Predstavte si mrkvu alebo papriky ako vodné balóny. Čím viac vody je vo vnútri, tým viac sa rozširujú a stávajú sa pevnými. Vzduch a tekutiny prirodzene hľadajú rovnováhu, pretože vysoká hustota prechádza k nízkej hustote v dôsledku osmózy. Takže, keď je vlhkosť uzamknutá, bunky zostávajú napnuté a pevné; keď zmizne, bunky sa zmenšujú a scvrkávajú. Tento vodný tlak vnútri ovocia alebo zeleniny sa nazýva turgorový tlak, ktorý udržuje tvar zeleniny ako plný vodný balón.

    Jedným zo spôsobov, ako predĺžiť životnosť chladených zelenín, je upraviť vlhkosť v zásuvkách na zeleninu v chladničke. Ten malý ovládač v chladničke, s ktorým si nie ste istí, na čo slúži, nie je len na parádu: reguluje množstvo vlhkosti v priestore. Zvýšením vlhkosti sa vytvára prirodzená rovnováha vlhkosti; menej vody uniká a zelenina si zachováva svoj tvar, zostáva chrumkavá a čerstvá. Takže nabudúce, keď si prinesiete krásne zeleniny z farmárskeho trhu alebo zväzky špargle, uložte ich do perforovanej nádoby ako je odstredivka na šalát, namiesto toho, aby ste náhodne uložili plastové vrecko do zásuvky na zeleninu v chladničke. Opakovane použiteľné zelené vrecká, špeciálny úložný box na šalát a dokonca aj papierové utierky tiež poslúžia.

    Vyhnite sa plastovým vreckám aj na skladovanie v špajzy

    Podobné pravidlá platia aj pre špajzu, kde by sa nemalo skladovať ovocie a zelenina ako citrusy, paradajky, zemiaky, melóny a samozrejme cesnak a cibuľa. Niektoré druhy zeleniny môžu prezrieť a rýchlejšie hniť, ak sú skladované s ovocím. Hormonálne zmeny v niektorých druhoch ovocia uvoľňujú etylén, plyn, ktorý urýchľuje dozrievanie. Môžete si predstaviť, prečo je plast v takomto prípade zlým úložným zariadením. Ak sú paradajky uložené v uzavretom vrecku, etylén nemá kam uniknúť, čím sa vytvára spätná väzba, ktorá rýchlo spôsobí kazenie.

    Keďže niektoré potraviny sú na etylén citlivejšie ako iné, je potrebné vedieť, ktoré plodiny môžu byť skladované spolu. Skrátka, dobrým spôsobom, ako zabrániť rýchlemu dozrievaniu etylénových producentov, je uložiť ich do samostatných priestorov v špajzy alebo do hnedých papierových vreciek. To je ideálne prostredie pre potraviny ako citrusy, cibuľa a cesnak, ktoré je najlepšie uchovávať chladné a suché. Môžete použiť dierkovač na papierové vrecká, aby ste vytvorili perforované dlhodobé úložisko pre tieto položky a udržali cibuľu a cesnak čerstvé celé mesiace. Biológia za etylénom môže tiež pracovať vo váš prospech, ak potrebujete rýchlo dozrieť plodiny tým, že uložíte etylén citlivú zeleninu s etylén produkujúcim ovocím. Zlepšením svojich úložných návykov a odstránením plastových vreciek dosiahnete dlhšiu životnosť vašej zeleniny, chrumkavejšie jablká a menej plytvania jedlom, peniazmi a frustráciou.

    Vďaka týmto tipom budete mať svoju zeleninu a ovocie čerstvé dlhšie a vyhnete sa zbytočnému plytvaniu.

    Ďalšie inšpirácie