Preskočiť na obsah

Najstrašidelnejšie vinárstva sveta. Mrazivé príbehy duchov a tajomstvá skryté medzi vinicami

    Najstrašidelnejšie vinárstva sveta. Mrazivé príbehy duchov a tajomstvá skryté medzi vinicami

    Víno je súčasťou histórie a vinárstvo naďalej prekvitá. Či už milujete dobrú degustáciu so zaujímavým príbehom, alebo ste jednoducho prišli kvôli vínu, vinice nás často zaujmú svojou bohatou a fascinujúcou minulosťou. Pri návšteve vinárstva, užívaní si vôní, hľadaní jemných tanínov a oceňovaní rôznych ročníkov sa človek nemôže ubrániť myšlienkam na zem, staré pivnice a všetkých ľudí, ktorí sa podieľali na premene hrozna na víno. Najstrašidelnejšie vinárstva sveta ukrývajú nielen lahodné vína, ale aj temné tajomstvá a príbehy o duchoch, ktoré dodávajú ich histórii zvláštnu atmosféru.

    S nespočetnými vinárstvami, ktoré existujú celé stáročia, ba dokonca tisícročia, je jasné, že na niektoré z nich sa viažu mestské legendy alebo príbehy o duchoch. Od starých vínnych pivníc v Škótsku po honosné domy a zámky s vinicami po celom svete, možno budete prekvapení, koľko vinárstiev má temnú minulosť, v ktorých sa zrodilo niekoľko príbehov o duchoch. Ak sú paranormálne aktivity a degustácie vína vašimi obľúbenými záľubami, tu sú najstrašidelnejšie vinárstva na svete.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: Château de Brissac: Údolie Loiry, Francúzsko

    Château de Brissac, považované za jedno z najstrašidelnejších miest v celej Európe, je obklopené bujnými vinicami a nádherným francúzskym vidiekom. S históriou siahajúcou až do 11. storočia je tento honosný dom a jeho plodné vinice úchvatným pohľadom. Avšak okrem úžasných výhľadov, bohatej histórie a robustných cabernetov a rosé vín tu nájdete aj ducha menom Charlotte. Charlotte de Brézé, známa aj ako Zelená dáma, bola jedným z nemanželských detí kráľa Karola VII.

    V roku 1462 sa Charlotte vydala za šľachtica, ale v manželstve bola nešťastná. Mala milenca, čo ju nakoniec stálo život. Charlotte údajne zavraždil jej žiarlivý manžel a jej duch má teraz navždy blúdiť po zámku a jeho záhradách a viniciach. Ako prízrak Zelená dáma prenasledovala svojho bývalého manžela, kým neutiekol zo zámku. Dnes mnoho návštevníkov tvrdí, že videli ducha v elegantných zelených šatách, počuli kroky, strašidelné stony a smiech.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: Murder Ridge Winery: Yorkville, Kalifornia

    Murder Ridge Winery nebolo vždy názvom tohto vinárstva. Predtým, než sa odohrala brutálna vražda, ktorá inšpirovala zmenu mena, bola táto vinica známa ako Perli Vineyards. V roku 1911 tu bol brutálne zavraždený Joseph Cooper a jeho pozostatky boli spálené. Peter Gianoli, sused, mal pri zatknutí na sebe Cooperov kabát a popíjal víno. Bol obvinený z vraždy a poslaný do štátnej liečebne.

    Po prepustení Gianoli zmizol, ale jeho prítomnosť je stále cítiť na Murder Ridge. Hoci sa nehovorí o duchoch, vrany (symboly smrti) sú na tejto vinici stále prítomné, čo pridáva na strašidelnej atmosfére. Medzi najslávnejšie vína tejto kalifornskej vinice patria chardonnay, pinot, syrah a zinfandel.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: Beringer Winery: Napa Valley, Kalifornia

    Beringer Winery v Napa Valley je tiež známe svojou strašidelnou históriou. V roku 1884 bol centrálny dom na tejto vinici osobnou rezidenciou jedného zo zakladateľov, Fredricka Beringera. Po jeho smrti v roku 1901, sa jeho duch údajne stále potuluje po jeho 17-izbovej rezidencii a bohatých viniciach. Okrem ducha Fredricka Beringera, ktorý sa najčastejšie objavuje v jeho bývalej spálni, boli zaznamenané aj iné neznáme prízraky na pozemku.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: Ricasoli Winery & Brolio Castle: Toskánsko, Taliansko

    Barone Ricasoli Wines, založené v roku 1141, patrí medzi najstaršie vinárstva na svete. Vinárstvo funguje dodnes a stále je vo vlastníctve tej istej rodiny, ktorá ho založila. Po stáročia toto vinárstvo pokračovalo v podnikaní v regióne Chianti, ktorý sa nachádza v srdci Toskánska, až do roku 1880. Železný barón je ďalším duchom, ktorý sa rozhodol zotrvať na zámku a vinárstve.

    Barón Bettino Ricasoli, vynálezca odrody vína Chianti Classico, bol známy svojou krutosťou, a preto dostal prezývku Železný barón. Po tom, čo v roku 1880 utrpel infarkt v rodinnom zámku, neodišiel zo sveta len tak pokojne. Po jeho pohrebe sa diali zvláštne veci- údajne sa jeho pochovaná rakva neustále vynárala na povrch. Povráva sa, že duch Železného baróna stále blúdi po zámku a jeho okolí, pričom nie je priateľským duchom. Avšak, vytvoril skvelé suché červené víno, ktoré navždy zostane v srdciach milovníkov vína po celom svete.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: Biltmore House & Winery: Asheville, Severná Karolína

    V Asheville v Severnej Karolíne sa nachádza Biltmore House and Winery, skutočná lahôdka pre oči a chuťové poháriky. Tento honosný dom postavený v roku 1895 s upravenými záhradami a rozsiahlymi vinicami patrí rodine Vanderbiltovcov — áno, tým Vanderbiltovcom. Zaujímavosťou je, že tento nádherný dom údajne strašia práve jeho pôvodní majitelia, George a Edith Vanderbilt. Duchovný pár, ktorý si stále užíva životné radosti, sa podľa svedectiev návštevníkov ozýva v podobe Edith, ktorá volá na Georgea, často blízko domácej knižnice, ktorú George tak miloval.

    George a Edith sú tiež známi tým, že sa smejú a šantia v ich vnútornom bazéne, aj po smrti. Napriek tomu, že majetok, nehnuteľnosť a vinárstvo spolu zaberajú ohromných viac ako 8000 akrov, tieto elegantné zjavenia sa stále zjavujú na rôznych miestach. Pre živých však premáva po rozľahlom areáli shuttle bus, ktorý ich prepraví až k vinárstvu. Biltmore Winery, známe svojimi svetovými vínami, vrátane chardonnay, cabernet franc, merlot a cabernet sauvignon, vzniklo až po ére Georgea a Edith. V skutočnosti to bol ich vnuk William Amherst Vanderbilt Cecil, ktorý začal pestovať hrozno v roku 1971 — no zdá sa, že George a Edith sú spokojní s tým, čo ich vnuk a ostatní členovia rodiny dosiahli. Zdá sa, že sa dobre bavia pri návštevách verejnosti a radšej strašia po svojom.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: Groot Constantia: Kapské Mesto, Južná Afrika

    Najstaršie vinárstvo v Južnej Afrike, Groot Constantia, má za sebou viacero príbehov o duchoch. Jeho počiatky siahajú do roku 1685, keď Simon Van der Stel, raný osadník v oblasti Cape, objavil úrodnú pôdu blízko notoricky známej Stolovej hory, a jeho tu sa zrodila jeho láska k výrobe vína. Van der Stel údajne zasadil nespočetné množstvo viníc dubov a mal k nehnuteľnosti veľmi blízky vzťah. Na začiatku 18. storočia sa Groot Constantia mohla pochváliť viac ako 60 000 viničmi a ročnou produkciou takmer 17 000 litrov vína.

    Dnes sú Van der Stel a jeho manželka považovaní za zakladateľov prvej vinárskej farmy v Južnej Afrike. Groot Constantia, ktorá je v prevádzke už viac ako 300 rokov, je rovnako historickým miestom, ako aj prvotriednym vinárstvom. Van der Stel však zomrel v roku 1712 a jeho milované vinárstvo prešlo počas storočí mnohými rukami. Napriek jeho smrti a zmenám vlastníctva sa povráva, že Van der Stelov duch sa stále prechádza po pozemku — kontroluje vinič, oddychuje pri bazéne v hlavnej budove a občas sa dokonca ide okúpať.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: Belhurst Castle & Winery: Seneca Lake, New York

    Krásne panstvo a vinica Belhurst Castle, nachádzajúce sa v oblasti Seneca Lake vo Finger Lakes, určite hostia niekoľko duchov, ktorí si užívajú dobré víno. Toto miesto plné paranormálnych aktivít bolo pôvodne využívané na rezidenčné účely začiatkom 19. storočia. Prvou smrťou na pozemku a pravdepodobne jedným z miestnych duchov tu bol Bucke Hall, ktorý sa usadil v dome Hermitage, v tom čase jedinom dome na pozemku. Neskôr sa zistilo, že Hall bol podvodník na úteku, ktorý sa zranil v roku 1836 a odmietol liečbu, čo viedlo k jeho smrti a následnému strašeniu v dome Hermitage.

    Tento lukratívny pozemok však neustále menil majiteľov až do konca 19. storočia, keď bohatá žena kúpila nehnuteľnosť a začala výstavbu, ktorá nakoniec viedla k vzniku zámku Belhurst. Počas výstavby sa stavalo na dennom poriadku, že robotníci padali na smrť alebo sa zbláznili, a krátko nato zámok opäť zmenil majiteľa. S rôznymi vlastníkmi v priebehu rokov sa táto nádherná rezidencia stala nelegálnou krčmou, kasínom, penziónom a nakoniec troma hotelmi s reštauráciou a vinárstvom. S každou transformáciou pribúdali ďalší duchovia, vrátane Isabelly, opernej speváčky, ktorá zomrela v tajných tuneloch pod Belhurstom, a bývalého správcu menom Dick O’Brien. Od nehmotných operných sól a strašidelných žartov až po iné nevysvetliteľné udalosti, personál, ako aj hostia zámku a vinárstva, zažili určite niekoľko mrazivých zážitkov.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: Belvoir Winery & Inn: Liberty, Missouri

    Belvoir Winery, skvost stredozápadu, porušil niekoľko základných pravidiel hororového žánru. Postavením svojho vinárstva na bývalých pohrebiskách a nevytýčených miestach, kde sa kedysi konali tajné rituály, si táto vinica doslova koleduje o paranormálne problémy. Nachádza sa v malom mestečku Liberty a je situované na pozemku o rozlohe viac ako 200 akrov, ktorý patril bratrskej spoločenskej organizácii s názvom Order of Odd Fellows. Tento rád, známy svojimi zvláštnymi praktikami a tajnými ceremóniami, mal v budovách skutočné kostry v skriniach a stenách. Navyše, na tomto pozemku sa kedysi nachádzal sirotinec a poloprázdny cintorín s niekoľkými neoznačenými hrobmi.

    Nie je preto prekvapením, že hostia vinárstva a ľudia, ktorí pracujú v tomto vinárstve a hoteli v Missouri, hlásia pravidelné prítomnosti duchov. Ak vám nevadí pridať pár duchov medzi hostí na vašom svadobnom zozname alebo vám neprekáža neviditeľná spoločnosť pri ochutnávke odrody chardonnay, toto strašidelné vinárstvo je pre vás ako stvorené.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: Seppeltsfield Winery & Estate: Barossa Valley, Južná Austrália

    Vinárstiev v Austrálii je mnoho, ale Seppeltsfield Winery & Estates v Barossa Valley je považované za jedno z najstrašidelnejších miest v Južnej Austrálii. S históriou siahajúcou do polovice 19. storočia je toto rodinné vinárstvo známe tým, že je skutočne strašidelné. Návštevníci vinárstva často hlásia zvuky neviditeľných krokov, strašidelné náreky, tlmené šepoty a mrazivé výkriky v blízkosti viníc. Občas dokonca môžete počuť zvuky výstrelov zo zbraní a objavuje sa krv presakujúca cez steny.

    Paranormálna aktivita je tu obzvlášť častá počas výročia úmrtí členov rodiny Seppeltovcov v tomto vinárstve. Najmä blikajúce svetlá bez prítomnosti elektriny a neznáme a neviditeľné sily pravidelne desia personál. Mnoho ľudí však verí, že tieto strašenia sú spôsobené predchádzajúcimi generáciami Seppeltovcov, ktoré spôsobujú všetok ten rozruch. Napriek pretrvávajúcej strašidelnej atmosfére sem ľudia stále prichádzajú v húfoch, aby si vychutnali ocenenú kuchyňu a známe šumivé, biele a ružové vína.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: South Bridge Vaults: Edinburgh, Škótsko

    Známym South Bridge Vaults už dlhší čas nepatria sudy s dobrým alkoholom, no tieto staré pivnice sú určite strašidelné. Predtým, než sa do toho pustíme, stojí za zmienku, že whisky (nie whiskey) nebola uznávaná ako národný nápoj v Škótsku až do 18. storočia. Dlho pred whisky milovali Škóti víno — konkrétne francúzske dovážané víno. Keďže každý miloval dobré červené víno, potrebovali miesto na jeho uskladnenie, a tak vznikli v 18. storočí South Bridge Vaults. Hoci používanie tohto podzemného priestoru ako obrovskej vínnej pivnice netrvalo dlho, Vaults sa nakoniec využívali aj na iné účely.

    V polovici 19. storočia sa tieto podzemné komory stali domovom pre prisťahovalcov a ďalších ľudí, ktorí zúfalo potrebovali miesto na bývanie. Bohužiaľ, kvôli vysokému výskytu kriminality, nelegálnej výrobe whisky a chorobám to bola katastrofa. Po neúspechu bytového projektu dostali Vaults druhú šancu a stali sa červenou štvrťou mesta. Dokonca bola aj doba, keď tu lekárska fakulta skladovala mŕtve telá. V dôsledku toho všetkého sa o South Bridge Vaults povráva, že majú značný problém s duchmi. Dávnejšie vyhlásené za historickú pamiatku, South Bridge Vaults sú dnes otvorené pre verejnosť na prehliadky duchov a histórie.

    Najstrašidelnejšie vinárstva: Château du Taillan: Haut Médoc, Francúzsko

    Hovorí sa, že Château du Taillan je strašidelný kvôli La Dame Blanche, alebo Bielej pani. Tento konkrétny príbeh o duchoch pochádza zo 7. storočia, a ak poznáte francúzske vína, viete, že po La Dame Blanche je pomenované osviežujúce biele víno. Legenda hovorí, že La Dame Blanche je duch maurskej princeznej menom Blanca, ktorá sa zamilovala do muža, ktorého jej otec neschvaľoval, a tak ju uväznil vo fortici, ktorá bola neskôr pomenovaná po nej — Blanquefort.

    Bohužiaľ, bez svojej jedinej skutočnej lásky Blanca zomrela sama v zajatí. Krátko po jej smrti začal duch, ktorý sa zdá, že niečo hľadá, blúdiť lesmi a vinicami, ktoré sa neskôr stali Château du Taillan.

    Château du Taillan a ďalšie spomínané panstvá sú len niekoľkými z mnohých strašidelných vinárstiev na svete. Ale ak ste znalcom vín a milujete fascinujúce príbehy plné vrážd, záhad a duchov, prečo nespojiť svoje vášne a nepozrieť sa na tieto chutné strašidelné miesta osobne?

    Ďalšie inšpirácie