Preskočiť na obsah

Prečo sú vajíčka Kinder Surprise v Spojených štátoch zakázané?

    Prečo sú Kinder Surprise vajíčka v Spojených štátoch zakázané

    Vajíčko Kinder Surprise, ktoré deti v mnohých častiach sveta nadchýna od roku 1974, keď talianska cukrárenská spoločnosť Ferrero predstavila tento produkt, je v Spojených štátoch zakázané. Pre tých, ktorí náhodou nevedia čo to je, Kinder Surprise vajíčko je čokoládové vajíčko, ktoré sa otvára a odhaľuje plastovú kapsulu s hračkou vo vnútri. Spojenie lahodnej mliečnej čokolády a vzrušujúceho momentu objavovania hračky vo vnútri sa stalo hitom a získalo si srdcia mnohých generácií. Kinder Surprise vajíčko je nielen symbolom sladkého potešenia, ale aj kreativity a zvedavosti, ktoré podnecuje u detí pri skladaní a hraní sa s malými hračkami.

    Dôvod zákazu Kinder Surprise vajíčok

    Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA), ktorý je zodpovedný za ochranu verejného zdravia tým, že zabezpečuje bezpečnosť potravinovín v USA, neumožňuje dovoz Kinder Surprise vajíčok. Je to jedna z 13 medzinárodných potravín, ktoré nikdy nemôžete ochutnať v USA, ako napríklad čerstvé jamajské ovocie ackee alebo haggis, škótske národné jedlo vyrobené z ovčích orgánov. V prípade Kinder Surprise vajíčka FDA určila, že produkt nezodpovedá Federálnemu zákonu o potravinách, liekoch a kozmetike z roku 1938 a je tiež považovaný za produkt, pri ktorom hrozí nebezpečenstvo udusenia.

    Zákon z roku 1938

    Priekopnícky zákon z roku 1938 umožnil FDA vytvoriť potravinové normy a regulovať kozmetiku. V tejto súvislosti agentúra zodpovedá za niektoré z najväčších potravinových stiahnutí z trhu v histórii, vrátane džúsov Odwalla v roku 1996 a baleného špenátu o desaťročie neskôr kvôli výskytom E. coli v oboch produktoch. Podľa FDA Kinder Surprise vajíčko porušuje zákon z roku 1938, ktorý zakazuje predaj potravín obsahujúcich nepožívateľné predmety. Tento zákon má za cieľ chrániť verejnosť, najmä deti, pred rizikom udusenia, ktoré by mohlo vzniknúť pri náhodnom prehltnutí malých častí a preto je nezákonné ju dovážať alebo predávať.

    Cestujúcim prichádzajúcim do USA boli ich Kinder vajíčka konfiškované a dokonca im hrozili vysoké pokuty. V roku 2015 hraniční agenti zabavili 30 000 týchto pochúťok. „Kinder vajíčka sú zakázané rovnako ako narkotiká,“ povedal Mike Milne, hovorca americkej colnej a pohraničnej ochrany pre FEE Stories v roku 2023.

    Úmrtia spojené s Kinder Surprise vajíčkami

    Zástancovia Kinder Surprise vajíčka tvrdia, že FDA nerozhoduje férovo, pretože iné potraviny, ako napríklad fortune cookies (koláčiky šťastia), obsahujú „nenutritívny objekt“ vo vnútri. Pokiaľ ide o potenciálne nebezpečenstvo udusenia, v priebehu rokov došlo k niekoľkým incidentom, ale je to malé množstvo vzhľadom na to, že Ferrero predáva ročne 1,2 miliardy týchto vajíčok.

    V Spojenom kráľovstve v 80. rokoch došlo k trom hláseným prípadom úmrtí detí po prehltnutí malých častí hračiek nájdených vo vnútri vajíčok. Medzi nimi, v roku 1985, zomrel trojročný chlapec v Severnom Írsku po prehltnutí časti hračky auta. Potom v roku 2016 sa trojročné dievča vo Francúzsku udusilo plastovým kolieskom z hračky Kinder, čo viedlo k jej smrti. V týchto prípadoch nebola spoločnosť Ferrero uznaná zodpovednou za úmrtia. Spoločnosť na vajíčkach uvádza varovanie pred nebezpečenstvom udusenia.

    V reakcii na tento zákaz uviedla spoločnosť Ferrero na trh alternatívu, nazvanú Kinder Joy, ktorá je v USA povolená. Kinder Joy rozdeľuje čokoládu a hračku do dvoch samostatných častí, čím sa eliminuje riziko udusenia a zároveň umožňuje deťom užiť si kombináciu sladkosti a prekvapenia, ktorá je charakteristická pre Kinder produkty. Napriek tomu, že Kinder Surprise vajíčko nie je v USA dostupné, zostáva obľúbenou pochúťkou v mnohých ďalších krajinách po celom svete.

    Ďalšie inšpirácie