Preskočiť na obsah

Škótsky Black Bun: Tradičný ovocný koláč ideálny na zimné sviatky

    Škótsky Black Bun: Tradičný ovocný koláč ideálny na zimné sviatky

    Black Bun je typický škótsky koláč, ktorý má korene hlboko v tradičnej škótskej kuchyni. Pripravuje sa najmä na oslavy Hogmanay, čo je škótska verzia Nového roka. Tento bohatý dezert sa skladá z hustej tmavej ovocnej plnky plnej sušeného ovocia, korenín a obohatenej škótskou whiskey, zabalený do chrumkavého maslového cesta. Práve vďaka tejto kombinácii je Black Bun obľúbený nielen počas sviatkov, ale aj na zimné dni, keď si túžite dopriať niečo výdatné a hrejivé.

    Príprava Black Bun si vyžaduje trochu času, ale výsledok stojí za to. Tento koláč chutí najlepšie, keď sa nechá odležať aspoň deň či dva, aby sa všetky chute nádherne spojili a zvýraznili. Každý kúsok prináša hrejivú arómu korenín a sladkú, bohatú chuť ovocia, ktorú dopĺňa chrumkavé cesto. Black Bun je perfektným darčekom pre hostí počas sviatkov, ale aj skvelou pochúťkou k čaju či poháriku škótskej whiskey.

    Ingrediencie

    Na cesto

    • 2 a 1/2 šálky hladkej múky
    • 1/2 ČL soli
    • 1 ČL prášku do pečiva
    • 1/2 šálky masla (studené, nakrájané na kocky)
    • 1/4 šálky vody (približne)

    Na plnku

    • 2 šálky sušeného ovocia (hrozienka, sultánky, nasekané sušené slivky alebo datle)
    • 1/2 šálky hnedého cukru
    • 1/4 šálky nasekaných mandlí alebo vlašských orechov
    • 1 ČL mletej škorice
    • 1 ČL mletého zázvoru
    • 1/2 ČL mletého muškátového orieška
    • 1/2 ČL mletého klinčeka
    • 1/2 ČL mletého čierneho korenia
    • 1/4 šálky brandy alebo škótskej whiskey (alebo podľa chuti)
    • 2 veľké vajcia
    • 3 PL múky

    Na povrch

    • 1 veľké vajce (na potretie)

    Postup

    1. Príprava cesta: V miske zmiešajte múku, soľ a prášok do pečiva. Pridajte studené maslo a rukami alebo nožom ho zapracujte do múky, až kým nevznikne zmes podobná hrubým omrvinkám. Pridajte vodu postupne a miešajte, kým sa cesto nespojí. Vytvarujte ho do gule, zabaľte do fólie a nechajte chladnúť v chladničke aspoň 30 minút.
    2. Príprava plnky: V miske zmiešajte sušené ovocie, hnedý cukor, nasekané orechy a všetky koreniny (škorica, zázvor, muškátový oriešok, klinčeky, čierne korenie). Pridajte brandy alebo whiskey a premiešajte. V inej miske vyšľahajte vajcia a pridajte ich do ovocnej zmesi spolu s múkou. Všetko dobre premiešajte, aby sa ingrediencie prepojili.
    3. Formovanie Black Bun: Predhrejte rúru na 170 °C a vymažte a vysypte múkou obdĺžnikovú formu na pečenie (približne 20 x 10 cm). Na pomúčenej pracovnej ploche vyvaľkajte polovicu cesta a vyložte ním dno a boky formy tak, aby vytvorilo základ pre plnku. Vyvaľkajte zvyšok cesta, ktorý použijete na prikrytie koláča.
    4. Napĺňanie a zakrytie: Nalejte ovocnú plnku do formy, jemne ju uhlaďte a prikryte zvyšným cestom. Stlačte okraje a odstráňte prebytočné cesto. Na vrchu cesta urobte niekoľko malých dierok vidličkou, aby para mohla unikať. Vrch koláča potrite rozšľahaným vajcom, čo mu dodá krásnu zlatistú farbu.
    5. Pečenie: Pečte v predhriatej rúre 2–2,5 hodiny, alebo kým povrch nie je zlatohnedý a pevný. Ak začne vrch rýchlo hnednúť, prikryte ho alobalom a pokračujte v pečení.
    6. Chladenie a podávanie: Po upečení nechajte koláč úplne vychladnúť. Black Bun je najlepší, keď sa nechá odležať aspoň 1–2 dni, aby sa chute dobre prepojili. Nakrájajte na plátky a podávajte ako dezert alebo sladkú prílohu k čaju alebo whiskey.

    Tipy

    • Tradičný zvyk: Black Bun sa zvyčajne pripravuje na škótsky Nový rok, ale môžete si ho vychutnať kedykoľvek v zimnom období.
    • Koreniny: Tento recept používa zmes teplých korenín, ktoré dodávajú koláču typickú arómu. Môžete si prispôsobiť množstvo korenín podľa vlastnej chuti.
    • Skladovanie: Koláč vydrží čerstvý a lahodný až dva týždne, ak ho uskladníte vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a suchom mieste.

    Black Bun otázky a odpovede

    Prečo sa Black Bun pripravuje na škótsky Nový rok?

    Black Bun je tradične spojený s oslavou Hogmanay, čo je škótsky Nový rok. Tento koláč symbolizuje štedrosť a pohostinnosť, a preto sa často podáva hosťom počas sviatočných návštev. Je plný sušeného ovocia a korenín, čo ho robí ideálnym pre chladné zimné obdobie.

    Aký druh alkoholu je najlepší na prípravu Black Bun?

    Tradične sa používa škótska whiskey, ktorá dodáva koláču autentickú chuť. Ak preferujete, môžete whiskey nahradiť brandy alebo tmavým rumom. V prípade, že chcete nealkoholickú verziu, použite namiesto alkoholu pomarančový džús.

    Ako dlho by mal Black Bun odležať pred konzumáciou?

    Najlepšie je nechať Black Bun odležať aspoň 1–2 dni, aby sa chute dobre prepojili a koláč získal bohatšiu chuť a jemnejšiu textúru. Niektorí dokonca odporúčajú odležať koláč až týždeň.

    Ako dlho vydrží Black Bun čerstvý?

    Black Bun vydrží čerstvý až dva týždne, ak ho uskladníte vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a suchom mieste. Dlhé odležanie len zvýrazňuje jeho chuť, pretože koreniny a ovocie časom preniknú do cesta.

    Je možné použiť iné druhy sušeného ovocia?

    Áno, recept je prispôsobivý. Okrem hrozienok a sultánok môžete pridať sušené slivky, datle, figy alebo kandizované čerešne podľa svojej chuti. Použitie rôzneho sušeného ovocia môže koláču dodať zaujímavú chuťovú variáciu.

    Môžem cesto pripraviť z celozrnnej múky?

    Áno, celozrnná múka môže pridať jemnú orechovú chuť a výživové hodnoty. Môže však spôsobiť, že cesto bude o niečo hutnejšie. Môžete preto použiť polovicu celozrnnej múky a polovicu hladkej múky pre lepšiu textúru.

    Ďalšie inšpirácie