Tofu je úžasný produkt, ktorý dokáže absorbovať chute všetkého, s čím sa varí. Jeho textúra umožňuje nahradiť mäso v rôznych jedlách. Navyše je tofu plné vápnika, železa a ďalších prospešných živín. Jedinou nevýhodou tejto „zázračnej“ potraviny je jej krátka trvanlivosť po otvorení balenia. Máte približne tri, maximálne päť dní, kým sa tofu zmení z lahodného jedla na nočnú moru vo vašej kuchyni.
Tofu je v podstate zrazené sójové mlieko, a preto má zmysel naň pozerať podobne ako na iné produkty z mliekarenskej sekcie – je náchylné na rýchle kazenie. Rovnako ako viete, kedy je mlieko zlé, zistíte to aj pri tofu; pokazené tofu začne nepríjemne zapáchať. Zmení sa aj jeho farba, z normálnej krémovo bielej na tmavší odtieň, začínajúc s hnedastými tónmi. V najhorších prípadoch môže tofu výrazne stmavnúť. Taktiež sa môže objaviť aj pleseň, čo zmení nielen farbu, ale aj textúru, ktorá bude nepríjemne chlpatá. Ďalším možným znakom pokazeného tofu je jeho slizkosť; bahno v záhrade počas daždivého obdobia bude príjemnejšie na dotyk ako skazené tofu vo vašej chladničke.
Špecificky, dátum „spotrebujte do“ vám hovorí, do akého dňa môžete potravinu bezpečne konzumovať a očakávať, že bude v dobrej kvalite. Pokiaľ ide o tofu, veci sú trochu zložitejšie. Mnohé druhy tofu zabalené vo vode môžu zostať ako čerstvé po dlhú dobu, pokiaľ zostanú neotvorené. V okamihu, keď balenie otvoríte, však začína plynúť čas. Dnes sa na trhu objavuje aj nový druh tofu, ako je napríklad Morinaga Mori-Nu tofu, ktorý zostáva stabilný na poličke až rok, dokonca aj pri izbovej teplote. Odpočítavanie začína až po otvorení balenia, kedy platí pravidlo troch až piatich dní.
Ako uchovať tofu čo najdlhšie čerstvé
Keď tofu otvoríte, existuje niekoľko krokov, ktoré by ste mali urobiť, aby ste zabezpečili, že zostane čerstvé čo najdlhšie. Najprv ho musíte dať späť do chladničky v uzavretej nádobe. Predtým však z tofu vytlačte prebytočnú vodu. Aj keď sa to môže zdať proti intuícii, mali by ste potom nádobu naplniť vodou a tofu do nej ponoriť. Vodu je potrebné denne meniť. Okrem toho sa snažte znížiť množstvo vzduchu, ktorému je tofu vystavené; takto vydrží dlhšie čerstvé. Chladnička by mala mať teplotu aspoň 4 °C alebo nižšiu.
Ak viete, že tofu nestihnete skonzumovať do týždňa, zmrazte ho. Predtým by ste mali tofu zbaviť vody a dôkladne zabaliť do vzduchotesnej nádoby. Mrazenie mení textúru a vzhľad tofu, čo mu dodáva ešte viac špongiovitú konzistenciu.
Ak máte pochybnosti o stave svojho obľúbeného tofu, či už mrazeného alebo nie, vyhoďte ho ako včerajšie noviny. Vaše brucho a nos vám neskôr poďakujú.