Preskočiť na obsah

Ako dlho sa varí vajce na tvrdo

Varenie vajíčka na tvrdo zvyčajne trvá asi 8-10 minút. V závislosti od veľkosti vajíčka a počtu vajec, ktoré varíte naraz, sa môže doba varenia líšiť.

Ak chcete vajce na tvrdo, najlepšie je ho variť vo vriacej vode. Najprv vodu dajte variť a keď už vrie, opatrne do nej vložte vajíčko. Potom znížte teplotu na mierny stupeň a varíme vajíčko asi 8-10 minút. Po uplynutí tejto doby zoberieme vajíčko z vody a dáme ho do studenej vody na niekoľko minút. Studená voda pomôže oddeliť škrupinu od vajíčka a uľahčí jeho ošúpanie.

Ak preferujete mäkšie žĺtky, môžete vajíčko variť kratšiu dobu, napríklad 6-7 minút. Na druhej strane, ak chcete žĺtky úplne pevné, môžete vajíčko variť o niečo dlhšie, asi 11-12 minút.

Vajce na tvrdo je skvelé ako súčasť raňajok alebo ako prísada do rôznych jedál, ako sú napríklad šaláty, sendviče alebo obložené chleby. Jeho príprava je jednoduchá a rýchla, takže si ho môžete pripraviť kedykoľvek v priebehu dňa.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Najčastejšie otázky o vajci na tvrdo

Ako dlho sa varí vajce na tvrdo?

Vajce na tvrdo varíme asi 9-12 minút v závislosti od veľkosti vajca a teploty vody.

Aká je správna teplota vody pre varenie vajca na tvrdo?

Ideálne je použiť studenú vodu, ktorú postupne zohrievame na miernu teplotu. Voda by nemala byť príliš horúca, aby sa vajce neprasklo.

Ako viem, že je vajce na tvrdo hotové?

Vajce na tvrdo je hotové, keď bielkovina aj žĺtok sú pevné až do stredu. Vajce na tvrdo je zvyčajne hotové po 9-12 minútach varenia.

Aké sú tipy na jednoduché olúpanie vajca na tvrdo?

Olúpanie vajca na tvrdo môže byť niekedy náročné. Ak chcete jednoduchšie olúpanie, skúste vajce vychladiť v studenej vode po varení alebo ho nadľahčiť pred varením tým, že mu na konci vyberiete kúsok škrupiny.

Koľko dní vydrží vajce na tvrdo v chladničke?

Uložené v chladničke vajce na tvrdo vydrží zvyčajne 4-5 dní. Je dôležité uložiť ho v chladničke v uzavretej nádobe, aby sa zabránilo možnému kontaminovaniu.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie