Preskočiť na obsah

Ako urobiť kvások z droždia a vody

Pečenie chleba je pre mnohých vášňou a umením. Kým bežné pečenie chleba často vyžaduje prášok do pečiva alebo droždie, existuje aj tradičnejšia metóda, ktorá využíva kvások. Vytvoriť si vlastný kvások môže byť skutočne obohacujúcim zážitkom, a toto je jednoduchý návod, ako začať s výrobou vlastného kvásku.

Pečenie chleba sa stalo nielen spôsobom, ako uspokojiť náš hlad, ale aj spôsobom, ako vyjadriť kreativitu, lásku k tradíciám a rešpekt k prírode. V modernom svete, kde sú k dispozícii komerčné prášky do pečiva a rôzne typy droždia, mnoho ľudí stále hľadá autentickejšie a tradičnejšie spôsoby pečenia. Jedným z týchto metód je vytvorenie vlastného kváska.

Kvások, v srdci svojej existencie, je živá kultúra, ktorá bola súčasťou pekárskych tradícií tisíce rokov. Táto zmes múky a vody, fermentovaná s pomocou kvasiniek a baktérií z ovzdušia, dáva chlebu jeho charakteristickú kyslastú chuť a vôňu.

Vyrobenie vlastného kváska z droždia je oveľa viac ako len pekárska technika. Je to spôsob, ako sa pripojiť k dávnym tradíciám, pochopiť podstatu pečenia a zároveň pridať osobný dotyk k chlebu, ktorý pečiete. Ponorte sa do tohto kreatívneho procesu a objavte radosť z tradičného pečenia.

Čo je to kvások?

Kvások je fermentovaná zmes múky a vody, ktorá obsahuje divoké kvasinky a baktérie. Kvasinky a baktérie v kvásku pomáhajú pri kvasení a kyprení cesta.

Recept kvások z droždia a vody

Ingrediencie

 • 2 čajové lyžičky aktívneho suchého droždia
 • 1 šálka vlažnej vody
 • 1 a 1/2 šálky celozrnnej múky (môžete tiež vytvoriť domáci kvások z ražnej múky)

Postup

 1. Zmiešajte droždie s vlažnou vodou v miske a nechajte asi 10 minút stáť, až kým nebublá. Toto je dôkaz toho, že droždie je aktívne a pripravené na kvasenie.
 2. Do bublajúcej zmesi pridajte múku a poriadne premiešajte, kým nezískate konzistenciu hustého cesta.
 3. Pokryte misku uterákom a umiestnite na teplé, tmavé miesto na 24 hodín. Počas tohto času by mal kvások začať bublať a zdvojnásobovať svoj objem, čo svedčí o jeho aktivite.
 4. Každých 24 hodín odstráňte polovicu kváska a pridajte ďalšiu porciu vlažnej vody a múky. Týmto spôsobom “kŕmite” kvasinky a udržujete kvások aktívny.
 5. Ak neplánujete kvások používať denne, môžete ho uložiť v chladničke. Pred pečením ho však vždy nechajte na niekoľko hodín pri izbovej teplote a nezabudnite ho “nakŕmiť”.

Kedy je kvások hotový?

Kvások je hotový, keď prejde niekoľkými fázami fermentácie a dosiahne stav, v ktorom je schopný efektívne kvasiť cesto. Tu je niekoľko indikátorov, ktoré naznačujú, že je váš kvások pripravený na použitie:

 1. Bublinky a objem: Kvások by mal byť plný malých a stredných bublín, čo svedčí o jeho aktívnej fermentačnej činnosti. Môže tiež zdvojnásobiť alebo dokonca strojnásobiť svoj objem za niekoľko hodín po “kŕmení”.
 2. Konzistencia: Kvások by mal mať konzistenciu hustej, ale aj trochu tekutej cesta. Akonáhle sa zmení na takúto konzistenciu, je to dobrý znak, že je pripravený na použitie.
 3. Vôňa: Hotový kvások má charakteristickú kyslastú a mierne ovocnú vôňu. Ak cítite nepríjemný zápach, môže to znamenať, že kvások je prekvasený alebo kontaminovaný.
 4. Test s vodou: Ak máte pochybnosti o aktívnosti vášho kváska, môžete vykonať jednoduchý test. Vezmite malé množstvo kváska a vložte ho do pohára s vodou. Ak pláva, je aktívny a pripravený na použitie. Ak klesne na dno, potrebuje viac času alebo “kŕmenia”.

Kvások otázky a odpovede

Ako dlho trvá, kým je kvások pripravený na pečenie?

Vytvorenie aktívneho kváska môže trvať od 5 do 7 dní, ale tento čas môže byť variabilný v závislosti od teploty, vlhkosti a typu múky.

Ako často by som mal “kŕmiť” môj kvások?

Aktívny kvások, ktorý je mimo chladničky a používa sa pravidelne, by mal byť kŕmený každý deň. Kvások uložený v chladničke by mal byť “nakŕmený” aspoň raz týždenne.

Môžem používať iné druhy múky na vytvorenie kvásku?

Áno, môžete experimentovať s rôznymi druhmi múky, ako je celozrnná, ražná alebo špaldová. Každý druh múky poskytne kvásku iný charakter a chuť.

Prečo môj kvások nebublá?

Môže byť niekoľko dôvodov, napríklad kvások ešte nebol dostatočne dlho fermentovaný, múka nemala dostatok kvasiniek, alebo prostredie je príliš chladné pre aktívnu fermentáciu.

Môžem zmraziť svoj kvások?

Áno, kvások môžete zmraziť. Po rozmrazení ho nechajte niekoľko hodín pri izbovej teplote a “nakŕmte” ho pred ďalším použitím.

Je kvások zdravší ako bežné droždie?

Mnoho ľudí verí, že kvások je zdravšia alternatíva, pretože obsahuje probiotické baktérie a má nižší glykemický index v porovnaní s chlebom pripraveným z bežného droždia.

Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Skip to content