Preskočiť na obsah

Banánové palacinky bez múky. Jednoduché, zdravé a výživné raňajky

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa, pretože poskytujú potrebnú energiu a živiny na úspešný štart. Avšak, v dnešnej dobe plnej zhonu, často siahneme po rýchlych a nezdravých možnostiach, ktoré nám nedodajú potrebné živiny. Ak hľadáte jednoduchý, zdravý a výživný recept, ktorý je navyše aj bezlepkový a neobsahuje pridaný cukor, banánové palacinky bez múky sú pre vás ideálnou voľbou.

Tieto palacinky sú dokonalým príkladom toho, ako môžeme z jednoduchých ingrediencií vytvoriť lahodné a výživné jedlo. Hlavné ingrediencie – banány a vajcia – sú nielen bežne dostupné, ale aj bohaté na bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Banány dodávajú palacinkám príjemnú sladkosť a vláčnosť, zatiaľ čo vajcia zabezpečujú, že sú krásne nadýchané a plné bielkovín.

Výhodou týchto palaciniek je ich univerzálnosť a flexibilita. Môžete ich podávať s rôznymi polevami a prílohami podľa vašej chuti – od čerstvého ovocia a orechov, cez jogurt a med, až po javorový sirup. Okrem toho, tento recept je mimoriadne jednoduchý a rýchly, takže si ho môžete pripraviť kedykoľvek, aj počas tých najrušnejších rán.

Banánové palacinky bez múky sú ideálne nielen pre ľudí s bezlepkovou diétou, ale aj pre všetkých, ktorí hľadajú zdravé a chutné raňajky. Sú skvelou voľbou pre deti, pretože sú prirodzene sladké a plné živín. Navyše, ich príprava je zábavná a jednoduchá, takže môžete zapojiť aj svoje deti a spoločne si užiť čas v kuchyni.

Nezáleží na tom, či hľadáte nové raňajkové inšpirácie, chcete zlepšiť svoje stravovacie návyky, alebo len vyskúšať niečo nové – banánové palacinky bez múky vás určite nesklamú. Ich lahodná chuť, výživové hodnoty a jednoduchosť prípravy z nich robia perfektný začiatok každého dňa.

Banánové palacinky bez múky recept

Ingrediencie

 • 2 zrelé banány
 • 2 veľké vajcia
 • 1/2 lyžičky škorice (voliteľné)
 • 1/2 lyžičky prášku do pečiva (voliteľné)
 • Olej alebo maslo na pečenie

Postup

 1. Banány ošúpte a vložte do veľkej misky. Pomocou vidličky ich dobre roztlačte, kým nezískate hladkú kašu. Pridajte vajcia a dobre premiešajte, aby ste získali jednotné cesto. Ak chcete, pridajte škoricu a prášok do pečiva. Škorica pridá príjemnú chuť a prášok do pečiva pomôže, aby boli palacinky nadýchané.
 2. Na stredne veľkej panvici rozohrejte trochu oleja alebo masla na strednom ohni. Pomocou naberačky nalejte cesto na panvicu a vytvorte malé palacinky (približne 1/4 šálky cesta na jednu palacinku). Palacinky pečte 2-3 minúty, alebo kým sa na povrchu neobjavia bublinky a okraje nezačnú byť zlatohnedé. Potom ich otočte a pečte ďalšie 1-2 minúty z druhej strany.
 3. Hotové palacinky udržujte teplé a opakujte postup so zvyšným cestom. Podávajte palacinky s obľúbeným ovocím, orechami, jogurtom, medom alebo javorovým sirupom.

Tipy

 • Konzistencia cesta: Ak sa vám cesto zdá príliš riedke, môžete pridať lyžicu ovsených vločiek alebo mandľovej múky, aby bolo hustejšie.
 • Ďalšie prísady: Môžete pridať do cesta čokoládové kúsky, kokosové lupienky alebo nasekané orechy pre extra chuť a textúru.
 • Skladovanie: Zvyšky palaciniek môžete skladovať v chladničke v uzavretej nádobe až 2 dni. Pred podávaním ich môžete ohriať v mikrovlnke alebo na panvici.

Banánové palacinky recept

Môžem použiť iné ovocie namiesto banánov?

Banány sú ideálne pre tento recept, pretože poskytujú sladkosť a vláčnu textúru. Môžete experimentovať s iným ovocím, ako sú jablká alebo hrušky, ale výsledná konzistencia a chuť sa môžu líšiť.

Je možné pripraviť tieto palacinky bez vajec?

Áno, vajcia môžete nahradiť chia alebo ľanovými semienkami (1 lyžica mletých chia alebo ľanových semienok zmiešaná s 3 lyžicami vody, nechajte 5 minút napučať). Výsledná konzistencia však môže byť trochu odlišná.

Môžem pridať proteínový prášok do cesta?

Áno, môžete pridať lyžicu proteínového prášku, aby ste zvýšili obsah bielkovín v palacinkách. Môže byť potrebné pridať trochu viac tekutiny (mlieka alebo vody), aby cesto nebolo príliš husté.

Ako dosiahnuť, aby boli palacinky nadýchané?

Aby boli palacinky nadýchané, nepremiešavajte cesto príliš dlho a pridajte prášok do pečiva. Tiež pečte na strednom ohni, aby mali čas rovnomerne sa piecť.

Sú tieto palacinky vhodné pre deti?

Áno, banánové palacinky bez múky sú vhodné pre deti. Sú prirodzene sladké a výživné, takže sú skvelou voľbou pre raňajky alebo desiatu.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content