Preskočiť na obsah

Čerešňová bábovka. Vynikajúci letný recept

Čerešňová bábovka je jedným z tých dezertov, ktoré v sebe spájajú eleganciu a jednoduchosť. Jej jemná, vlhká textúra a lahodná chuť čerešní robia z tohto pečiva skutočnú pochúťku, ktorú si môžete vychutnávať po celý rok. Tento recept na čerešňovú bábovku je ideálny pre každú príležitosť, či už plánujete rodinnú oslavu, piknik v parku, alebo jednoducho túžite po niečom sladkom a domácom k popoludňajšej káve alebo čaju.

História bábovky siaha až do staroveku, keď sa pečivá podobné bábovkám piekli v starom Ríme. Postupom času sa bábovky stali populárnymi po celej Európe, pričom každý región si vytvoril vlastné varianty tohto dezertu. V strednej Európe, najmä v Nemecku, Rakúsku a Českej republike, sa bábovka (Gugelhupf) stala tradičným pečivom, ktoré sa často podávalo pri zvláštnych príležitostiach a sviatkoch.

Čerešne, ktoré sú jednou z hlavných ingrediencií tohto receptu, majú bohatú históriu a sú cenené pre svoju sladkú a osviežujúcu chuť. Sú tiež bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, čo robí čerešňovú bábovku nielen chutným, ale aj relatívne zdravým dezertom. Použitie čerešní v pečení pridáva do bábovky príjemnú ovocnú arómu a krásnu farbu, ktorá z nej robí vizuálne atraktívny dezert.

Čerešňová bábovka je tiež veľmi univerzálna. Môžete ju podávať samotnú, s práškovým cukrom, alebo ju ozvláštniť jednoduchou polevou, ktorá dodá extra sladkosť a lesk. Tento recept je navrhnutý tak, aby bol čo najjednoduchší na prípravu, takže aj začiatočníci v kuchyni môžu dosiahnuť skvelé výsledky. Kombinácia základných ingrediencií s čerstvými alebo mrazenými čerešňami vytvára nádherne vyváženú chuť, ktorú si zamiluje každý.

Pri príprave čerešňovej bábovky je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel, aby ste dosiahli dokonalý výsledok. Správne vymastenie a vysypanie formy zabezpečí, že bábovka sa po upečení ľahko vyklopí. Dbajte na to, aby ste cesto nemiešali príliš dlho, aby bábovka zostala krásne nadýchaná a jemná. Pečenie pri správnej teplote a časová kontrola sú kľúčové pre dosiahnutie rovnomerne upečeného a vlhkého dezertu.

Nech už si čerešňovú bábovku pripravíte na akúkoľvek príležitosť, jej príprava a následné vychutnávanie prináša pocit radosti a spokojnosti. Tento recept vám umožní vytvoriť dezert, ktorý bude nielen chuťovo vynikajúci, ale aj vizuálne atraktívny, a ktorý sa stane obľúbeným v každej domácnosti.

Recept Čerešňová bábovka

Ingrediencie

 • 2 a 1/2 šálky hladkej múky
 • 1 a 1/2 šálky cukru
 • 2 lyžičky prášku do pečiva
 • 1/2 lyžičky sódy bikarbóny
 • 1/2 lyžičky soli
 • 1 šálka mlieka
 • 1/2 šálky rastlinného oleja (alebo rozpusteného masla)
 • 3 veľké vajcia
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 1 šálka kyslej smotany alebo gréckeho jogurtu
 • 2 šálky čerstvých alebo mrazených čerešní (bez kôstok, nakrájané na polovice)
 • Voliteľné: 1/2 šálky nasekaných orechov alebo čokoládových kúskov

Poleva

 • 1 šálka práškového cukru
 • 2-3 lyžice čerešňovej šťavy (môže byť aj citrónová šťava alebo mlieko)

Postup

 1. Predhrejte rúru na 180 °C. Formu na bábovku dôkladne vymastite a vysypte múkou prípadne strúhaným kokosom.
 2. V jednej veľkej mise zmiešajte múku, cukor, prášok do pečiva, sódu bikarbónu a soľ.
 3. V druhej miske zmiešajte mlieko, olej, vajcia, vanilkový extrakt a kyslú smotanu (alebo grécky jogurt), až kým sa dobre nespoja.
 4. Postupne pridávajte mokré ingrediencie k suchým ingredienciám a jemne miešajte, kým sa všetko dobre nespojí. Nemiešajte príliš dlho, aby bábovka nebola tvrdá.
 5. Jemne vmiešajte čerešne (a voliteľne orechy alebo čokoládové kúsky) do cesta.
 6. Nalejte cesto do pripravenej formy na bábovku a rovnomerne rozotrite.
 7. Pečte v predhriatej rúre asi 50-60 minút, alebo kým špáradlo zapichnuté do stredu bábovky nevyjde čisté. Ak sa povrch bábovky príliš rýchlo opečie, prikryte ju alobalom.
 8. Nechajte bábovku vychladnúť vo forme asi 10-15 minút, potom ju opatrne vyklopte na mriežku a nechajte úplne vychladnúť.
 9. V miske zmiešajte práškový cukor s čerešňovou šťavou (alebo citrónovou šťavou či mliekom), až kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu. Polevou polejte vychladnutú bábovku.

Tipy

 • Ak používate mrazené čerešne, pred pridaním do cesta ich nechajte rozmraziť a dobre osušte.
 • Pre jemnejšiu textúru môžete časť múky nahradiť mandľovou múkou.
 • Bábovku môžete ozvláštniť posypaním práškovým cukrom alebo pridaním citrónovej alebo pomarančovej kôry do cesta pre extra arómu.

Čerešňová bábovka otázky a odpovede

Môžem použiť iný druh ovocia namiesto čerešní?

Áno, môžete experimentovať s rôznymi druhmi ovocia. Napríklad maliny, jahody, čučoriedky alebo marhule sú skvelou alternatívou. Vždy sa však uistite, že ovocie je dobre osušené, aby nadmerná vlhkosť neovplyvnila konzistenciu cesta.

Môžem použiť mrazené čerešne?

Áno, mrazené čerešne sú vhodnou alternatívou k čerstvým čerešniam, najmä mimo sezóny. Pred použitím ich nechajte rozmraziť a dôkladne osušte, aby ste predišli prebytočnej vlhkosti v ceste.

Aký druh oleja je najlepší na pečenie bábovky?

Rastlinný olej je univerzálnou voľbou na pečenie, ale môžete použiť aj iné druhy oleja, ako je kokosový alebo olivový olej. Ak preferujete maslovú chuť, môžete rastlinný olej nahradiť rozpusteným maslom.

Ako dlho vydrží čerešňová bábovka čerstvá?

Čerešňová bábovka vydrží čerstvá pri izbovej teplote 2-3 dni, ak je uložená v uzavretej nádobe. V chladničke vydrží až týždeň. Ak chcete bábovku uchovať dlhšie, môžete ju zmraziť na 2-3 mesiace.

Môžem cesto na bábovku pripraviť vopred?

Áno, cesto na bábovku môžete pripraviť vopred a uložiť v chladničke na niekoľko hodín až cez noc. Pred pečením ho odporúčame nechať na chvíľu pri izbovej teplote, aby sa ľahšie nalievalo do formy.

Čo mám robiť, ak je bábovka po upečení suchá?

Suchá bábovka môže byť výsledkom príliš dlhého pečenia alebo prílišného miešania cesta. Dbajte na to, aby ste cesto miešali len do spojenia ingrediencií a pečte bábovku podľa odporúčaného času. Môžete tiež pridať trošku viac kyslej smotany alebo jogurtu, aby ste dosiahli vlhšie cesto.

Ako môžem bábovku ozvláštniť?

Bábovku môžete ozvláštniť pridaním rôznych ingrediencií, ako sú nasekané orechy, čokoládové kúsky, sušené ovocie alebo strúhaný kokos. Môžete tiež pridať citrónovú alebo pomarančovú kôru pre extra arómu.

Sú tieto bábovky vhodné aj pre ľudí s bezlepkovou diétou?

Áno, bábovku môžete pripraviť bezlepkovú použitím bezlepkovej múky namiesto hladkej múky. Uistite sa, že ostatné ingrediencie sú tiež bezlepkové, aby ste zabezpečili, že bábovka je vhodná pre ľudí s celiakiou alebo intoleranciou na lepok.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content