Preskočiť na obsah

Fermentovaná rebarbora, tajomstvo jarnej kuchyne

Vo svete gastronómie sa čoraz viac pozornosti venuje fermentovaným potravinám, ktoré sú známe svojimi probiotickými vlastnosťami a schopnosťou pozitívne ovplyvniť naše trávenie a celkové zdravie. Medzi takéto potraviny patrí aj neprávom prehliadaná rebarbora, ktorá sa vďaka svojim jedinečným chuťovým profilom a zdravotným benefitom stáva hviezdou fermentačných experimentov. Rebarbora, tradične oslavovaná v dezertoch a kompótoch, prechádza transformáciou a stáva sa kľúčovou ingredienciou v receptoch na fermentované pokrmy a nápoje.

Fermentácia, starodávna metóda konzervovania potravín, sa opäť dostáva do popredia vďaka svojej schopnosti obohatiť potraviny o živé kultúry, ktoré sú prospešné pre náš mikrobióm. Tento proces nielenže predlžuje trvanlivosť sezónnych plodín, ako je rebarbora, ale tiež ich obohacuje o nové, komplexné chute. Recept na fermentovanú rebarboru je príkladom, ako môže byť jednoduchá zelenina premenená na všestranný doplnok, ktorý dodáva jedinečný rozmer a zlepšuje chuť širokej škály jedál, od šalátov po dezerty a nápoje.

Rebarbora, s jej prirodzenou kyselkavou chuťou, je ideálnym kandidátom na fermentáciu. Tento proces nelen zvýrazňuje jej chuť, ale aj pridáva jemnú sladkosť a komplexnosť, ktorá môže prekvapiť a potešiť každého, kto ju ochutná.

Príprava fermentovanej rebarbory je tiež pozvánkou do sveta domácej fermentácie, kde sa každý môže stať kuchárskym alchymistom, experimentovať s chuťami a vytvárať jedinečné potraviny, ktoré sú nielen chutné, ale aj prospešné pre zdravie. Tento recept ukazuje, že s trochou trpezlivosti a zvedavosti môžeme objavovať nové gastronomické horizonty a obohatiť náš jedálny lístok o skutočné poklady.

Recept Fermentovaná rebarbora

Ingrediencie

 • 500g čerstvej rebarbory
 • 2 lyžice medu alebo cukru (na podporu fermentácie)
 • 2 čajové lyžičky morskej soli (bez jodidu a protihrudkujúcich látok)
 • 1 l vody (najlepšie filtrovanej alebo destilovanej)
 • Voliteľné: šťava z 1 citróna pre dodatočnú sviežosť
 • Voliteľné: niekoľko lístkov mäty alebo kúsky zázvoru pre pridanú chuť

Postup

 1. Rebarboru dôkladne umyte a odstráňte listy. Stonky nakrájajte na kúsky dlhé asi 5 cm.
 2. Vo veľkej miske zmiešajte vodu, soľ a med (alebo cukru) do úplného rozpustenia. Ak používate citrónovú šťavu, mätu alebo zázvor, pridajte ich do roztoku teraz.
 3. Nakrájanú rebarboru vložte do čistej sklenenej nádoby. Rebarboru by ste mali pevne upchať, aby medzi kúskami zostalo čo najmenej vzduchu.
 4. Rebarboru zalejte pripraveným soľným roztokom, pričom zabezpečte, aby boli všetky kúsky rebarbory úplne ponorené. Ak je to potrebné, použite fermentačné závažie alebo čistý kameň na udržanie rebarbory pod vodou.
 5. Nádobu zakryte čistou látkou alebo kávovým filtrom a upevnite gumičkou. Nádobu nechajte na teplom, tmavom mieste pri izbovej teplote na 5 až 7 dní. Každý deň skontrolujte a jemne uvoľnite plyn vznikajúci pri fermentácii.
 6. Po niekoľkých dňoch ochutnajte rebarboru. Ak dosiahla požadovanú úroveň kyslosti, preložte ju do chladničky, čím zastavíte fermentačný proces. V chladničke vydrží fermentovaná rebarbora niekoľko týždňov.

Fermentovaná rebarbora otázky a odpovede

Je fermentovaná rebarbora bezpečná na konzumáciu?

Áno, fermentovaná rebarbora je bezpečná na konzumáciu, pokiaľ sa dodržiavajú správne postupy fermentácie a hygieny. Dôležité je používať čisté nádoby a nástroje, aby sa predišlo kontaminácii.

Môžem použiť aj zelené stonky rebarbory na fermentáciu?

Áno, môžete použiť aj zelené stonky, avšak červené stonky dodajú fermentovanej rebarbore atraktívnejšiu farbu a mierne odlišnú chuť.

Ako dlho by som mal(a) nechať rebarboru fermentovať?

Fermentácia rebarbory trvá zvyčajne 5 až 7 dní, ale môže sa líšiť v závislosti od teploty v miestnosti. Fermentovanú rebarboru ochutnávajte počas procesu, aby ste našli pre vás ideálnu chuť.

Ako môžem vedieť, že fermentácia prebieha správne?

Počas fermentácie by ste mali vidieť bublinky a cítiť kyselkavú vôňu, čo sú znaky, že fermentácia prebieha správne. Ak zbadáte plesne alebo nepríjemný zápach, proces neprebehol správne a obsah by sa nemal konzumovať.

Môžem pridať do fermentovanej rebarbory iné ovocie alebo bylinky?

Áno, môžete experimentovať pridaním rôznych byliniek, ako je mäta alebo zázvor, a ovocia, ako sú jahody alebo jablká, pre zaujímavé chuťové kombinácie.

Ako mám skladovať fermentovanú rebarboru?

Fermentovanú rebarboru uchovávajte v chladničke v hermeticky uzavretej nádobe. V chlade môže vydržať niekoľko týždňov.

Môžem použiť fermentovanú rebarboru okamžite po skončení fermentácie?

Áno, fermentovanú rebarboru môžete začať používať hneď ako dosiahne požadovanú chuť. Môžete ju pridať do šalátov, dezertov alebo ju použiť ako zaujímavý doplnok do nápojov.

Je potrebné rebarboru pred fermentáciou vopred variť?

Nie, na fermentáciu rebarbory nie je potrebné ju vopred variť. Fermentuje sa v surovom stave, čím si zachováva väčšinu svojich nutričných hodnôt.

Ďalšie inšpirácie