Preskočiť na obsah

Focaccia s medvedím cesnakom a morskou soľou

Focaccia, tradičné talianske pečivo, ktoré očarilo svet svojou jednoduchosťou a nekonečnou variabilitou, je vynikajúcim príkladom, ako základné ingrediencie môžu vytvoriť niečo úplne výnimočné. Kedykoľvek sa pridajú čerstvé bylinky alebo lokálne ingrediencie, focaccia sa transformuje a odráža sezónnosť a charakter oblasti, odkiaľ pochádza. Jednou z takýchto výnimočných variácií je focaccia s medvedím cesnakom a morskou soľou, recept, ktorý v sebe spája jednoduchosť s bohatstvom chutí a aróm.

Táto focaccia je oslavou jari, keď sa príroda prebúdza a prináša nám svoje prvé dary. Medvedí cesnak, často označovaný ako divoký cesnak, je jednou z prvých zelených byliniek, ktorá sa objavuje v lesných podložiach, a je známa svojou jemnou cesnakovou vôňou a chutnou, sviežou chuťou. Jeho použitie vo focaccii pridáva nielen jedinečnú chuť, ale aj jemnú vôňu, ktorá z každého sústa robí nezabudnuteľný zážitok.

Spojenie medvedieho cesnaku s hrubozrnnou morskou soľou na vrchu focaccie nie je len vizuálne príťažlivé, ale aj chuťovo harmonické. Morská soľ posilňuje prirodzené chute ingrediencií a zároveň pridáva textúru, ktorá doplňuje mäkkosť a vlhkosť focaccie. Táto focaccia nie je len pečivom; je to skúsenosť, ktorá vás prenesie do srdca talianskej kuchyne, zatiaľ čo si zachováva jedinečnosť a čerstvosť prírodných ingrediencií, ktoré sú jej základom.

Pripravená s láskou a starostlivosťou, focaccia s medvedím cesnakom a morskou soľou je dokonalým spoločníkom ku každému jedlu, od jednoduchých šalátov až po bohaté hlavné chody, alebo môže byť jednoducho podávaná ako chutné predjedlo alebo snack. Tento recept je pozvánkou do sveta domácej pekárne, kde tradícia stretáva inováciu a kde každé sústo prináša potešenie a inšpiráciu.

Recept Focaccia s medvedím cesnakom a morskou soľou

Ingrediencie

 • 500 g hladkej múky (plus extra na posypanie)
 • 1 balíček sušeného droždia (7 g)
 • 1 lyžička cukru
 • 350 ml teplej vody
 • 2 lyžice olivového oleja (plus extra na potretie)
 • 1 veľká hrsť medvedieho cesnaku, nasekaného
 • Morská soľ, hrubozrnná na posypanie
 • Čierne olivy alebo sušené paradajky (voliteľné)

Postup

 1. V miske zmiešajte hladkú múku, sušené droždie a cukor. Pridajte teplú vodu a olivový olej, a potom mieste cesto, kým nie je hladké a elastické. Môžete to robiť ručne alebo s pomocou kuchynského robota s hákom na cesto.
 2. Cesto preložte do misky vymazanej olejom, prikryte utierkou a nechajte na teplom mieste kysnúť približne 1 hodinu alebo kým sa jeho objem nezdvojnásobí.
 3. Počas kysnutia cesta nasekajte medvedí cesnak. Môžete ho pridať priamo do cesta alebo použiť na posypanie focaccie pred pečením.
 4. Cesto vyklopte na pomúčenú pracovnú plochu, jemne ho premieste a potom ho rozvaľkajte alebo rozťahajte rukami na veľkosť vášho pekáča. Cesto premiestnite do vymasteného pekáča, prípadne na plech vyložený papierom na pečenie.
 5. Cesto jemne potrite olivovým olejom, potom do neho prstami vytvorte typické jamky. Posypte nasekaným medvedím cesnakom, hrubozrnnou morskou soľou a ak chcete, pridajte olivy alebo sušené paradajky.
 6. Pečte v predhriatej rúre na 200°C približne 20-25 minút alebo kým focaccia nie je zlatistá a chrumkavá.
 7. Nechajte focacciu vychladnúť na mriežke, potom podávajte. Je vynikajúca sama o sebe, s olivovým olejom alebo ako príloha.

Focaccia s medvedím cesnakom a morskou soľou otázky a odpovede

Čo presne je medvedí cesnak a ako ho môžem identifikovať?

Medvedí cesnak je divoká rastlina, ktorá sa na jar objavuje v lesných oblastiach. Má široké zelené listy a biele kvety, ktoré sa objavujú neskôr na jar. Jeho listy majú charakteristickú cesnakovú vôňu.

Môžem použiť čerstvý cesnak namiesto medvedieho cesnaku?

Áno, ak nemáte prístup k medvediemu cesnaku, môžete použiť čerstvý cesnak. Na dosiahnutie podobnej chuti použite miernejšiu dávku, pretože medvedí cesnak má jemnejšiu chuť ako bežný cesnak.

Je možné pridať ďalšie ingrediencie do focaccie?

Áno, focaccia je veľmi prispôsobivý recept. Môžete pridať sušené paradajky, olivy, rôzne bylinky ako rozmarín alebo tymián, a dokonca aj tenké plátky zeleniny pre ďalšiu vrstvu chuti a textúry.

Môžem focacciu urobiť bez droždia?

Tradičná focaccia vyžaduje droždie na kysnutie. Ak hľadáte alternatívu bez droždia, môžete skúsiť recepty na plochý chlieb, ktoré nevyžadujú kysnutie, ale výsledok bude odlišný od tradičnej focaccie.

Ako dlho môžem focacciu uchovávať?

Focaccia je najlepšia čerstvá, ale môžete ju uchovať pri izbovej teplote zakrytú utierkou alebo vo vzduchotesnej nádobe až 2 dni. Na dlhšie uchovanie odporúčame focacciu zmraziť.

Môže byť focaccia zamrazená?

Áno, focaccia sa dá úspešne zamraziť. Nechajte ju úplne vychladnúť, potom ju zabaľte do alobalu a vložte do vzduchotesnej nádoby alebo mraziaceho vrecka. Zamrazenú focacciu môžete uchovávať až 3 mesiace. Pred podávaním ju rozmrazte a jemne zohrejte v rúre.

Akú teplotu a čas pečenia odporúčate pre ideálnu focacciu?

Pre focacciu odporúčame pečenie na 200°C približne 20-25 minút, ale vždy závisí od vášho konkrétneho typu rúry. Focaccia by mala byť na vrchu zlatistá a dole pekne chrumkavá.

Ako viem, že je focaccia dokonale upečená?

Focaccia je hotová, keď má zlatohnedý povrch a pri poklepaní na spodok znie dutým zvukom. Tiež môžete použiť kuchynský teplomer – vnútorná teplota by mala dosiahnuť približne 90°C.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content