Reklama
Slovenská kuchyňa

Gordon blue alebo cordon bleu – jednoduchý recept na kuraciu pochúťku

Reklama

Gordon blue je jedno z najznámejších jedál z mäsa, ktoré sa skladá z plátov mäsa, ktoré sú naplnené syrom a šunkou, potom obalené v trojobale a opečené na panvici alebo pečené v rúre. Toto jedlo pochádza z Francúzska a neskôr sa rozšírilo aj do iných krajín.

Gordon blue je tradične vyrobený z plátov kuracieho mäsa, ale môže sa pripraviť aj z mäsa bravčového alebo teľacieho. Plátky mäsa sa naklepú, aby boli rovnomerne tenké a potom sa na ne pridá vrstva syra a šunky. Môžete použiť rôzne druhy syra, ako napríklad eidam, cheddar alebo parmezán, a rôzne druhy šunky.

Gordon blue je vynikajúce jedlo, ktoré je obľúbené po celom svete. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí majú radi mäso a chcú vyskúšať tradičný francúzsky recept. Je to jedlo, ktoré sa dá jednoducho pripraviť aj doma a skvelo chutí aj v reštauráciách.

Ingrediencie

 • 5 kuracích pŕs
 • 10 plátkov šunky s vysokým obsahom mäsa
 • 10 plátkov syra cheddar
 • soľ
 • mleté čierne korenie
 • ½ hrnčeka hladkej múky
 • 2 vajcia
 • Mlieko
 • 1 hrnček strúhanky
 • Olej na vyprážanie

Postup prípravy

 1. Kuracie prsia si umyjeme, osušíme kuchynskou utierkou a odblaníme. Potom každé nakrojíme na polovicu a cez potravinovú fóliu naklepeme, aby vznikol tenký plát mäsa.
 2. Každé mäso osolíme, okoreníme a dáme dva plátky šunky a dva plátky syra. Mäso preložíme na polovicu a zaistíme špáradlami. Predtým môžeme kraje jemne naklepať, aby sa spojili a potom zaistíme špáradlami.
 3. Reklama
 4. Každú kapsu mäsa obalíme v hladkej múke, potom v rozšľahaných osolených vajciach s trochou mlieka a v strúhanke.
 5. Smažíme v rozhorúčenom oleji tak, aby bolo celé mäso pekne ponorené v oleji. Keď je mäso hotové, vyberieme ho na kuchynskú utierku, aby nasala prebytočný olej.
 6. Mäso rozrežeme šikmo a podávame s hranolkami alebo ryžou a plátkom citróna.

Najčastejšie otázky

Čo je to Gordon blue?

Gordon blue je jedlo z kúskov mäsa, zvyčajne kuracieho, naplneného syrom a šunkou.

Ako sa pripravuje?

Na prípravu potrebujete kúsky mäsa (najčastejšie kuracie), ktoré sa rozbijú na tenké plátky a následne sa naplnia syrom a šunkou. Kúsky sa zrolujú a upečú v rúre alebo opečú na panvici.

Ako sa podáva?

Gordon blue sa často podáva s prílohou, ako napríklad s opekanými zemiakmi alebo ryžou. Môže byť tiež doplnené omáčkou, ako napríklad syrovou alebo šampiňónovou.

Odkiaľ pochádza Gordon blue?

Pôvodne pochádza z Francúzska, kde sa nazýva „Cordon Bleu“, čo znamená „modrá stuha“. Tento názov sa odvíja od označenia pre vynikajúcich kuchárov v Kráľovskej akadémii v Paríži, ktorí nosili modrú stuhu.

Existujú iné varianty tohto jedla?

Áno, existujú rôzne varianty tohto jedla, kde sa mäso môže nahradiť inými surovinami, ako napríklad rybami alebo zeleninou. Tiež sa dajú použiť rôzne druhy syrov a šunky podľa preferencií.

Reklama

Vyskúšajte tiež

Čerešňové chutney ku grilovanému mäsu – originálny recept

Čerešňové chutney je osviežujúci a chuťovo bohatý spoločník pre grilované mäso. Toto chutney je vyrobené z čerstvých čerešní, ktoré sú…

8 júna, 2023

Jahodový sorbet – domáci recept

Jahodový sorbet je osviežujúci a ovocný dezert, ktorý je obľúbený pre svoju intenzívnu jahodovú chuť a lahodnú textúru. Tento sorbet…

7 júna, 2023

Jahodové semifreddo – recept na letný koláč s jahodami

Jahodové semifreddo je elegantný taliansky dezert, ktorý sa vyznačuje jemnou a krémovou textúrou a výraznou chuťou čerstvých jahôd. Tento ľahký…

7 júna, 2023

Jahodová pena – rýchly recept

Jahodová pena je ľahký a osviežujúci dezert, ktorý sa vyznačuje krémovou textúrou a bohatou jahodovou chuťou. Táto pena je vyrobená…

7 júna, 2023

Vláčny jahodový koláč s jogurtom – hrnčekový recept

Vláčny jahodový koláč s jogurtom je osviežujúci a lahodný dezert, ktorý spojuje sviežosť jahôd s krémovou chuťou jogurtu. Tento koláč…

7 júna, 2023

Najlepšia hrnčeková jahodová bublanina – fantastický recept

Jahodová bublanina je lahodný letný dezert, ktorý v sebe spája sladkosť čerstvých jahôd s krehkosťou a chuťou rozpustného cesta. Tento…

7 júna, 2023