Preskočiť na obsah

Gordon blue alebo cordon bleu, jednoduchý recept na kuraciu pochúťku

Gordon blue je jedno z najznámejších jedál z mäsa, ktoré sa skladá z plátov mäsa, ktoré sú naplnené syrom a šunkou, potom obalené v trojobale a opečené na panvici alebo pečené v rúre. Toto jedlo pochádza z Francúzska a neskôr sa rozšírilo aj do iných krajín.

Gordon blue je tradične vyrobený z plátov kuracieho mäsa, ale môže sa pripraviť aj z mäsa bravčového alebo teľacieho. Plátky mäsa sa naklepú, aby boli rovnomerne tenké a potom sa na ne pridá vrstva syra a šunky. Môžete použiť rôzne druhy syra, ako napríklad eidam, cheddar alebo parmezán, a rôzne druhy šunky.

Gordon blue je vynikajúce jedlo, ktoré je obľúbené po celom svete. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí majú radi mäso a chcú vyskúšať tradičný francúzsky recept. Je to jedlo, ktoré sa dá jednoducho pripraviť aj doma a skvelo chutí aj v reštauráciách.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na gordon blue

 • 5 kuracích pŕs 
 • 10 plátkov šunky s vysokým obsahom mäsa 
 • 10 plátkov syra cheddar 
 • soľ 
 • mleté čierne korenie 
 • ½ hrnčeka hladkej múky 
 • 2 vajcia 
 • Mlieko 
 • 1 hrnček strúhanky 
 • Olej na vyprážanie
[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy gordon blue

 1. Kuracie prsia si umyjeme, osušíme kuchynskou utierkou a odblaníme. Potom každé nakrojíme na polovicu a cez potravinovú fóliu naklepeme, aby vznikol tenký plát mäsa. 
 2. Každé mäso osolíme, okoreníme a dáme dva plátky šunky a dva plátky syra. Mäso preložíme na polovicu a zaistíme špáradlami. Predtým môžeme kraje jemne naklepať, aby sa spojili a potom zaistíme špáradlami. 
 3. Každú kapsu mäsa obalíme v hladkej múke, potom v rozšľahaných osolených vajciach s trochou mlieka a v strúhanke. 
 4. Smažíme v rozhorúčenom oleji tak, aby bolo celé mäso pekne ponorené v oleji. Keď je mäso hotové, vyberieme ho na kuchynskú utierku, aby nasala prebytočný olej. 
 5. Mäso rozrežeme šikmo a podávame s hranolkami alebo ryžou a plátkom citróna. 
[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Najčastejšie otázky o gordon blue

Čo je to Gordon blue?

Gordon blue je jedlo z kúskov mäsa, zvyčajne kuracieho, naplneného syrom a šunkou.

Ako sa pripravuje?

Na prípravu potrebujete kúsky mäsa (najčastejšie kuracie), ktoré sa rozbijú na tenké plátky a následne sa naplnia syrom a šunkou. Kúsky sa zrolujú a upečú v rúre alebo opečú na panvici.

Ako sa podáva?

Gordon blue sa často podáva s prílohou, ako napríklad s opekanými zemiakmi alebo ryžou. Môže byť tiež doplnené omáčkou, ako napríklad syrovou alebo šampiňónovou.

Odkiaľ pochádza Gordon blue?

Pôvodne pochádza z Francúzska, kde sa nazýva „Cordon Bleu“, čo znamená „modrá stuha“. Tento názov sa odvíja od označenia pre vynikajúcich kuchárov v Kráľovskej akadémii v Paríži, ktorí nosili modrú stuhu.

Existujú iné varianty tohto jedla?

Áno, existujú rôzne varianty tohto jedla, kde sa mäso môže nahradiť inými surovinami, ako napríklad rybami alebo zeleninou. Tiež sa dajú použiť rôzne druhy syrov a šunky podľa preferencií.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie