Preskočiť na obsah

Hrnčeková broskyňová bublanina

Hrnčeková broskyňová bublanina je tradičným európskym dezertom, obzvlášť obľúbeným v krajinách strednej Európy ako je Slovensko a Česká republika. Táto lahodná pochúťka kombinuje jemnosť cesta s osviežujúcim chuťovým kontrastom broskýň.

Hlavným hrdinom tohto koláča sú bezpochyby broskyne. Ich jemná sladkosť a šťavnatosť sú dokonalým doplnkom k bohatej a vláčnej štruktúre cesta. Keď sú broskyne v sezóne, bublanina je ideálnou voľbou na využitie čerstvého ovocia.

Na prípravu broskyňovej bublaniny sa obvykle používa kombinácia múky, cukru, vajec, mlieka a prášku do pečiva. Tieto suroviny vytvoria základné cesto, do ktorého sa následne pridajú na tenko nakrájané broskyne. Po upečení v rúre koláč nadobudne zlatistú farbu, pričom broskyne sa mierne prepečú a ich chuť sa ešte viac zintenzívni.

Bublanina s broskyňami sa najlepšie podáva vlažná, posypaná práškovým cukrom alebo obohatená o kúsok zmrzliny. Vďaka svojej jednoduchosti a vynikajúcej chuti je ideálnym dezertom na rodinné oslavy, pikniky alebo len tak k popoludňajšej káve.

Hoci broskyne sú tradičným ovocím pre bublaninu, možnosti sú takmer nekonečné. Môžete experimentovať s iným ovocím ako čerešne, jahody, maliny alebo hrušky. Ak ste ešte nikdy nevyskúšali broskyňovú bublaninu, určite to stojí za to. Táto lahôdka je dokonalou kombináciou tradičného cukrárskeho umenia s osviežujúcim letným ovocím.

Recept Hrnčeková broskyňová bublanina

Ingrediencie

 • Broskyne podľa chuti 
 • 2 hrnčeky polohrubej múky 
 • 1 hrnček kryštálového cukru 
 • 1 hrnček mlieka 
 • ½ hrnčeka oleja 
 • 1 prášok do pečiva 
 • 1 vanilkový cukor  
 • 1 ČL vanilkovej pasty  
 • 2 vajcia 

Postup

 1. Rúru predhrejeme na 180 °C, medzitým plech potrieme maslom a potom ho jemne poprášime múkou.
 2. Do veľkej misy pridáme vajcia, obyčajný cukor a vanilkový cukor a šľaháme ich, až kým nie je zmes bublinková. Následne starostlivo pridáme vanilkovú esenciu. Mlieko a olej vlievame postupne, pričom stále šľaháme. Na záver pridáme múku spojenú s práškom do pečiva a zmes dôkladne vyšľaháme, aby bola hladká.
 3. Prenesieme cesto do nádoby, ktorú sme vopred premazali maslom a poprášili múkou, a rozložíme na ňom broskyne tak, aby pokryli celý povrch.
 4. Bublaninu vložíme do rúry, ktorú sme už predhriali na 180 °C, a necháme ju piecť približne 30 minút alebo do momentu, keď nožík zasunutý do stredu koláča vyjde čistý. Keď koláč dostatočne vychladne, posypeme ho práškovým cukrom a môžeme podávať.

Hrnčeková broskyňová bublanina otázky a odpovede

Čo je broskyňová bublanina?

Broskyňová bublanina je tradičný mäkký a vláčny koláč pochádzajúci z oblasti strednej Európy, ktorý kombinuje jemnosť cesta s osviežujúcimi kúskami broskýň.

Akú textúru má bublanina?

Bublanina je charakteristická svojou špecifickou, bublinkovou textúrou, ktorá nie je ani príliš hutná, ani príliš nadýchaná.

Aké ingrediencie potrebujem na broskyňovú bublaninu?

Základné ingrediencie zahŕňajú múku, cukor, vajcia, mlieko, prášok do pečiva a samozrejme čerstvé broskyne.

Môžem použiť iné ovocie namiesto broskýň?

Áno, môžete experimentovať s iným ovocím ako sú čerešne, jahody, maliny alebo hrušky.

Môžem broskyňovú bublaninu pripraviť aj bez prášku do pečiva?

Áno, ale je dôležité nahradiť prášok do pečiva iným kypriacim činidlom, aby koláč správne nadošiel. Niektorí ľudia používajú kombináciu sódy bikarbóny a citrónovej šťavy.

Ako dlho môžem uchovávať broskyňovú bublaninu?

V chladničke vydrží bublanina čerstvá 3-4 dni. Uistite sa, že je dobre prikrytá, aby nevyschla.

Ďalšie inšpirácie