Preskočiť na obsah

Jarná žihľavová polievka

    Jarná žihľavová polievka

    Jarná žihľavová polievka predstavuje oslavu prebúdzajúcej sa prírody a prichádzajúcej vitality jari. Po dlhej zime, keď príroda znova začína ožívať a zeleň prebíja zem, žihľava – často neprávom považovaná len za obyčajný burinu – nám ponúka svoje listy plné živín a chuti. Táto polievka je nielen vynikajúca pre svoju jemnú a sviežu chuť, ale aj nabitá vitamínmi a minerálmi, ktoré sú po zimnom období viac než vítané.

    Príprava jarného pokrmu z divoko rastúcej žihľavy je tradíciou v mnohých kultúrach po celom svete, od starovekých čias až po súčasnosť. Žihľava sa využívala nielen ako liečivá rastlina, ale aj ako dôležitý zdroj potravy, ktorý mohol počas chudobných časov poskytnúť potrebné živiny. V dnešnej dobe, keď sa čoraz viac sústreďujeme na lokálnu a sezónnu stravu, žihľavová polievka predstavuje ideálny spôsob, ako zahrnúť do našej stravy viac divoko rastúcich rastlín.

    Jarná žihľavová polievka je príkladom jednoduchej, no extrémne výživnej a chutnej jedálnej terapie. Jej príprava nevyžaduje špeciálne kulinárske zručnosti ani zložité ingrediencie, čo ju robí prístupnou pre každého. Stačí len trochu odvahy na zber žihľavy (samozrejme s rukavicami na rukách) a ochota objaviť nové chute. Táto polievka môže byť úžasným spôsobom, ako privítať jar a užiť si jej prvé plody priamo z prírody.

    Pozvite jar na svoj stôl s touto osviežujúcou, zelenou polievkou, ktorá vaše telo nielen zahreje, ale aj poskytne potrebnú dávku energie a živín na začiatok novej sezóny. Jarná žihľavová polievka je viac než len jedlom; je to spôsob, ako osláviť prírodu, sezónnosť a jednoduché, ale bohaté dary, ktoré nám poskytuje.

    Recept jarná žihľavová polievka

    Ingrediencie

    • 250 g čerstvých mladých listov žihľavy
    • 1 veľká cibuľa, nakrájaná
    • 2 strúčiky cesnaku, nadrobno nakrájané
    • 2 stredne veľké zemiaky, olúpané a nakrájané na kocky
    • 1 l zeleninového vývaru
    • 2 lyžice olivového oleja
    • 100 ml smotany na varenie
    • Soľ a čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti
    • Štipka muškátového oriešku (voliteľné)

    Postup

    1. Pred použitím žihľavu dôkladne umyte a nechajte ju odkvapkať. Používajte rukavice, aby ste sa vyhli popŕhleniu. Mladé listy žihľavy sú ideálne na polievku, keďže sú jemnejšie a majú menej chĺpkov.
    2. Na veľkej panvici zohrejte olivový olej a pridajte nakrájanú cibuľu. Restujte, kým nebude sklovitá, potom pridajte cesnak a restujte ešte jednu minútu.
    3. Pridajte nakrájané zemiaky a zalejte zeleninovým vývarom. Priveďte k varu, potom znížte teplotu a nechajte pomaly variť, kým zemiaky nebudú mäkké, približne 15 minút.
    4. K zemiakom pridajte čerstvé listy žihľavy a varte ďalších 5-10 minút, kým listy nezmäknú.
    5. Polievku rozmixujte ponorným mixérom priamo v hrnci na hladkú konzistenciu.
    6. Polievku vráťte na mierny oheň, pridajte smotanu a nechajte ju ešte chvíľu prehriať. Dochuťte soľou, čerstvo mletým čiernym korením a prípadne štipkou muškátového oriešku. Polievku podávajte teplú, ozdobenú čerstvými bylinkami alebo kúskami čerstvého chleba.

    Jarná žihľavová polievka otázky a odpovede

    Ako bezpečne zbierať žihľavu?

    Pri zbere žihľavy je dôležité nosiť hrubé rukavice, aby ste sa vyhli jej páleniu. Zbierajte mladé, horné listy rastliny, ktoré sú najmäkšie a najchutnejšie. Ideálne zbierajte žihľavu na miestach ďaleko od cestných komunikácií a priemyselných oblastí.

    Môže byť žihľavová polievka alergénna?

    Aj keď má žihľava mnoho zdravotných prínosov, niektorí ľudia môžu byť na ňu alergickí. Ak ste nikdy predtým žihľavu nejedli, odporúča sa vyskúšať najprv malé množstvo.

    Ako sa zbavím pŕhlenia žihľavy pri varení?

    Pálenie žihľavy je spôsobené kyselinou mravčou v jej chĺpkoch. Toto pálenie sa však neutralizuje tepelným spracovaním – varením alebo blanšírovaním. Po uvedenom tepelnom spracovaní je žihľava úplne bezpečná a príjemná na konzumáciu.

    Ako dlho by som mal žihľavu variť?

    Žihľavu stačí variť približne 5 až 10 minút. Dlhšie varenie môže zničiť niektoré z jej cenných živín.

    Aké ďalšie ingrediencie môžem pridať do žihľavovej polievky?

    K žihľavovej polievke sa výborne hodia zemiaky, mrkva, cibuľa, cesnak, smotana alebo kokosové mlieko pre vegánsku verziu. Pre dochutenie môžete použiť soľ, čerstvo mleté čierne korenie, muškátový oriešok alebo citrónovú šťavu.

    Je možné žihľavovú polievku zamraziť?

    Áno, žihľavovú polievku môžete po vychladnutí zamraziť v uzatvárateľných nádobách. Pri rozmrazovaní ju pomaly zohrejte na sporáku, prípadne pridajte trochu vody alebo vývaru, ak je príliš hustá.

    Ďalšie inšpirácie