Preskočiť na obsah

Losos so šťaveľovou omáčkou, chutný a overený recept

Losos so šťaveľovou omáčkou - chutný a overený recept

Losos so šťaveľovou omáčkou je jedlom, ktoré kombinuje vynikajúcu chuť a výživové výhody lososa s osviežujúcou a aromatickou šťaveľovou omáčkou. Losos je známy pre svoj bohatý obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca a mozgu. Šťaveľ je bylinka s jemne kyslou chuťou, ktorá dodáva omáčke výraznú a osviežujúcu arómu.

Losos so šťaveľovou omáčkou je jednoduché a lahodné jedlo, ktoré spája zdravú výživu a vynikajúcu chuť. Je ideálnym spôsobom, ako si vychutnať kvalitné morské jedlo a využiť výhody šťavelu.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na lososa so šťaveľovou omáčkou

 • Filety lososa 
 • 2 – 3 PL Ghee masla  
 • Soľ  
 • čierne mleté korenie 
 • šťava z ½ citróna  
 • maslo 

Na omáčku  

 • 160 ml smotany na šľahanie 
 • 40 g masla 
 • 120 g šťaveľa  
 • 40 – 50 ml  kuracieho alebo zeleninového vývaru  
 • Soľ  
 • biele korenie 

Postup prípravy lososa so šťaveľovou omáčkou

 1. Lososa umyjeme a osušíme kuchynskou utierkou. Osolíme a okoreníme. Na panvici rozohrejeme ghee maslo a lososa dáme opekať kožou dole.  
 2. Keď je koža chrumkavá, lososa otočíme a necháme krátko opiecť aj z druhej strany. Dávame pozor, aby sme lososa nevysušili. Pridáme do panvice maslo, pokvapkáme citrónom a odstavíme z ohňa.  
 3. Do hrnca dáme smotanu a privedieme do varu.  
 4. V druhom hrnci rozohrejeme maslo a pridáme nakrájané listy šťaveľa. Občas premiešame. Keď šťaveľ zvädne a trochu stmavne prilejeme horúcu smotanu a privedieme do varu.  
 5. Pridáme vývar po lyžiciach podľa toho, akú hustú omáčku chceme. Nakoniec osolíme a okoreníme.  
 6. Podávame s lososom a zeleninou.  

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Najčastejšie otázky o lososovi so šťaveľovou omáčkou

Aké výhody má losos v strave?

Losos je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca a mozgu. Obsahuje tiež vysoké množstvo kvalitných bielkovín, vitamínu D a minerálov, ako je napríklad selén.

Ako dlho môžem uchovávať šťaveľovú omáčku?

Šťaveľovú omáčku môžete uchovávať v chladničke v nepriepustnej nádobe po dobu približne 3 až 5 dní. Pred použitím ju jednoducho zohrejte a premiešajte.

Môžem použiť inú bylinku namiesto šťavelu?

Ak nemáte prístup k šťavelu, môžete skúsiť použiť iné bylinky, ako je petržlen, kôpor alebo bazalka, ktoré dodajú jedlu svoju vlastnú arómu. Avšak, chuť bude iná, pretože šťavel má charakteristickú jemne kyslú chuť.

Je losos so šťaveľovou omáčkou vhodný pre osoby so zvýšeným obsahom cholesterolu?

Losos je bohatý na zdravé tuky, avšak je tiež bohatý na cholesterol. Osoby so zvýšeným obsahom cholesterolu by mali konzumovať losos s mierou a dbať na vyváženú stravu s nízkym obsahom tukov a správneho životného štýlu.

REKLAMA
10x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *