Preskočiť na obsah

Originálne marokánky ako z cukrárne

Marokánky, ktoré často vzbudzujú záujem svojím exotickým názvom a jedinečnou chuťou, sú lahodnými sušienkami s bohatou históriou a rozmanitými kulinárskymi variáciami. Tento konkrétny recept na marokánky odlišuje od tradičných receptov pridanie kandizovaného ovocia, čo im dodáva zvláštnu sladkú chuť a rozmanitosť textúr.

Marokánky majú svoje korene v arabskom svete, odkiaľ sa postupne rozšírili do rôznych kútov Európy, najmä do strednej a východnej Európy. Tieto sušienky sú známe pre ich ľahkú, ale intenzívne aromatickú a sladkú chuť, ktorá pochádza zo spojenia kandizovaného ovocia, orechov a smotany.

Tento recept kombinuje práškový cukor, múku a smotanu na šľahanie, čím vytvára hladkú a bohatú základnú zmes. Pridanie nakrájaných mandlí, orechov, kandizovanej pomarančovej kôry a sušených brusníc zabezpečuje, že každé sústo týchto sušienok je plné chutí a textúr. Výsledkom je komplexný, viacvrstvový zážitok, ktorý je charakteristický pre marokánky.

Po upečení a vychladnutí sú marokánky ponorené do čokolády, čo im dodáva ďalší rozmer chuti a elegancie. Tento krok nie len zvyšuje ich chuťovú atraktivitu, ale tiež zabezpečuje, že majú výrazný a lákavý vzhľad.

Na rozdiel od florentíniek, ktoré sú známe svojou krehkou textúrou a obvykle obsahujú len orechy a sušené ovocie bez prídavku kandizovaného ovocia, marokánky poskytujú bohatšiu a sladšiu chuť vďaka kombinácii kandizovaného ovocia a orechov. Tento recept na marokánky predstavuje dokonalú harmóniu sladkosti, chrumkavosti a bohatej chuti, ktorá je ideálna pre slávnostné príležitosti, najmä počas vianočných sviatkov.

Ingrediencie na marokánky

Postup prípravy marokánok

Predhriatie rúry

Rúru si predhrejte na 180 °C a plech vysteľte papierom na pečenie.

Varenie

Vo veľkom hrnci zmiešajte práškový cukor a múku. Pridajte smotanu a miešajte na strednom ohni, kým zmes nezhustne a nezačne bublať. Znížte teplotu a varte ďalšie 2 minúty.

Miešanie

Odstráňte z ohňa a primiešajte mandle, orechy, kandizované pomarančové kôry, brusnice a vanilku. Nechajte úplne vychladnúť.

Formovanie sušienok

Lyžicou formujte okrúhle sušienky na papierom na pečenie vystlaný plech.

Pečenie

Pečte, kým okraje nezačnú hnednúť, asi 10-12 minút. Nechajte 10 minút vychladnúť na plechu a potom ich preložte na mriežku a nechajte úplne vychladnúť.

Roztopenie čokolády

Vo vodnom kúpeli si roztopíme čokoládu s maslom. Miešajte, aby sa čokoláda nepripálila.

Namáčanie marokánok

Ponorte spodok každej sušienky do čokolády, nechajte odkvapkať prebytočnú čokoládu. Položte na papier na pečenie a nechajte v chladničke stuhnúť.

Čo sú marokánky?

Marokánky sú sušienky, známe pre svoju krehkú textúru a bohatú chuť. Sú vyrobené z kombinácie práškového cukru, orechov, kandizovaného ovocia a často sú ponorené do čokolády.

Ako dlho vydržia marokánky čerstvé?

Ak sú uskladnené v uzavretej nádobe, marokánky môžu zostať čerstvé až 1-2 týždne.

Môžem použiť iné druhy orechov alebo ovocia v marokánkach?

Áno, môžete experimentovať s rôznymi druhmi orechov a kandizovaného ovocia podľa vašej chuti.

Je možné marokánky pripraviť bez čokolády?

Áno, marokánky môžu byť pripravené aj bez čokolády, ale čokoláda pridáva dodatočnú chuť a eleganciu.

Ako uchovávať marokánky?

Marokánky by mali byť uskladnené medzi kúskami voskového papiera v uzavretej nádobe, aby si zachovali svoju krehkú textúru.

Je možné marokánky zamraziť na neskoršie použitie?

Áno, môžete ich zamraziť, ale môže to ovplyvniť ich textúru. Je lepšie ich spotrebovať čerstvé.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content