Preskočiť na obsah

Medvedie labky od babičky, najlepší vianočný recept

Medvedie labky sú jedným z klenotov stredoeurópskej cukrárskej tradície. Svoj pôvod majú v krajoch strednej a východnej Európy a postupom času sa stali populárnym dezertom v mnohých domácnostiach počas sviatočných období, najmä na Vianoce.

REKLAMA

Samotný názov “medvedie labky” odkazuje na ich charakteristický tvar, ktorý pripomína stopy zanechané medveďom. Na pohľad môžu byť tieto koláčiky mierne podlhovasté alebo okrúhle s dôlkami v strede, ktoré sa často plnia rozličnými náplňami. Očarujúca kombinácia jemného cesta, bohatej náplne a vrstvy polevy robí z medvedích labiek výnimočnú chuťovú skúsenosť.

Vrch medvedích labiek sa často obaluje v čokoláde alebo cukrovej poleve, ktorá dodáva dezertu sladký a lesklý vzhľad. Na dokončenie môže byť povrch posypaný kokosom, orechmi alebo dokonca perličkovým cukrom, čo dodáva koláčikom estetický vzhľad a ešte viac rozmanitosti v chuti.

Príprava medvedích labiek môže byť mierne náročná, ale výsledok stojí za to. Mäkké, aromatické a chutné, tieto koláčiky sú skutočnou delikatesou, ktorá poteší každého milovníka sladkostí. Navyše, ich jedinečný a atraktívny vzhľad robí z medvedích labiek výborný darček alebo dekoráciu na sviatočnom stole.

[sc name=”reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na medvedie labky

[sc name=”reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy medvedích labiek

Príprava rúry

Rúru predhrejeme na 190 °C. Zo všetkých surovín si vypracujeme hladké cesto, ktoré zabalíme do potravinovej fólie  a odložíme do chladničky aspoň na 1 hodinu, ideálne cez noc.  

REKLAMA

Pečenie

Formičky na medvedie labky si jemne vymažeme olejom a naplníme cestom. Pečiee asi 8 – 12 minút, kým nebudú zlatohnedé.

Vyklápanie

Po dopečení ich necháme pár minút chladnúť na plechu a potom ich vyklopíme z formičiek. Ak sa nevyklopia samé, jemne pobúchame formičku nožom.  

Chladnutie

Vychladnuté medvedie labky posypeme práškovým cukrom.  

[sc name=”reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na medvedie labky

Najčastejšie otázky o medvedích labkách

Čo sú medvedie labky?

Medvedie labky sú tradičné stredoeurópske cukrárske koláčiky, ktoré pripomínajú stopy zanechané medveďom vďaka svojmu charakteristickému tvaru. Zvyčajne sú plnené rôznymi náplňami a obalené v čokoláde alebo cukrovej poleve.

Aký je ich pôvod?

Tieto koláčiky majú svoj pôvod v krajoch strednej a východnej Európy a stali sa súčasťou tradičnej vianočnej kuchyne v mnohých domácnostiach.

Je ich príprava zložitá?

Príprava medvedích labiek môže byť mierne náročná v porovnaní s inými koláčikmi, ale s trochou praxe a správnym receptom môžete dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Ako ich môžem skladovať?

Medvedie labky by mali byť skladované v chladnom a suchom prostredí, najlepšie v dobre uzavretých nádobách, aby si zachovali svoju čerstvosť a chuť. Môžu vydržať až týždeň, ak sú správne uskladnené.

[sc name=”reklama_end” ][/sc]
Ďalšie inšpirácie