Preskočiť na obsah

Slovenský zemiakový šalát s cibuľou je jednou z najobľúbenejších pochúťok, ktorá prešla dlhou cestou od skromných začiatkov na vidieku až po prestížne stravovacie zariadenia po celom svete. Tento šalát je skvostom v kuchyni, ktorý zdôrazňuje jednoduchú, no bohatú chuť zemiakov, doplnenú rôznymi prísadami, ako sú vajcia, zelenina, majonéza alebo horčica.

Základom zemiakového šalátu sú varené, ale nie rozvarené zemiaky, ktoré si zachovávajú svoju prirodzenú textúru a chuť. Tieto zemiaky sú potom nakrájané na menšie kúsky a zmiešané s rôznymi prísadami, ktoré šalátu dodávajú komplexnosť a bohatosť. Medzi najčastejšie používané prísady patria vajcia, cibuľa, cesnak, majonéza a horčica, ale podľa krajiny a rodinnej tradície sa recepty môžu líšiť.

Čo robí klasický zemiakový šalát tak jedinečným, je jeho univerzálnosť. Môže byť podávaný ako hlavné jedlo, ale aj ako príloha k mnohým iným pokrmom, ako sú grilované mäso, ryby alebo dokonca vegetariánske alternatívy. Vďaka svojej chuti a textúre je fit zemiakový šalát obľúbený v rôznych kultúrnych a národných kontextoch, od piknikov v Amerike až po tradičné slovenské a české Vianoce.

Ďalšou výhodou zemiakového šalátu je jeho dlhá trvanlivosť. V chladničke môže vydržať niekoľko dní, pričom jeho chuť sa s časom len zlepšuje, keď sa prísady správne prepoja. Toto robí zemiakový šalát ideálnym riešením pre oslavy, kde je potrebné pripraviť jedlo vopred.

V závislosti od vášho vkusu a preferencií môžete do šalátu pridať aj iné prísady ako uhorky, kapary, zelenú petržlenovú vňať alebo dokonca niečo pikantné ako jalapeño papričky. Skrátka, možnosti sú nekonečné.

Celkovo je najchutnejší zemiakový šalát viac než len jednoduchá príloha, je to symbol kulinárskej kreativity a adaptability, ktorý si môžete prispôsobiť podľa vlastných preferencií a potrieb. Bez ohľadu na to, ako ho pripravíte, je to vždy lahôdka, ktorá poteší každého.

Recept Najchutnejší zemiakový šalát

Ingrediencie

 • 2 kilogramy zemiakov
 • 1x cibuľa
 • 1x mrkva
 • 5 až 10 vajec (podľa chuti)
 • Sterilizovaný hrášok (v plechovke)
 • Sterilizované uhorky
 • Uhorková šťava
 • Majonéza
 • Čierne korenie
 • Soľ

Postup

 1. Uvaríme zemiaky a vajíčka (na tvrdo), ošúpeme ich a nakrájame na kocky. Všetok vysypeme do väčšej misy tak, aby sa do nej zmestili aj ďalšie ingrediencie, ktoré budeme postupne pridávať.
 2. Nakrájame cibuľu, nastrúhame uhorky a mrkvu a pridáme ich spolu s hráškom do pripravenej misy so zemiakmi.
 3. V ďalšom kroku do misy pridáme majonézu, zamiešame a dochutíme čiernym korením, soľou a uhorkovou šťavou.
 4. Šalát necháme odstáť 2 – 3 hodiny v chladničke alebo chladnej miestnosti a následne môžeme podávať.

Najchutnejší zemiakový šalát otázky a odpovede

Čo je zemiakový šalát?

Zemiakový šalát je populárne jedlo, ktoré sa skladá hlavne z varených zemiakov, ktoré sú následne ochutené rôznymi prísadami ako majonéza, horčica, vajcia, cibuľa a iné.

Ako dlho môže zemiakový šalát vydržať v chladničke?

V chladničke môže zemiakový šalát vydržať približne 3-4 dni, pokiaľ je dobre prikrytý, aby nevyschol.

Je možné zemiakový šalát zamraziť?

Nie je odporúčané. Zamrazenie môže zmeniť textúru zemiakov a iných prísad, čo môže negatívne ovplyvniť chuť a konzistenciu šalátu.

Môžem pridať ďalšie prísady do zemiakového šalátu?

Samozrejme, zemiakový šalát je veľmi flexibilný, pokiaľ ide o prísady. Môžete pridať uhorky, kapary, rôzne bylinky, alebo dokonca kúsky slaniny.

Ako zistím, že je zemiakový šalát hotový?

Zemiakový šalát je hotový, keď sú všetky prísady dôkladne premiešané a šalát je chladený. Niektorí ľudia ho preferujú teplý, ale tradične sa podáva vychladený.

Môžem použiť nízkotučnú alebo vegánsku majonézu?

Áno, môžete použiť alternatívy k tradičnej majonéze, ako sú nízkotučné alebo vegánske verzie, podľa vašich stravovacích potrieb a preferencií.

Môže sa zemiakový šalát podávať teplý?

Zatiaľ čo je tradičný zemiakový šalát obvykle chladený, nie je žiadnym pravidlom, že nemôže byť podávaný teplý. Niektoré variácie, ako napríklad nemecký zemiakový šalát, sú často podávané teplé.

Ako môžem zemiakový šalát ozvláštniť?

Použitie rôznych druhov horčice, pridanie byliniek ako petržlen alebo kôpor, alebo pridanie kyseliny v podobe citrónovej šťavy alebo octu môže šalát ozvláštniť a priniesť nové chuťové dimenzie.

Je zemiakový šalát zdravý?

To závisí od prísad. Tradičný zemiakový šalát s majonézou a vajcami je bohatší a kaloricky náročnejší. Avšak, možno ho urobiť zdravším použitím nízkotučnej majonézy, prípadne zamenením majonézy za jogurt.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content