Reklama
Slovenská kuchyňa

Najlepšie zemiakové lokše – originálny recept

Reklama

Zemiakové lokše sa pripravujú veľmi jednoducho. Stačí Vám niekoľko základných ingrediencií a dobrota je o pár minút na stole. Lokše sa jedávajú počas celého roka a môžu sa podávať ku výbornej pečenej kačke s kapustou alebo aj k fazuľovej polievke. Môžu sa jesť na slano aj na sladko. Všetko záleží od toho, na čo práve máte chuť. Možnosti prípravy sú takmer neobmedzené.

Existuje množstvo spôsobov, ako si pripraviť najlepšie zemiakové lokše. Zvyčajne sa začína tým, že sa zemiaky uvarené vo vode a soli rozmixujú na hladkú hmotu. Potom sa pridá múka a cesto sa zpracuje. Vzniknuté cesto sa rozdelí na menšie kúsky, ktoré sa rozvaľkajú na placky. Tie sa potom pečú na suchej panvici alebo grile.

Zemiakové lokše sa jednoducho a rýchlo pripravujú, a preto sú obľúbeným jedlom na rôznych trhoch a slávnostiach po celom Slovensku.

Ingrediencie

  • 1 kg zemiaky
  • 300 g hladkej múky
  • Soľ
  • Maslo alebo bravčová masť prípadne kačacia masť na potretie

Postup prípravy

  1. Najlepšie je uvariť zemiaky v šupke deň vopred alebo aspoň niekoľko hodín vopred, aby úplne vychladli. Zemiaky nesmú byť tvrdé ani príliš mäkké, aby sa nerozpadali.
  2. Reklama
  3. Uvarené zemiaky si nastrúhame najemno do misy, pridáme múku a trošku soli. Poriadne vymiesime. Keď je cesto jemné a kompaktné, vytvarujeme z neho valček ( 40 – 45 cm dlhý) a nakrájame ho na cca 2,5 cm kúsky.
  4. Z každého kúsku vyvaľkáme na pomúčenej doske lokšu veľkosti taniera. Pečieme z oboch strán nasucho na panvici, ale najlepšie je na kovovej platni. Prebytočnú múku z platne vždy oprášime. Ak sa pri pečení lokša nafúkne, pritlačíme ju vareškou alebo obracačkou.
  5. Hotovú lokšu potrieme horúcou masťou. Prvú natrieme z oboch strán, ostatné kladieme na seba, takže spodná strana sa omastí od predošlej lokše a my potrieme len vrchnú stranu.

Najčastejšie otázky

Čo sú zemiakové lokše?

Zemiakové lokše sú tradičné slovenské jedlo, ktoré sa vyrába z kysnutého cesta a zemiakov. Lokše sa tradične podávajú ako príloha k mnohým jedlám, polievkam a podobne.

Aké zemiaky sú najlepšie na lokše?

Pre lokše sa odporúčajú pevné druhy zemiakov, ako sú napríklad odrody Agria, Marabel, Saturna alebo Laura.

Dajú sa zemiakové lokše zamraziť?

Áno, zemiakové lokše sa dajú jednoducho zamraziť a neskôr znovu ohriať. Pri zamrazení sa odporúča umiestniť ich do vzduchotesnej krabice alebo do vrecúšok.

Reklama

Vyskúšajte tiež

Čerešňové chutney ku grilovanému mäsu – originálny recept

Čerešňové chutney je osviežujúci a chuťovo bohatý spoločník pre grilované mäso. Toto chutney je vyrobené z čerstvých čerešní, ktoré sú…

8 júna, 2023

Jahodový sorbet – domáci recept

Jahodový sorbet je osviežujúci a ovocný dezert, ktorý je obľúbený pre svoju intenzívnu jahodovú chuť a lahodnú textúru. Tento sorbet…

7 júna, 2023

Jahodové semifreddo – recept na letný koláč s jahodami

Jahodové semifreddo je elegantný taliansky dezert, ktorý sa vyznačuje jemnou a krémovou textúrou a výraznou chuťou čerstvých jahôd. Tento ľahký…

7 júna, 2023

Jahodová pena – rýchly recept

Jahodová pena je ľahký a osviežujúci dezert, ktorý sa vyznačuje krémovou textúrou a bohatou jahodovou chuťou. Táto pena je vyrobená…

7 júna, 2023

Vláčny jahodový koláč s jogurtom – hrnčekový recept

Vláčny jahodový koláč s jogurtom je osviežujúci a lahodný dezert, ktorý spojuje sviežosť jahôd s krémovou chuťou jogurtu. Tento koláč…

7 júna, 2023

Najlepšia hrnčeková jahodová bublanina – fantastický recept

Jahodová bublanina je lahodný letný dezert, ktorý v sebe spája sladkosť čerstvých jahôd s krehkosťou a chuťou rozpustného cesta. Tento…

7 júna, 2023