Preskočiť na obsah

Panna cotta s rebarborovým kompótom, jemný dezert s výraznou chuťou

Panna cotta s rebarborovým kompótom predstavuje jemný, ale zároveň výrazný dezert, ktorý spája klasickú taliansku eleganciu s osviežujúcim nádychom jarnej rebarbory. Tento dezert je symbolom dokonalej harmónie medzi krémovou hladkosťou panna cotty a jedinečnou, kyselkavou chuťou rebarborového kompótu. Výsledkom je dezert, ktorý osloví nielen milovníkov tradičnej talianskej kuchyne, ale aj tých, ktorí hľadajú nové chuťové kombinácie.

Panna cotta, čo v preklade znamená „varená smotana“, je dezert, ktorý vyniká svojou jednoduchosťou a zároveň rafinovanosťou. Jej základ tvorí smotana, cukor a želatína, ktoré spolu vytvárajú jemnú, ale pevnú štruktúru. Táto klasika talianskeho dezertu sa stala populárnou po celom svete práve vďaka svojej variabilnosti a možnosti kombinovať ju s rôznymi príchuťami a doplnkami.

Rebarborový kompót dodáva tomuto dezertu nový rozmer. Rebarbora, s jej charakteristickou kyselkavou chuťou, je jednou z prvých jarných pochúťok a v kombinácii so sladkou panna cottou vytvára fascinujúci kontrast. Práve spojenie sladkého a kyslého robí tento dezert neodolateľným. Rebarbora tiež pridáva krásnu ružovú farbu, ktorá robí dezert vizuálne atraktívnym.

Pripraviť panna cottu s rebarborovým kompótom nie je nijako zložité, a preto je tento dezert ideálny aj pre menej skúsených kuchárov, ktorí chcú svojich hostí ohromiť elegantným a chutným dezertom. Či už plánujete romantickú večeru, rodinnú oslavu alebo len hľadáte niečo sladké na zlepšenie dňa, panna cotta s rebarborovým kompótom je vynikajúcou voľbou, ktorá zaručene zanechá nezabudnuteľný dojem.

Recept panna cotta s rebarborovým kompótom

Ingrediencie

Panna cotta

 • 500 ml smotany na šľahanie
 • 100 g cukru
 • 2 ČL vanilkového extraktu alebo 1 vanilkový struk
 • 3 listy želatíny alebo 2 ČL želatínového prášku

Rebarborový kompót

 • 400 g rebarbory, očistenej a nakrájanej na kúsky
 • 100 g cukru
 • Šťava z polovice citróna
 • 100 ml vody

Postup

Panna cotta

 1. Želatínu namočte do studenej vody na 5-10 minút, aby zmäkla (ak používate listy želatíny).
 2. V hrnci na strednom ohni zahrejte smotanu, cukor a vanilkový extrakt (alebo rozpolený vanilkový struk), kým sa cukor nerozpustí a zmes sa nezačne jemne pariť. Nechajte zmes takmer dôjsť k varu, ale nevarte.
 3. Vytlačte vodu z namočenej želatíny a pridajte ju do horúcej smotanovej zmesi (alebo rozpustite želatínový prášok podľa návodu na balení). Miešajte, kým sa želatína úplne nerozpustí.
 4. Zmes preceďte cez jemné sito do misy alebo priamo do servírovacích pohárov/pohárikov. Nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a potom umiestnite do chladničky na aspoň 4 hodiny alebo cez noc, kým panna cotta nestuhne.

Rebarborový kompót

 1. V hrnci zmiešajte rebarboru, cukor, citrónovú šťavu a vodu. Varte na strednom ohni, kým rebarbora nezmäkne a zmes sa čiastočne nerozvarí na kompót, približne 10-15 minút.
 2. Nechajte kompót vychladnúť na izbovú teplotu, potom ho uložte v chladničke, kým nebude pripravený na podávanie.

Dokončenie a podávanie

Keď je panna cotta pevne stuhnutá a rebarborový kompót vychladený, rozdeľte kompót na vrch panna cotty. Podávajte chladené.

Panna cotta s rebarborovým kompótom otázky a odpovede

Čo je panna cotta?

Panna cotta je tradičný taliansky dezert, ktorý znamená „varená smotana“. Je to krémový dezert založený na smotane, cukre a želatíne, ktorý sa obvykle podáva studený a môže byť kombinovaný s rôznymi príchuťami alebo doplnkami.

Je možné nahradiť želatínu v recepte?

Áno, pre vegetariánske alebo vegánske varianty je možné želatínu nahradiť agarom alebo iným rastlinným želírovacím prostriedkom. Dávkovanie sa môže líšiť, preto je dôležité riadiť sa inštrukciami na obale náhradného produktu.

Ako dlho by malo trvať, kým panna cotta stuhne?

Panna cotta by mala v chladničke tuhnúť aspoň 4 hodiny, ideálne cez noc. Dĺžka stuhnutia môže závisieť od veľkosti servírovacích nádob a teploty v chladničke.

Môžem použiť zamrazenú rebarboru na prípravu kompótu?

Áno, zamrazená rebarbora je vhodná alternatíva, ak nemáte k dispozícii čerstvú. Nie je potrebné ju pred použitím rozmrazovať.

Ako môžem urobiť rebarborový kompót menej kyslý?

Množstvo cukru v kompóte môžete upraviť podľa vlastnej chuti. Ak je kompót príliš kyslý, pridajte viac cukru. Tiež môžete pridať trochu jemne nastrúhanej pomarančovej alebo citrónovej kôry pre zjemnenie chuti.

Môže byť panna cotta pripravená vopred?

Áno, jednou z výhod panna cotty je, že ju môžete pripraviť vopred. V chladničke vydrží 2-3 dni, čo ju robí ideálnym dezertom pre plánované udalosti.

Ako najlepšie podávať panna cottu?

Panna cotta sa obvykle podáva vychladená, priamo v malých misách alebo formách, v ktorých stuhla. Ak chcete panna cottu vyklopiť, krátko ponorte dno formy do teplej vody a potom dezert opatrne vyklopte na tanier. Servírujte s rebarborovým kompótom na vrchu alebo po boku.

Môžem k rebarborovému kompótu pridať iné ovocie?

Áno, rebarborový kompót môže byť skvelým doplnkom rôznych druhov ovocia, ako sú jahody, maliny alebo čierne ríbezle, ktoré môžu pridať dodatočnú chuť a farbu.

Ďalšie inšpirácie