Preskočiť na obsah

Prvý jesenný deň 2023, kedy bude jesenná rovnodennosť a začiatok jesene?

Prvý jesenný deň 2023, kedy bude jesenná rovnodennosť a začiatok jesene?

Jeseň a prvý jesenný deň, či jesenná rovnodennosť je jednou z najkrajších a najfarebnejších ročných období, ktoré ponúka nielen zmenu klímy, ale aj rozmanitosť v prírode a kultúre. Odpoveď na otázku, kedy začína prvý jesenný deň, však závisí na geografickom umiestnení a na kultúrnych či vedeckých interpretáciách.

Jeseň je jedno zo štyroch ročných období, ktoré nasleduje po lete a predchádza zime. Na severnej pologuli obvykle začína koncom septembra a končí koncom decembra, zatiaľ čo na južnej pologuli nastáva v opačných mesiacoch. Každá pologula má svoju vlastnú unikátnu skúsenosť s jeseňou, ale existujú určité univerzálne charakteristiky, ktoré toto obdobie definujú.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Astronomická jeseň 2023

Najpresnejším spôsobom, ako určiť začiatok jesene, je pozorovanie nebeských telesies. V západnom kalendári sa začiatok jesene často určuje podľa dátumu rovnodennosti, kedy sú dĺžky dňa a noci približne rovnaké. Na severnej pologuli začína astronomická jesen spravidla okolo 22. alebo 23. septembra a trvá do 21. alebo 22. decembra.

Meteorologická jeseň 2023

Meteorologická jesen sa na severnej pologuli považuje za obdobie od 1. septembra do 30. novembra. Toto delenie je založené na kalendári a štatistických podmienkach počasia, čo umožňuje jednoduchšie a konzistentnejšie porovnávanie klimatických dát.

Čo je jesenná rovnodennosť?

Jesenná rovnodennosť je jeden z dvoch momentov v roku, kedy sa dĺžka dňa a noci približuje k rovnakej hodnote na celom svete. V podstate to znamená, že deň a noc sú rovnako dlhé. V tento deň prechádza slnko rovinou rovníka na svojej ceste po nebeskej sfére, čo vedie k tomu, že slnko vychádza približne na východe a zapadá približne na západe, bez ohľadu na zemepisnú šírku.

Tento fenomén sa vyskytuje, keď Zem dosiahne určitú polohu vo svojej obežnej dráhe okolo Slnka. V prípade jesennej rovnodennosti to býva okolo 22. alebo 23. septembra, ale presný dátum môže byť každý rok mierne odlišný. Jesenná rovnodennosť symbolizuje prechod z leta do jesene na severnej pologuli a zimy do jari na južnej pologuli.

Jesenná rovnodennosť má svoj význam nielen v astronómii, ale aj v kultúre a náboženstve. Napríklad v niektorých kultúrach sa jesenná rovnodennosť oslavuje ako čas žatvy a vďakyvzdania, alebo je spojená s rôznymi mýtami a legendami.

Je to teda čas, ktorý má nielen vedecký, ale aj kultúrny a duchovný význam, a je považovaný za jeden z najdôležitejších bodov solárneho kalendára.

Kultúrne a náboženské Interpretácie jesene

V niektorých kultúrach a tradíciách sa začiatok jesene oslavuje rôznymi festivalmi a rituálmi. Na príklad, v Číne sa oslavuje festival Mesiaca, ktorý zvyčajne pripadá na obdobie blízke jesennej rovnodennosti.

Prírodné indikátory jesene

Niektorí ľudia považujú začiatok jesene za moment, kedy sa listy začnú farbiť a padať, alebo keď sa v prírode začnú objavovať určité druhy húb a vtákov migrujúcich na juh.

Znaky jesene

Jedným z najnápadnejších znakov jesene je zmena farby listov na stromoch. Listy sa menia z zelených na rôzne odtiene oranžovej, červenej, žltej a hnedé. Tento farebný prechod je výsledkom chemických zmien v listoch, keď stromy začínajú pripravovať na zimu.

Teploty začínajú klesať, dny sa skracujú a noci sa predlžujú. V niektorých regiónoch sa objavujú jemné hmly a rána sú čoraz chladnejšie.

Jeseň v záhrade a prírode

Pre milovníkov prírody je jeseň ideálnym časom na pozorovanie zvierat pripravujúcich sa na zimu, ako aj na zber rôznych druhov húb a plodov. V záhradách je to čas na výsadbu rôznych druhov kvetov a zeleniny, ktoré budú prosperovať v chladnejšom počasí.

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Jeseň v umení a literatúre

Jeseň je často zobrazovaná v umení a literatúre ako symbol zmeny, krásy, melanchólie alebo zrelosti. Od básní a obrazov až po hudbu, toto ročné obdobie inšpiruje mnohé formy kreatívneho vyjadrenia.

Jesen je jedinečným obdobím plným zmeny a nových začiatkov. Kým astronomický a meteorologický začiatok jesene je relatívne jasný, kultúrne a prírodné indikátory sú často subjektívne a závisia od osobných alebo komunitných pozorovaní a tradícií. Bez ohľadu na to, kedy ju považujete za začatú, jesenné mesiace prinášajú sľub novej krásy a osviežujúcich zážitkov.

REKLAMA

Video

Najčastejšie otázky o jeseni

Kedy začína jeseň?

Na severnej pologuli obvykle začína jeseň 22. alebo 23. septembra, zatiaľ čo na južnej pologuli začína 20. alebo 21. marca.

Prečo sa na jeseň menia farby listov?

Zmena farby listov je spôsobená zníženou produkciou chlorofylu, čo je zelený pigment v listoch. To umožňuje iným pigmentom, ako sú karotenoidy a antokyaníny, prevládnuť a zobraziť rôzne odtiene oranžovej, červenej a žltej.

Čo je typické pre jesenné počasie?

Jesenné počasie je často chladnejšie než letné, ale teplejšie než zimné. Môže byť viac daždivé a v niektorých oblastiach môže nastať aj prvý sneh.

Aké sviatky sa oslavujú počas jesene?

Niektoré z populárnych sviatkov oslavovaných počas jesene zahŕňajú Deň vďakyvzdania, Halloween a rôzne žatvové festivaly.

Ktoré aktivity sú najlepšie na jeseň?

Jeseň je skvelá na turistiku, zbieranie húb, pozorovanie vtákov a zvierat, ako aj na rôzne vonkajšie aktivity, ktoré využívajú krásu prírodného prostredia.

Prečo je jeseň často spojená s melanchóliou?

Znižujúce sa teploty a skracujúce sa dni môžu u niektorých ľudí vyvolať pocit melanchólie alebo reflexie, čo môže byť aj dôvod, prečo je jeseň v umení a literatúre často zobrazovaná ako melancholické obdobie.

Ktoré ovocie a zelenina sú sezónne počas jesene?

Jablká, hrušky, tekvice, sladké zemiaky, hrozno a brusnice sú len niektoré z plodov a zeleniny, ktoré sú sezónne dostupné počas jesene.

Je jeseň dobrý čas na cestovanie?

Jeseň môže byť vynikajúcim časom na cestovanie, pretože je menej turistická sezóna v porovnaní s letom, a pritom ponúka nádherné scenérie.

Aké sú zdravotné vplyvy jesene?

Zmena ročných období môže ovplyvniť náladu a energiu. Niektorí ľudia môžu trpieť sezónnou afektívnou poruchou (SAD), ktorá je formou depresie spojenej s meniacim sa svetlom a počasím.

REKLAMA
130x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

1 názor na “Prvý jesenný deň 2023, kedy bude jesenná rovnodennosť a začiatok jesene?”

  1. Pingback: Zmena času na zimný 2023, kedy sa mení čas? | Svetové recepty

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *