Preskočiť na obsah

Quiche s medvedím cesnakom a slaninou je kulinárska poézia, ktorá v sebe spája hlbokú tradíciu s jarnou sviežosťou. Tento lahodný koláč, pochádzajúci z francúzskej kuchyne, je skutočným dôkazom, že niektoré kombinácie chutí sú večné. Ponúka perfektný balans medzi bohatosťou a ľahkosťou, medzi pikantnosťou slaniny a jemnou, čerstvou chuťou medvedieho cesnaku. Je to jedlo, ktoré dokáže premeniť každú príležitosť na malú oslavu, či už ide o víkendový brunch, elegantný večerný pokrm alebo súčasť slávnostného jarného bufetu.

Historia quiche siaha až do stredoveku, do oblasti, ktorá dnes leží na hranici medzi Francúzskom a Nemeckom. Pôvodne bol quiche jednoduchým pečeným koláčom s náplňou z vajec a smotany, časom sa však jeho receptúra rozšírila o množstvo variácií. Medzi najznámejšie patrí quiche Lorraine, ktorý je obohatený o kúsky slaniny, avšak svet quiche je nekonečný v možnostiach prispôsobenia a inovácií.

Práve kombinácia medvedieho cesnaku a slaniny v quiche je oslavou toho najlepšieho, čo môže jedlo ponúknuť. Medvedí cesnak, divoká bylinka, ktorá sa objavuje len na krátky čas počas jari, pridáva do tohto tradičného pokrmu nezameniteľnú chuť a vôňu. Jeho jemné, no výrazné cesnakové tóny vytvárajú perfektný kontrast k slanosti a bohatej chuti slaniny. Toto jedinečné spojenie, obohatené o krémovú textúru vaječnej a smotanovej náplne, sa rozplýva na jazyku, pričom každý sústo je pripomienkou toho, ako môžu jednoduché suroviny vytvoriť niečo neobyčajne chutné.

Pripraviť quiche s medvedím cesnakom a slaninou nie je len o varení; je to rituál, ktorý vás prevedie rôznymi etapami prípravy – od vytvárania dokonalej, krehkej kôrky, cez starostlivé vrstvenie ingrediencií, až po konečné pečenie do zlatista. Tento proces je nielen zážitkom pre vaše zmysly, ale aj príležitosťou na to, aby ste sa spojili s tradičnými technikami a zároveň oslávili príchod jari.

Quiche s medvedím cesnakom a slaninou je tak viac než len jedlom. Je to umelecké dielo, ktoré spája históriu s modernosťou, tradičné s novým, a vytvára z každého stretnutia pri stole nezabudnuteľný moment. Je to výzva, aby ste sa nezľakli experimentovať a objavovať nové chute, a zároveň pripomienka, že niektoré kombinácie sú večné práve pre ich dokonalú harmóniu.

Recept Quiche s medvedím cesnakom a slaninou

Ingrediencie

Cesto

 • 200 g hladkej múky
 • 100 g studeného masla, nakrájaného na kocky
 • 1/4 lyžičky soli
 • 2- 4 lyžice ľadovej vody

Náplň

 • 150 g slaniny, nakrájanej na kúsky
 • 2 veľké hrsťe medvedieho cesnaku, jemne nasekaného
 • 4 veľké vajcia
 • 200 ml smotany na varenie
 • 100 ml mlieka
 • 100 g tvrdého syra (napr. gruyère alebo cheddar), nastrúhaného
 • Soľ a čerstvo mleté čierne korenie

Postup

 1. V mise zmiešajte múku a soľ. Pridajte maslo a prstami ho vmiešajte do múky, až kým zmes nevyzerá ako hrubé drobky. Postupne pridávajte ľadovú vodu, až kým cesto nezačne držať pohromade. Vyformujte cesto do gule, zabaľte do potravinovej fólie a nechajte v chladničke odpočívať aspoň 30 minút.
 2. Na panvici na strednom ohni vyprážajte slaninu, kým nie je chrumkavá. Odstráňte slaninu a na časti tuku opražte nasekaný medvedí cesnak, len pokiaľ nezvädne. Odstavte z ohňa.
 3. Rozohrejte rúru na 180°C. Vyvaľkajte cesto na ľahko pomúčenej pracovnej ploche na veľkosť, ktorá bude pasovať do vašej formy na quiche (približne 25 cm v priemere). Cesto premiestnite do formy, pritlačte k okrajom a odstráňte prebytočné cesto.
 4. Vo veľkej mise zmiešajte vajcia, smotanu, mlieko, soľ a korenie a dobre premiešajte. Pridajte nastrúhaný syr, opražený medvedí cesnak a slaninu. Zmes rovnomerne rozlejte na cesto vo forme.
 5. Pečte v predhriatej rúre približne 35-40 minút, alebo kým náplň nie je pevná a povrch zlatistý. Pred podávaním nechajte quiche aspoň 10 minút odpočívať.

Quiche s medvedím cesnakom a slaninou otázky a odpovede

Čo je medvedí cesnak a kde ho môžem nájsť?

Medvedí cesnak je divoká bylinka s jemnou cesnakovou vôňou, ktorá rastie v tienistých lesoch na jar. Nájsť ho môžete v lesoch Európy a Ázie alebo na farmárskych trhoch počas jeho sezóny na jar.

Môžem v recepte nahradiť medvedí cesnak obyčajným cesnakom alebo inou bylinkou?

Áno, ak nemáte prístup k medvediemu cesnaku, môžete použiť mladý špenát alebo bazalku s pridaním jedného až dvoch strúčikov cesnaku pre podobnú chuť.

Ako dlho by som mal(a) piecť quiche?

Quiche by ste mali piecť približne 35-40 minút pri 180°C, alebo kým náplň nezhustne a povrch nezíska zlatistú farbu. Doba pečenia sa môže líšiť v závislosti od vašej rúry.

Môžem quiche s medvedím cesnakom a slaninou zamraziť?

Áno, upečený quiche môžete zamraziť. Pred zamrazením nechajte quiche úplne vychladnúť, potom ho pevne zabaľte do potravinárskej fólie alebo ho vložte do vzduchotesnej nádoby. Pred použitím quiche rozmrazte v chladničke a potom ho zohrejte v rúre.

Aké syry sú najlepšie do tohto receptu?

Gruyère, cheddar, alebo ementál sú skvelé možnosti pre tento recept, vďaka ich bohatej chuti a dobrej schopnosti tavenia. Môžete experimentovať aj s inými druhmi syra podľa osobnej preferencie.

Ako viem, že je quiche hotový?

Quiche je hotový, keď náplň pevne stuhne a povrch získa peknú zlatistú farbu. Môžete tiež použiť špajdľu a zapichnúť ho do stredu quiche; ak vyjde čistá, quiche je hotový.

Je potrebné medvedí cesnak pred použitím umyť?

Áno, odporúča sa medvedí cesnak pred použitím dôkladne umyť, najmä ak ste ho nazbierali v prírode, aby ste odstránili akúkoľvek nečistotu alebo malý hmyz.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content