Preskočiť na obsah

Zdravá rebarborová bublanina, obľúbený recept

Rebarborová bublanina je klasický a obľúbený dezert, ktorý využíva sezónnu rebarboru na vytvorenie lahodného sladkého zážitku. Tento dezert sa vyznačuje svojou charakteristickou bublinkovou a rustikálnou štruktúrou, ktorá vzniká počas pečenia. Jednoduché cesto sa kombinuje s nakrájanou rebarborou a vytvára sa chutná kombinácia sladkej a kyslej chuti. Rebarborová bublanina sa podáva teplá a môže byť doplnená o ďalšie prísady, ako je zmrzlina alebo šľahačka.

[sc name=”reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na rebarborovú bublaninu

 • 400 g polohrubej múky 
 • 1 bal prášku do pečiva 
 • 6 vajec 
 • 150 g práškového cukru 
 • 200 ml oleja 
 • 200 ml mlieka 
 • 1 ČL vanilkového extraktu 

Náplň 

 • 500 g očistenej rebarbory 
 • 25 g práškového cukru 
 • 1 ČL vanilkovej pasty
[sc name=”reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy rebarborovej bublaniny

 1. Rúru si predhrejeme na 180 °C a plech si vystelieme papierom na pečenie. 
 2. Do misy dáme očistenú rebarboru nakrájanú na kocky. Pridáme práškový cukor, vanilkovú pastu, premiešame a odložíme bokom.  
 3. Žĺtky si oddelíme od bielkov. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh.  
 4. Do misy so žĺtkami pridáme cukor a vyšľaháme. Prilejeme olej a mlieko izbovej teploty a poriadne zašľaháme. Potom pridáme múku, do ktorej sme vmiešali prášok do pečiva a poriadne vymiešame. Nakoniec pridáme sneh z bielkov a zľahka ho premiešame.  
 5. Cesto vlejeme na pripravený plech. Vrch posypeme pripravenou rebarborou a pečieme asi 30 minút alebo do zlatova.  
 6. Po dopečení necháme vychladnúť a pred podávaním môžeme posypať práškovým cukrom.  
[sc name=”reklama_3″ ][/sc]

Najčastejšie otázky o rebarborovej bublanine

Čo je rebarborová bublanina?

Rebarborová bublanina je dezert, ktorý zahŕňa vrstvu čerstvej rebarbory na dne pekáča a pokrýva sa vrstvou kysnutého cesta. Počas pečenia bublanina vytvára bublinky a vytiahnuté kúsky rebarbory vytvárajú kontrastnú sladkokyslú chuť.

Ako sa líši rebarborová bublanina od rebarborového koláča?

Hlavný rozdiel medzi rebarborovou bublaninou a rebarborovým koláčom spočíva v použití cesta. Rebarborová bublanina je pokrytá kysnutým cestom, ktoré sa počas pečenia vyvíja a tvorí bublinky. Na druhej strane, rebarborový koláč sa zvyčajne pripravuje s pevným koláčovým cestom, ktoré sa rozvinie na celú vrstvu a rebarbora je rovnomerne rozložená po vrchu.

Ako dlho sa pečie rebarborová bublanina?

Doba pečenia rebarborovej bublaniny sa môže líšiť v závislosti od receptu a veľkosti pekáča. Všeobecne sa bublanina pečie približne 40 až 50 minút pri teplote 180 až 190 °C, ale je dôležité sledovať vizuálny znak bublaniny – zlatohnedú farbu a bublinky – aby ste zistili, kedy je dezert hotový.

Môžem použiť iné ovocie namiesto rebarbory?

Áno, rebarborová bublanina môže byť prispôsobená použitím iného ovocia podľa vašej preferencie. Môžete skúsiť kombinovať rebarboru s iným ovocím, ako sú jahody, maliny, slivky alebo hrušky. Všimnite si však, že rôzne ovocia môžu mať rôznu šťavnatosť, takže sa môže líšiť aj konzistencia a sladkosť dezertu.

[sc name=”reklama_end” ][/sc]
Ďalšie inšpirácie
Skip to content