Ako väčšina toskánskej kuchyne, aj polievka ribollita má roľnícky pôvod. Pôvodne sa vyrábalo prihrievaním zvyškov minestrone alebo zeleninovej polievky z predchádzajúceho dňa so starým chlebom.
Ingrediencie
- 2 šálky fazule
- 4 šálky vody
- 1 l kuracieho vývaru
- 5 strúčikov cesnaku
- 4 lístky šalvie
- 2 bobkové listy
- 1 lyžička soli
- ½ šálky olivového oleja
- 2 cibule
- 3 mrkvy
- 3 veľké stonky zeleru
- 2 zemiaky
- 1 ½ šálky kapusty
- 1 zväzok mangold
- ¼ kelu
- 1 plechovka nakrájaných paradajok
- 12 plátkov francúzskeho chleba
- soľ
- mleté čierne korenie
- 1 ½ šálky strúhaného parmezánu
- ½ šálky olivového oleja
Postup
- Fazuľu prepláchneme, vložíme do hrnca a zalejeme vodou. Privedieme do varu a varíme na strednej teplote asi 5 minút. Vypneme, necháme odstáť 1 a pol hodiny a precedíme.
- Do veľkého hrnca vložíme fazuľu, kurací vývar, cesnak, listy šalvie, bobkový list, soľ a privedieme do varu. Znížime teplotu na minimum a varíme, kým nebude fazuľa mäkká (cca 2 hodiny). Z hrnca odoberieme 1 šálku fazule a bobkové listy spolu s listami šalvie vyhodíme. Zvyšnú fazuľovú zmes rozmixujeme ručným mixérom do hladka. Odložíme bokom.
- Vo veľkom hrnci zohrejeme olivový olej na stredne vysokej teplote. Pridáme cibuľu a smažíme dosklovita. Pridáme mrkvu, zeler, zemiaky, kapustu, mangold a kel nakrájané nadrobno a poriadne premiešame. Dochutíme soľou a korením podľa chuti a pridáme paradajky. Prikryjeme a varíme asi 20 minút, pričom zmes aspoň raz premiešame.
- Vmiešame prelisovanú fazuľovú zmes a varíme 40 minút, kým zmes nezhustne. Pridáme šálku odloženej fazule a dokoreníme podľa chuti. Pridáne plátky toastového chleba; varíme, kým chlieb nevsiakne tekutinu. Necháme ochladnúť.
- Pred podávaním polievku zohrejeme na miernom ohni a servírujeme ozdobenú 2 lyžicami parmezánu a kvapkou olivového oleja.