Preskočiť na obsah

Šišky bez kysnutia predstavujú perfektnú voľbu pre tých, ktorí hľadajú rýchlu a jednoduchú cestu k sladkej pochúťke. V porovnaní s tradičnými šiškami, ktoré potrebujú hodinu na vykysnutie, sú tieto ideálne pre nečakané návštevy alebo keď vás prepadne chuť na niečo sladké. Tento recept je dokonalým riešením, pretože od začiatku prípravy až po podávanie potrebujete menej ako hodinu.

Tento recept je jedinečný svojou jednoduchosťou a kombináciou ingrediencií, ktoré sú bežne dostupné v každej domácnosti. Hlavnou ingredienciou je tvaroh, ktorý dodáva šiškám nielen bohatú a jemnú chuť, ale tiež zabezpečuje, že sú vláčne a mäkké. Tvaroh je vynikajúcou voľbou na pečenie, pretože pridáva vlhkosť a zároveň udržuje cesto ľahké a nadýchané.

Použitie polohrubej múky v recepte je kľúčové pre dosiahnutie správnej textúry. Polohrubá múka je dostatočne robustná na to, aby udržala šišky pohromade počas vyprážania, ale zároveň dostatočne jemná, aby boli nadýchané. Práškový cukor pridáva šiškám jemnú sladkosť, ktorá sa krásne dopĺňa so štipkou soli, zvýrazňujúc ich chuť.

V tomto recepte je sóda bikarbóna použitá ako kypriaci prostriedok, ktorý reaguje s kyselinou v tvarohu a tým pomáha šiškám pri vyprážaní nabrať na objeme a stať sa nadýchanými. Vajcia pridávajú cestu ďalšiu štruktúru a pomáhajú udržiavať jeho kohéznu konzistenciu.

Rum, hoci nie je nevyhnutný, je fantastickým doplnkom, ktorý šiškám dodáva jedinečný nádych a hĺbku chuti. Jeho použitie nie je povinné, ale odporúča sa pre jeho schopnosť obohatiť celkový gurmánsky zážitok.

Tento recept na šišky bez kysnutia je skvelým príkladom toho, ako môžu jednoduché ingrediencie vytvoriť niečo nesmierne chutné a uspokojivé. Sú ideálne s džemom a posypané škoricovým alebo práškovým cukrom, a zaručene si získajú obľubu medzi všetkými, ktorí ich ochutnajú. Či už ste začiatočník v kuchyni alebo skúsený kuchár, pripraviť si domáce šišky bez kysnutia je vždy zábavné a výsledok stojí za to.

Recept Šišky bez kysnutia

Ingrediencie

 • 250 g tvarohu
 • 250 g polohrubej múky
 • 20 g práškového cukru
 • 1 ČL sódy bikarbóny
 • 2 vajcia
 • 2- 3 PL rumu
 • štipka soli
 • Olej na vysmážanie
 • Džem a škoricový cukor na servírovanie

Postup

 1. V mise si zmiešame múku, sódu bikarbónu, cukor a soľ.
 2. Do väčšej misy dáme tvaroh, vajcia a rum. Premiešame a prisypeme suché ingrediencie. Vypracujeme hutné cesto.
 3. Vypracované cesto necháme odpočívať asi 15 – 20 minút.
 4. Cesto vyvaľkajte na asi 8 mm hrúbku a pomocou vykrajovacieho kolieska alebo pohára vykrojte kruhy. Do každého kruhu urobte prstom malú jamku.
 5. Do väčšej panvice nalejte olej a nechajte ho rozohriať. Šišky smažíme z každej strany do zlatohneda ( asi 2 – 3 minúty). Po vybratí necháme odkvapkať na papierovej utierke.
 6. Na každú šišku dáme asi 1 ČL džemu a posypeme škoricovým cukrom.

Šišky bez kysnutia otázky a odpovede

Musím použiť tvaroh v recepte?

Áno, tvaroh je kľúčovou ingredienciou v tomto recepte. Dodáva šiškám vláčnosť a jemnú textúru. Ak nemáte tvaroh, môžete skúsiť alternatívu ako je ricotta, ale výsledok môže byť trochu odlišný.

Môžem vynechať rum?

Áno, rum môžete vynechať. Jeho hlavným účelom je pridanie chuti, ale recept bude fungovať aj bez neho. Ak by bolo cesto príliš suché, pridajte mlieko.

Ako dlho by som mal šišky vyprážať?

Vyprážajte šišky v horúcom oleji približne 2-3 minúty z každej strany, alebo kým nezískajú zlatistú farbu. Dôležité je udržiavať stredne vysokú teplotu, aby sa šišky neprepiekli zvonka a nezostali surové zvnútra.

Ako viem, že je olej dostatočne horúci na vyprážanie?

Olej je dostatočne horúci, keď malá kvapka cesta okamžite začne bublať a plávať na povrchu. Ak je olej príliš studený, šišky budú absorbovať veľa oleja a stanú sa mastné.

Ako dlho môžem šišky uchovávať?

Šišky sú najlepšie čerstvé a teplé. Ak ich však potrebujete uchovávať, môžete ich dať do vzduchotesnej nádoby a uskladniť v chladničke až na 2 dni. Pred podávaním ich môžete znovu zohriať v rúre alebo mikrovlnke.

Môžem cesto pripraviť vopred?

Nie je odporúčané pripravovať cesto vopred, pretože sóda bikarbóna začne ihneď po zmiešaní s mokrými ingredienciami pôsobiť. Pre najlepšie výsledky pripravte cesto tesne pred vyprážaním.

Ako môžem urobiť šišky zdravšie?

Na zdravšiu variantu môžete použiť celozrnnú múku namiesto polohrubej a znížiť množstvo cukru, alebo použiť alternatívne sladidlo. Tiež môžete vyprážanie nahradiť pečením v rúre, hoci textúra a chuť budú odlišné.

Ďalšie inšpirácie