Preskočiť na obsah

Škoricové hviezdičky, vôňa Vianoc v každom súste

Keď sa povie Vianoce, mnohým z nás sa vybaví rodinná pohoda, svetielkujúci vianočný stromček a samozrejme, neodmysliteľná vôňa vianočného pečiva rozliehajúca sa domácnosťou. Medzi najobľúbenejšie a najtradičnejšie vianočné pochúťky určite patria škoricové hviezdičky, ktoré svojou jedinečnou chuťou a vôňou prinášajú to pravé vianočné kúzlo. Tieto malé, ale o to chutnejšie sušienky, sú nielen súčasťou mnohých európskych vianočných tradícií, ale stali sa obľúbeným pečivom po celom svete.

Charakteristický tvar hviezdičky a lákavá aróma škorice robia z týchto sušienok výnimočný zážitok. Výroba škoricových hviezdičiek sa odvíja od jednoduchých, ale overených receptov, ktoré sa často odovzdávajú z generácie na generáciu. Základ tvoria kvalitné suroviny ako mleté mandle alebo lieskové orechy, práškový cukor, bielka a samozrejme, škorica, ktorá je kráľovnou vianočných korení.

Nie je nič krajšie, ako stráviť chladné zimné večery v kruhu rodiny pri pečení týchto tradičných vianočných sušienok. Príprava škoricových hviezdičiek, hoci môže byť pre niekoho zložitá, je v skutočnosti príjemným a tvorivým procesom. Od miešania cesta, cez vykrajovanie malých hviezdičiek, až po ich pečenie – každý krok prispieva k vytvoreniu útulnej vianočnej atmosféry. A čo môže byť krajšie, než sa po práci pohodiť v obývačke s horúcim čajom a tanierom plným škoricových hviezdičiek?

Škoricové hviezdičky nie sú len obyčajným pečivom; sú symbolom vianočnej tradície, rodinného tepla a pohody. Každé sústo týchto sušienok nás prenesie do časov detských Vianoc, pripomínajúc nám nekonečné hodiny čakania na Štedrý večer a radosť z malých prekvapení. V tejto jednoduchej, no výnimočnej pochútke sa snúbi jednoduchosť s eleganciou a tradícia s neodolateľnou chuťou.

Tak nech už sa pustíte do pečenia týchto sladkých hviezdičiek sami, alebo s pomocou rodiny, nezabudnite si užívať každý moment tohto krásneho predvianočného rituálu. Škoricové hviezdičky sú viac než len súčasťou vianočného stola; sú čarokrásnym spôsobom, ako podeliť sa o radosť, lásku a tradíciu počas najkrajšieho obdobia v roku.

Recept Škoricové hviezdičky

Ingrediencie

 • 3 bielka
 • 250 g práškového cukru
 • 1 lyžička citrónovej šťavy
 • 2 lyžičky mletej škorice
 • 300 g mletých mandlí
 • Múka na vyvaľkanie

Postup

 • Najprv vyšľahajte bielka do tuha. Postupne pridávajte práškový cukor a šľahajte, kým nevznikne lesklý a pevný bielkový krém. Z tejto zmesi odložte asi 3 lyžice na neskôr na polevu.
 • Do zmesi bielok a cukru pridajte citrónovú šťavu, mletú škoricu a mleté mandle. Spracujte do hladkého cesta.
 • Na pracovnej ploche posypanej múkou vyvaľkajte cesto na hrúbku približne 0,5 cm. Využite formičku na hviezdičky na vykrajovanie sušienok. Prikladajte hviezdičky na plech vystlaný papierom na pečenie.
 • Pomocou štetca natriete hviezdičky odloženým bielkovým krémom. Pečte v predhriatej rúre na 150 °C približne 10 až 15 minút, kým sušienky nebudú mierne zlatisté.
 • Nechajte škoricové hviezdičky vychladnúť na plechu, aby si uchovali svoj tvar a krehkosť.
 • Mandle môžete nahradiť aj inými orechmi, ako sú lieskové orechy alebo vlašské orechy, pre inú chuťovú variáciu. Ak máte radi viac škorice, môžete pridať o trochu viac podľa chuti.

Škoricové hviezdičky otázky a odpovede

Čo sú škoricové hviezdičky?

Škoricové hviezdičky sú tradičné vianočné sušienky pôvodom z Nemecka, známe svojou výraznou škoricovou chuťou a charakteristickým tvarom hviezdy.

Aké sú hlavné ingrediencie škoricových hviezdičiek?

Hlavnými ingredienciami sú mleté mandle (alebo iné orechy), bielka, práškový cukor a škorica. Niektoré recepty môžu obsahovať aj citrónovú šťavu alebo vanilku.

Je ťažké pripraviť škoricové hviezdičky?

Výroba škoricových hviezdičiek nie je náročná, ale vyžaduje si presnosť a trpezlivosť, najmä pri vykrajovaní hviezdičiek.

Ako dlho trvá pečenie škoricových hviezdičiek?

Pečenie zvyčajne trvá približne 10 až 15 minút v predhriatej rúre na 150 °C. Dôležité je dbať na to, aby sušienky nezhoreli a zostali svetlé.

Môžem použiť namiesto mandlí iné druhy orechov?

Áno, môžete použiť aj iné mleté orechy, ako sú vlašské orechy alebo lieskové orechy, ktoré dodajú sušienkam inú chuťovú nuancu.

Je potrebné sušienky po upečení ozdobiť polevou?

Poleva nie je povinná, ale tradične sa škoricové hviezdičky zdobia bielkovou polevou, ktorá pridáva na ich vzhľade a chuti.

Ako dlho vydržia škoricové hviezdičky čerstvé?

Ak sú skladované v uzavretých nádobách v chlade, môžu vydržať niekoľko týždňov, pričom ich chuť sa s časom môže ešte zlepšiť.

Môžu škoricové hviezdičky obsahovať alergény?

Áno, hlavné alergény zahŕňajú orechy a vajcia. Preto je dôležité informovať o tomto prípadných hostí, ktorí môžu mať potravinové alergie.

Môžu byť škoricové hviezdičky vhodné aj ako darček?

Určite, pekne zabalené v darčekových škatuľkách alebo vrecúškach, môžu byť milým a osobným darčekom pre rodinu a priateľov.

Je možné pripraviť škoricové hviezdičky aj bezlepkovo?

Áno, môžete použiť bezlepkovú múku alebo orechy, ktoré sú prirodzene bezlepkové, aby ste vytvorili bezlepkovú verziu týchto sušienok.

Ďalšie inšpirácie