Preskočiť na obsah

Sladká chilli omáčka, jednoduchý recept

Sladká chilli omáčka je populárna a viacúčelová omáčka, ktorá je známa svojou sladkou a pikantnou chuťou. Táto omáčka pochádza z ázijskej kuchyne a stala sa obľúbenou po celom svete. Je výborným doplnkom k mnohým jedlám, ako sú mäsové pokrmy, ryby, wokované zeleninové jedlá, samostatné dipy a dokonca aj hamburgery a sendviče.

Sladká chilli omáčka má kombináciu sladkosti a pikantnosti, ktorá osviežuje chuťové poháriky. Sladká chuť pochádza z cukru a pikantnosť je výsledkom chilli papričiek. Táto omáčka má vyvážený pomer sladkosti a pikantnosti, čo ju robí prístupnou aj pre tých, ktorí majú radšej miernejšie chuťové preferencie.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na sladkú chilli omáčku

 • 230 g bieleho cukru 
 • 250 ml vody 
 • 125 ml ryžového vínneho octu  
 • 3 strúčiky cesnaku  
 • 115 g dlhých červených čili papričiek/kajenských papričiek
 • 1 PL kukuričného škrobu  
 • 2 PL studenej vody
[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy sladkej chilli omáčky

 1. Z papričiek odstránime stopku, pozdĺžne prekrojíme a nasekamé na veľmi drobučko. Môžeme použiť aj sekáčik, ale nesmie nám vzniknúť pasta. 
 2. Do malého hrnca dáme cukor, vodu, ryžový vínny ocot, nadrobno nasekaný cesnak a čili. Na strednom ohni zmes privedieme do varu, zamiešame aby sa cukor rozpustil, a potom zvýšime oheň a varíme 12 minút.  
 3. Kukuričný škrob poriadne zmiešame so studenou vodou, znížime teplotu a prilejeme vodu s kukuričným škrobom do chilli. Poriadne premiešame a varíme ešte 3 minúty.  
 4. Vypneme a necháme pár minút vychladnúť. Potom naplníme pripravené sterilizované poháre a necháme hore dnom vychladnúť.  
[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Najčastejšie otázky o sladkej chilli omáčke

Čo je sladká chilli omáčka?

Sladká chilli omáčka je pikantná omáčka s príjemnou sladkou chuťou. Je vyrobená z kombinácie červených chilli papričiek, cukru, octu, cesnaku a ďalších korenín a dochucovadiel.

Ako používať sladkú chilli omáčku?

Sladkú chilli omáčku môžete použiť ako dip na potápanie, pridať ju do marinád pre mäso, alebo ju použiť ako dressing na šaláty. Je tiež vynikajúcou prílohou k jedlám ako sú kuracie mäso, ryby, wokované jedlá a hamburgery.

Aká je jej chuť?

Sladká chilli omáčka má kombináciu sladkej a pikantnej chuti. Cukor dodáva omáčke sladkú chuť, zatiaľ čo chilli papričky pridávajú pikantnosť. Tento kontrast chutí robí sladkú chilli omáčku zaujímavou a chutnou.

Je sladká chilli omáčka pálivá?

Pikantnosť sladkej chilli omáčky závisí od množstva a druhu použitých chilli papričiek. Väčšinou sa považuje za stredne pikantnú, ale intenzita pikantnosti sa môže líšiť v závislosti od výrobcu alebo receptu.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie
Skip to content