Preskočiť na obsah

Sušienky s džemom, vianočný recept

Sušienky s džemom - vianočný recept

Maslové sušienky plnené džemom a obalené v orechoch. Ide o klasický recept na sušienky, ktorý sa dá pripraviť na akúkoľvek sviatočnú oslavu. V našich končinách sa väčšinou objavuje na vianočnom stole.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na sušienky s džemom

 • 230 g masla izbovej teploty 
 • 100 g cukru 
 • 2 veľké vajcia  
 • 1 ČL vanilkového extraktu 
 • Štipka soli 
 • 240 g hladkej múky 
 • 150 g nasekaných orechov ( mandle) 
 • Dva druhy džemu ( jahodový a marhuľový) 

Postup prípravy sušienok s džemom

 1. V mise si vyšľaháme maslo s cukrom pri vysokej rýchlosti ( asi 3 minúty). Vajíčka si oddelíme, žĺtky zašľaháme do maslovej zmesi spolu s vanilkovým extraktom a bielky dáme do druhej misky. Potom pridáme múku a soľ a miešame, kým sa cesto nespojí.  
 2. Cesto zabalíme do potravinárskej fólie a dáme do chladničky aspoň na 30 minút. Predhrejeme si rúru na 180 °C a dva plechy si vystelieme papierom na pečenie.  
 3. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh, nasekané mandle si dáme zvlášť do menšej misky.  
 4. Z vychladeného cesta tvarujeme guličky veľkosti 2-3 cm, ktoré namočíme do bielkového snehu, obalíme v orechoch a ukladáme ich na vopred pripravený plech na pečenie niekoľko cm od seba. Do orechov nemusíme obaľovať všetky guličky, môžeme len polovicu.  
 5. Uprostred každej guličky jemne spravíme palcom malú jamku, ktorú naplníme ½ ČL džemu. Striedame oba druhy džemu. Pečieme 12 až 15 minút. Po dopečení necháme pár minút chladnúť na plechu, potom vyberieme na mriežku a necháme úplne vychladnúť.  
REKLAMA
10x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *