Preskočiť na obsah

Tvarohové pirohy s rebarborovou omáčkou, tradičný dezert s moderným twistom

Tvarohové pirohy s rebarborovou omáčkou predstavujú kulinársku symfóniu, kde sa stretáva jemnosť tvarohu a výrazná, osviežujúca chuť rebarbory. Tento tradičný, no zároveň neustále obmieňaný recept, odráža krásu jednoduchosti, ktorá je tak typická pre domácu kuchyňu. Je to pokrm, ktorý v sebe nesie pohladenie pre dušu i potešenie pre chuťové poháriky, a zároveň pripomína, že niekedy sú to práve tie najjednoduchšie ingrediencie, ktoré dokážu vytvoriť naozajstný kulinársky zázrak.

V čase, keď príroda začne obdarúvať svojimi dary a trhy sa začnú plniť čerstvou rebarborou, mnohí z nás cítia neodolateľné volanie skúsiť niečo nové, čerstvé a osviežujúce. Tvarohové pirohy s rebarborovou omáčkou sú odpoveďou na toto volanie. Predstavujú ideálnu voľbu pre letný obed alebo lahodný dezert, ktorý zaujme každého milovníka jednoduchých, no neodolateľných chutí.

História tohto receptu je tak bohatá ako jeho chuť. Tvarohové pirohy, tradičný pokrm mnohých európskych kuchýň, sú ukážkou toho, ako sa môže niečo tak základné ako tvaroh premeniť na niečo výnimočné. A keď sa k nim pridá omáčka z rebarbory, získame pokrm, ktorý v sebe nesie kontrast medzi sladkým a kyslým, medzi jemným a charakteristickým, čím vytvára nezabudnuteľný gurmánsky zážitok.

Pripravovanie týchto pirohov je akoby cestou späť k tradičnej kuchyni, kde každý krok od merania ingrediencií po miešanie cesta vyžaduje čas, trpezlivosť a lásku k vareniu. Tento proces nie je len o vytváraní jedla; je to rituál, ktorý nás spája s minulosťou, s tradíciami, ktoré boli odovzdávané z generácie na generáciu, a zároveň nám umožňuje pridať do tohto dedičstva niečo vlastné.

Recept tvarohové pirohy s rebarborovou omáčkou

Ingrediencie

Pirohy

 • 250 g jemného tvarohu
 • 1 veľké vajce
 • 2 PL cukru
 • Štipka soli
 • 150-200 g polohrubej múky (množstvo závisí od vlhkosti tvarohu)
 • 1 ČL vanilkového extraktu (nepovinné)
 • Jahody

Rebarborová omáčka

 • 500 g rebarbory, očistenej a nakrájanej na kúsky
 • 100 g cukru (alebo podľa chuti)
 • 1 balíček vanilkového cukru
 • 1 PL škrobu rozpusteného v troche vody

Postup

 1. V miske zmiešajte tvaroh, vajce, cukor, soľ a vanilkový extrakt. Postupne pridávajte múku a mieste, kým nevznikne mäkké, ale formovateľné cesto. Ak je cesto príliš lepivé, pridajte trochu múky. Na pomúčenej pracovnej ploche vyvaľkajte cesto a rozdeľte ho na menšie časti. Z každej časti vytvarujte pirôžtek alebo guľku. Do každého pirôžku dáme nakrájané jahody alebo tvaroh, podľa chuti.
 2. Pirohy varte v mierne osolenej vode približne 5-7 minút alebo kým nevyplávajú na povrch.
 3. Rebarboru dajte do hrnca, pridajte cukor, vanilkový cukor a trochu vody. Varte na strednom ohni, kým rebarbora nezmäkne. Rozmiešajte škrob v troche vody a pridajte do omáčky. Varte, kým omáčka nezhustne. Ak je omáčka príliš kyslá, pridajte viac cukru podľa chuti.
 4. Uvarené pirohy vyberte z vody, nechajte ich odkvapkať a podávajte s teplou rebarborovou omáčkou.

Tvarohové pirohy s rebarborovou omáčkou otázky a odpovede

Môžem použiť akýkoľvek druh tvarohu?

Pre tento recept je najlepšie použiť jemný tvaroh, ktorý je mäkký a ľahko sa miesi. Ak máte k dispozícii len hrudkovitý tvaroh, odporúčame ho pred pridaním do cesta rozmixovať na hladkú konzistenciu.

Ako viem, že sú pirohy uvarené?

Pirohy sú uvarené, keď vyplávajú na povrch vody. Dajte si však pozor, aby ste ich nevarili príliš dlho, pretože by sa mohli rozpadnúť. Zvyčajne 5-7 minút po vyplávaní na povrch je dostatočných.

Môžem pirohy nahradiť inou plnkou?

Áno, tento recept je veľmi flexibilný. Ak máte radi iné ovocie, môžete skúsiť pridať maliny, čerešne alebo dokonca marhule.

Ako môžem urobiť omáčku hustejšiu?

Ak preferujete hustejšiu omáčku, môžete pridať viac škrobu rozpusteného v troche vody. Začnite s 1 polievkovou lyžicou a postupne pridávajte, kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu.

Môže sa tento recept pripraviť vopred?

Pirohy sú najlepšie čerstvé, ale môžete ich pripraviť vopred a uchovať v chladničke. Pred podávaním ich jednoducho prehrejte vo vriacej vode alebo na pare. Rebarborovú omáčku možno tiež pripraviť vopred a pred podávaním ju jemne zohriať.

Ako dlho môžem uchovávať rebarborovú omáčku?

Rebarborovú omáčku môžete uchovať v chladničke v uzatvárateľnej nádobe až 5 dní. Pred podávaním ju jemne zohrejte.

Môžem omáčku zamraziť?

Áno, rebarborovú omáčku môžete bez problémov zamraziť. Uchovajte ju v uzatvárateľnej nádobe a pred použitím ju nechajte rozmraziť v chladničke, následne zohrejte.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content