Preskočiť na obsah

Veľkonočná cvikla s chrenom

Veľkonočné sviatky sú časom obnovy a oslavy, kedy sa rodiny a priatelia stretávajú, aby spoločne zdieľali radosť z jari a vzkriesenia. Srdcom týchto stretnutí je často sviatočný stôl, plný tradičných pokrmov, ktoré odrážajú kultúrne dedičstvo a prinášajú pocit pohody a spokojnosti. Jedným z takýchto pokrmov, ktorý sa na veľkonočných stoloch objavuje v mnohých krajinách, je cvikla s chrenom. Tento jednoduchý, no chuťovo bohatý pokrm, je výrazným symbolom jarnej obnovy. Jeho žiarivá farba a svieža chuť sú oslavou prebúdzajúcej sa prírody a nového začiatku.

Cvikla, známa svojimi výživovými vlastnosťami a intenzívnou chuťou, v kombinácii s ostrým chrenom, tvorí harmóniu, ktorá môže obohatiť akýkoľvek sviatočný stôl. Tento recept na veľkonočnú cviklu s chrenom je nielen poklonou tradícii, ale aj príkladom toho, ako môžeme jednoduché, lokálne dostupné suroviny premeniť na pokrm, ktorý osloví všetky zmysly. V dnešnej dobe, keď sa snažíme viac dbať na zdravú výživu a udržateľnosť, je cvikla s chrenom ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú svojim blízkym ponúknuť nielen chutný, ale aj zdravý pokrm.

Príprava tohto pokrmu nevyžaduje zložité kuchárske techniky ani nedostupné ingrediencie, čo ho robí ideálnym aj pre začínajúcich kuchárov. Tento recept vás prevedie krokmi prípravy tradičnej veľkonočnej cvikly s chrenom, pričom množstvo ingrediencií je ideálne pre menšie rodiny alebo ako doplnok k ďalším sviatočným pokrmom. Výsledkom je osviežujúca príloha, ktorá svojou jednoduchosťou a chuťou pripomína, že krása veľkonočných sviatkov často spočíva práve v tradíciách a spomienkach, ktoré tieto pokrmy v nás evokujú.

Recept veľkonočná cvikla s chrenom

Ingrediencie

 • 5-6 stredne veľkých cviklí
 • 170 ml vody
 • trošku celej rasce
 • 2/3 PL soli
 • 1 a 1/3 PL kryštálového cukru
 • Zopár zrniečok celého čierneho korenia (voliteľné)
 • 2 polievkové lyžice octu (podľa chuti, možno pridať viac)
 • Chren podľa chuti (čerstvý alebo sterilizovaný)

Postup

 1. Cviklu umyte a vložte do veľkého hrnca s vodou. Varte, kým nie je mäkká, čo trvá približne 30-40 minút v závislosti od veľkosti. Po uvarení cviklu sceďte, nechajte vychladnúť, a potom olúpte.
 2. V menšom hrnci zohrejte vodu spolu s rascou, soľou, cukrom, celým čiernym korením a octom. Nechajte zmes zovrieť a miešajte, kým sa cukor a soľ nerozpustia. Odstráňte z ohňa a nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.
 3. Uvarenú cviklu nastrúhajte a vložte do čistej sklenenej nádoby. Prelejte chladeným nálevom a nechajte cviklu marínovať v chladničke aspoň niekoľko hodín, ideálne cez noc. Pred podávaním pridajte chren podľa chuti.

Veľkonočná cvikla s chrenom otázky a odpovede

Môžem použiť predvarenú cviklu z obchodu?

Áno, môžete. Predvarená cvikla je rýchla a pohodlná alternatíva, ktorá vám ušetrí čas. Avšak pre najlepší chuťový zážitok a plnú kontrolu nad kvalitou je odporúčané použiť čerstvú cviklu, ktorú si sami uvaríte.

Ako dlho môžem cviklu s chrenom uchovávať?

Cviklu s chrenom môžete uchovávať v chladničke v uzavretej nádobe až 5 dní. Uistite sa, že je dobre pokrytá nálevom, aby si zachovala svoju čerstvosť a chuť.

Je možné cviklu s chrenom zamraziť?

Zamrazenie môže zmeniť textúru cvikly a potenciálne ovplyvniť jej chuť, takže zamrazenie nie je odporúčané. Najlepšie je cviklu s chrenom konzumovať čerstvú.

Aký ocot by som mal použiť?

Pre tento recept je ideálny jemný ocot, ako je jablčný alebo vínny ocot, ktorý doplní chuť cvikly bez toho, aby bol príliš dominantný. Množstvo octu môžete upraviť podľa osobnej chuti.

Môžem použiť iné koreniny alebo prísady?

Samozrejme, tento recept je veľmi flexibilný. Môžete experimentovať s pridaním ďalších bylín alebo korenín, ako je napríklad majoránka alebo bazalka, pre iný chuťový profil.

Ako môžem dosiahnuť, aby cvikla nebola príliš kyslá alebo príliš sladká?

Kľúčom je nájsť správnu rovnováhu medzi cukrom a octom. Začnite s odporúčaným množstvom a potom pridajte viac cukru alebo octu podľa potreby. Nezabudnite ochutnať nálev pred pridaním cvikly, aby ste sa uistili, že má presne takú chuť, akú preferujete.

Ako najlepšie nastrúhať chren?

Chren by mal byť nastrúhaný jemne, aby sa jeho ostrá chuť rovnomerne rozložila. Použite jemné strúhadlo a opatrne strúhajte, aby ste sa vyhli príliš ostrému sústu. Vždy začnite s menším množstvom a pridávajte podľa chuti.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content