Preskočiť na obsah

Veľkonočné čokoládové lyžičkové vajíčka, vynikajúci brazílsky dezert

Keď prichádzajú veľkonočné sviatky, naše domovy sa napĺňajú nielen vôňou jari, ale aj očakávaním sviatočných tradícií, ktoré sa z generácie na generáciu prenášajú a obohacujú naše rodinné príbehy. Medzi tieto tradície neodmysliteľne patrí aj príprava a zdieľanie veľkonočných pochúťok, ktoré v sebe nesú symboliku obnovy a radosti. V Brazílii, krajine s bohatou kultúrnou mozaikou a hlbokými kulinárskymi tradíciami, sa jedným z takýchto jedinečných veľkonočných potešení stali čokoládové lyžičkové vajíčka, známe ako “Ovos de Páscoa de colher”.

Tieto vajíčka predstavujú vrchol kreativity a chuťovej rozmanitosti, premenou klasického symbolu Veľkej noci – vajíčka – na sladkú, dekadentnú a neodolateľne lákavú pochúťku. Tento dezert spája bohatú chuť čokolády s nekonečnými možnosťami náplní, od tradičných po inovačné, čím každému kúsku dodáva jedinečný charakter a štýl. Čokoládové lyžičkové vajíčka tak odrážajú nielen radostnú atmosféru veľkonočných sviatkov, ale aj brazílsku zmyselnosť pre slávnostnosť a potešenie z jedla.

Pripravovaním týchto vajíčok vstupujeme do sveta, kde sa remeselná zručnosť stretáva s umeleckou fantáziou. Každý krok, od výberu čokolády až po zdobenie hotových vajíčok, je akoby pohladením duše, meditáciou, ktorá nás prenáša do sveta starostlivosti, lásky a spoločne strávených chvíľ. Táto tradícia je príležitosťou podeliť sa so svojimi blízkymi nielen o sladký zážitok, ale aj o čas venovaný príprave, ktorý v sebe ukrýva oveľa hlbšie posolstvo spolupatričnosti a prepojenosti.

V dnešnom uponáhľanom svete, kde často hľadáme rýchle a jednoduché riešenia, nám veľkonočné čokoládové lyžičkové vajíčka pripomínajú, že niektoré z najcennejších momentov vznikajú práve vtedy, keď si na seba nájdeme čas, keď sa zastavíme a venujeme pozornosť detailom. Tento recept na čokoládové vajíčka tak nie je len kulinárskym návodom, je to pozvanie vstúpiť do sveta, kde tradícia a inovácia idú ruka v ruke, a kde jednoduchá čokoládová škrupina môže skrývať celý vesmír chutí, čakajúci, aby bol objavený a zdieľaný.

Recept Veľkonočné čokoládové lyžičkové vajíčka

Ingrediencie

Čokoládová škrupina

 • 300g kvalitnej mliečnej alebo tmavej čokolády, podľa preferencie

Náplň

 • 1 plechovka sladeného kondenzovaného mlieka
 • 1 polievková lyžica masla
 • 2 polievkové lyžice kakaového prášku
 • Štipka soli
 • 100g čokoládových lupienkov alebo nasekanej čokolády (voliteľné pre extra textúru)
 • Ďalšie nápady na náplň: karamel, Nutella, arašidové maslo, ovocné džemy

Dekorácia

 • Posýpka, nasekané orechy, čokoládové hobliny alebo jedlé trblietky, prípadne marcipánové mrkvičky, veľkonočné vajíčka a pod.

Postup

 1. Čokoládu jemne roztopíme vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnnej rúre na 30-sekundové intervaly, pričom medzi tým dôkladne premiešavame, kým nie je hladká. Pomocou lyžičky opatrne potrieme vnútro foriem na vajíčka roztopenou čokoládou. Uistite sa, že celý povrch je pokrytý. Formy dáme na 5 minút do chladničky, aby čokoláda stuhla. Aplikujeme druhú vrstvu čokolády do foriem, aby boli škrupiny dostatočne pevné. Opäť umiestnime do chladničky, až kým úplne nestuhnú.
 2. V stredne veľkom hrnci zmiešame sladené kondenzované mlieko, nesolené maslo, kakaový prášok a štipku soli. Varíme na strednom ohni, neustále miešame, kým zmes nezhustne a nezačne sa oddeľovať od dna hrnca (približne 10-15 minút). Zmes odstavíme z ohňa a necháme ju mierne vychladnúť. Ak používame, primiešame čokoládové lupienky alebo nasekanú čokoládu, kým sa úplne nerozpustia.
 3. Keď sú čokoládové škrupiny pevné a náplň má spracovateľnú teplotu (mala by byť ešte stále pomerne tekutá pre ľahšie naberanie lyžičkou), opatrne vyberte škrupiny z foriem. Každú čokoládovú škrupinu naplňte pripravenou náplňou. Ak náplň príliš stuhla, môžete ju jemne ohriať alebo použiť cukrárske vrecko na ľahšie naplnenie škrupín. Po naplnení každého vajíčka náplňou dekorujte otvorenú stranu vajíčka podľa vlastného výberu – posýpkou, nasekanými orechmi, čokoládovými hoblinami alebo jedlými trblietkami.
 4. Naplnené a ozdobené vajíčka umiestnite na aspoň 1 hodinu do chladničky, aby náplň stuhla. Podávajte chladené s lyžičkou, aby si hostia mohli vychutnať bohatú čokoládovú náplň priamo z vajíčka.

Veľkonočné čokoládové lyžičkové vajíčka otázky a odpovede

Akú čokoládu by som mal/a použiť?

Pre túto pochúťku je ideálne použiť kvalitnú čokoládu, ktorá sa dobre topí a má vysoký obsah kakaovej sušiny. Mliečna čokoláda je populárna voľba pre svoju sladkosť a jemnosť, ale tmavá čokoláda pridá intenzívnejšiu chuť. Voľba čokolády závisí od vašich osobných preferencií.

Môžem namiesto silikónových foriem použiť iné typy foriem?

Áno, môžete použiť akékoľvek formy vhodné na prácu s čokoládou, vrátane plastových alebo dokonca jednorazových papierových foriem. Dôležité je, aby formy boli dostatočne pevné na to, aby udržali tvar, a zároveň umožnili ľahké vyklopenie hotových čokoládových vajíčok.

Ako môžem zabezpečiť, aby bola čokoládová škrupina dostatočne pevná?

Kľúčom je naniesť dostatočne hrubú vrstvu čokolády. Po prvej vrstve nechajte čokoládu v chladničke stuhnúť, a potom naneste aspoň ešte jednu vrstvu. To zabezpečí, že škrupina bude dostatočne pevná na to, aby udržala náplň, a zároveň sa nebude príliš ľahko lámať.

Aké ďalšie náplne môžem použiť?

Možností je veľa! Populárne sú rôzne krémy na báze kondenzovaného mlieka, ako dulce de leche, čokoládové ganache, rôzne orechové maslá, čerstvé ovocné pyré alebo dokonca kúsky ovocia zatiahnuté do želatíny. Experimentujte podľa svojich chutí!

Môžem tento dezert pripraviť vopred?

Áno, čokoládové vajíčka môžete pripraviť niekoľko dní vopred a uskladniť ich v chladničke. Pred podávaním ich nechajte chvíľu pri izbovej teplote, aby sa čokoláda mierne zmäkla a bola príjemnejšia na konzumáciu.

Ako dlho vydržia veľkonočné čokoládové lyžičkové vajíčka?

Pri správnom uskladnení v chladničke môžu čokoládové vajíčka vydržať až týždeň. Je dôležité ich uchovávať v uzavretej nádobe, aby neabsorbovali pachy z chladničky.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content