Preskočiť na obsah

Zeleninová polievka so šťaveľom a zemiakmi

Zeleninová polievka so šťaveľom a zemiakmi je viac než len obyčajným pokrmom; je to skutočná oslava jari a leta, kedy je šťaveľ vo svojom najlepšom období, a zároveň ponúka pohľad do bohatej palety lokálnej kuchyne, ktorá využíva sezónne suroviny na vytvorenie jednoduchých, avšak výnimočne chutných jedál. Táto polievka je perfektným príkladom, ako môže byť jednoduchosť skutočne krásna a ako môžu byť lokálne ingrediencie premenené na niečo, čo teší nielen oko, ale aj dušu.

Šťaveľ, s jeho charakteristickou kyslastou chuťou, je jednou z prvých zelenín, ktoré oznamujú príchod teplejších mesiacov. Jeho využitie v polievke nie je len výrazom kulinárskej kreativity, ale aj pokračovaním bohatej tradície. Spojenie šťaveľa so zemiakmi, ktoré pridávajú polievke sýtosť a krémovosť, je priamym svedectvom kulinárskeho majstrovstva, ktoré vie základné suroviny premeniť na niečo úplne výnimočné.

Zažívame obdobie, kedy sa čoraz viac ľudí vracia k základom, hľadá zmysluplné spôsoby, ako sa spojiť s prírodou a oceniť jednoduché potešenia života. Príprava a konzumácia polievky so šťaveľom a zemiakmi môže byť akýmsi rituálom, ktorý nás púta k zemi, k jej cyklom a k bohatstvu, ktoré nám ponúka. V tomto kontexte sa polievka stáva nielen výživným jedlom, ale aj formou meditácie a vďaky za dar prírody.

Tento recept, hoci jednoduchý na prvý pohľad, nesie v sebe hlboké posolstvo o dôležitosti zachovávania a oceňovania miestnych, sezónnych surovín. Ponúka nám príležitosť zastaviť sa, spomaliť a skutočne si vychutnať každé sústo, každý moment. Príprava tejto polievky môže byť aj spôsobom, ako zapojiť rodinu a priateľov do procesu varenia, zdieľať príbehy a vytvárať spomienky, ktoré sú rovnako výživné pre naše telo ako pre našu dušu.

Nech už je vaša motivácia pre výber tohto receptu akákoľvek, jedno je isté: zeleninová polievka so šťaveľom a zemiakmi je pokrm, ktorý poteší, zasýti a inšpiruje. Je to jedlo, ktoré má schopnosť pripomenúť nám všetkým, že niekedy je najväčšou lahôdkou práve jednoduchosť, a že pravá krása a hĺbka chutí sa často skrýva v tých najskromnejších surovinách.

Recept Zeleninová polievka so šťaveľom a zemiakmi

Ingrediencie

 • 2 stredné zemiaky, olúpané a nakrájané na kocky
 • 1 veľká mrkva, olúpaná a nakrájaná na kocky
 • 1 stredná cibuľa, nakrájaná na kocky
 • 2 strúčiky cesnaku, jemne nasekané
 • 200 g šťaveľa, nasekaného (môže byť aj mrazený)
 • 1 l zeleninového vývaru
 • 100 ml smotany na varenie (alebo kokosového mlieka pre vegánsku verziu)
 • 2 PL olivového oleja
 • Soľ a čierne korenie podľa chuti
 • Kyslá smotana alebo jogurt na ozdobenie (voliteľné)

Postup

 1. Na strednom ohni zahrejte olivový olej v hrnci. Pridajte cibuľu a cesnak, restujte, kým nezmäknú a nezačnú byť voňavé, asi 2-3 minúty.
 2. Do hrnca pridajte nakrájané zemiaky a mrkvu. Restujte spolu so zmesou cibule a cesnaku ďalšie 2 minúty, potom zalejte zeleninovým vývarom.
 3. Priveďte polievku k varu, potom znížte teplotu a nechajte pomaly variť pod pokrievkou, kým zemiaky a mrkva nebudú mäkké, približne 15-20 minút.
 4. Keď sú zemiaky a mrkva mäkké, pridajte do hrnca nasekaný šťaveľ. Varte ešte asi 2-3 minúty, kým šťaveľ nezmäkne a polievka nezíska charakteristickú kyslastú chuť.
 5. Podľa želania môžete polievku rozmixovať ponorným mixérom na hladkú konzistenciu alebo ju nechať s kúskami zeleniny pre rustikálny pocit. Následne do polievky vmiešajte smotanu (alebo kokosové mlieko) a dochuťte soľou a korením.
 6. Polievku podávajte teplú, ozdobenú lyžičkou kyslej smotany alebo jogurtu a čerstvým chlebom alebo toastom na boku.

Zeleninová polievka so šťaveľom a zemiakmi otázky a odpovede

Čo je šťaveľ a prečo je populárny v kuchyni?

Šťaveľ je listová zelenina, ktorá je známa svojou výrazne kyslastou chuťou, čo je výsledok vysokého obsahu kyseliny šťaveľovej. Je populárny v mnohých kuchyniach po celom svete pre svoju jedinečnú chuť, ktorá oživuje polievky, šaláty a omáčky.

Môžem použiť konzervovaný alebo mrazený šťaveľ namiesto čerstvého?

Áno, ak nemáte prístup k čerstvému šťaveľu, môžete použiť aj mrazený alebo konzervovaný. Mrazený šťaveľ je často dostupný v obchodoch s potravinami a môže byť priamo pridaný do polievky bez predchádzajúceho rozmrazovania.

Ako môžem upraviť recept pre vegánsku verziu?

Pre vegánsku verziu tejto polievky stačí jednoducho nahradiť smotanu na varenie kokosovým mliekom alebo inou rastlinnou alternatívou. Na ozdobenie použite vegánsku kyslú smotanu alebo vynechajte tento krok.

Je šťaveľ bezpečný pre každého?

Hoci šťaveľ je zdravá zelenina bohatá na vitamíny a minerály, jeho vysoký obsah kyseliny šťaveľovej môže byť problémom pre ľudí s určitými zdravotnými stavmi, ako sú problémy s obličkami. Ak máte obavy, poraďte sa so svojím lekárom pred konzumáciou šťaveľa.

Môžem do polievky pridať aj iné zeleniny?

Samozrejme! Tento recept je veľmi flexibilný. Okrem základných ingrediencií, ako sú zemiaky a šťaveľ, môžete pridať aj iné zeleniny podľa chuti alebo sezónnej dostupnosti, napríklad pór, brokolicu alebo cuketu.

Ako dlho môžem uchovávať túto polievku?

Zeleninovú polievku so šťaveľom a zemiakmi môžete uchovávať v chladničke v uzavretej nádobe po dobu 3-4 dní. Polievku tiež môžete zamraziť, avšak vzhľadom na obsah smotany alebo rastlinného mlieka sa môže po rozmrazení zmeniť jej textúra.

Aké sú výhody pridania šťaveľa do mojej stravy?

Šťaveľ je bohatý na vitamín C, vitamíny skupiny B, železo, a má antioxidačné vlastnosti. Jeho pridanie do stravy môže pomôcť zlepšiť trávenie, posilniť imunitný systém a zvýšiť celkový príjem dôležitých živín.

Ďalšie inšpirácie