Preskočiť na obsah

Hit tejto jari, tieto fantastické žemle s medvedím cesnakom musíte vyskúšať

V rovnakom čase, keď sa ranné slnko začína vynárať nad horizontom a lesy sa prebúdzajú k životu, prichádza jarná sezóna medvedieho cesnaku. Táto skromná, no zároveň vznešená bylinka sa šíri po podloží starých lesov, omamujúc vzduch svojou jemnou vôňou, ktorá láka k objavovaniu prírodných pokladov. Medzi tieto poklady patrí aj medvedí cesnak, ktorý sa dá využiť v nespočetných receptoch, pričom jedným z najobľúbenejších sú práve žemle z medvedieho cesnaku.

Tieto žemle sú viac než len pekárenským výtvorom; sú to malé remeselné diela, ktoré v sebe ukrývajú esenciu jarnej prírody. Každá žemľa je ručne vytvarovaná a zapletená s láskou a starostlivosťou, aby uchovávala bohatú a zároveň jemnú chuť medvedieho cesnaku, ktorý je tak typický pre jarné mesiace. Pripravené s vášňou a šikovnosťou, tieto žemle môžu poslúžiť ako vynikajúci spoločník ku kvalitnému maslu alebo ako základ pre pestrofarebné sendviče, plné čerstvej zeleniny a kvalitných syrov.

Pri pohľade na zoznam surovín nájdeme klasické ingrediencie ako múka, mlieko, droždie a soľ, ale sú tu aj ďalšie, ktoré dodávajú týmto žemliam jedinečný charakter – čerstvé listy medvedieho cesnaku. Nie lenže dodávajú žemlám výnimočnú chuť a arómu, ale pridávajú aj významnú nutričnú hodnotu. A keď tieto žemle vytiahnete z rúry, zlatistohnedé a voňavé, cítite ako sa s každou chvíľou strávenou ich prípravou, váš domov napĺňa vôňa lesnej jarnej symfónie.

Recept žemle s medvedím cesnakom

Ingrediencie

 • 500g múky (najlepšie chlebovej alebo polohrubej)
 • 250 ml mlieka (vlažného)
 • 1 balíček suchého droždia (7g) alebo 25g čerstvého droždia
 • 1 čajová lyžička cukru
 • 1 čajová lyžička soli
 • 50 ml olivového oleja alebo rozpusteného masla
 • 1 veľké vajce (na natretie žemlí)
 • 1 hrsť čerstvých listov medvedieho cesnaku

Postup

 1. Rozmiešajte droždie s cukrom a trochou vlažného mlieka a nechajte na teplom mieste postáť asi 10 minút, kým nezačne peniť.
 2. Do veľkej misky preosejte múku, pridajte soľ, kvások, zvyšok mlieka a olej alebo rozpustené maslo. Miesite cesto, kým nie je hladké a elastické, čo by mohlo trvať asi 10 minút.
 3. Cesto zakryte utierkou a nechajte na teplom mieste kysnúť približne 1 hodinu, alebo kým nezdvojnásobí svoj objem.
 4. Medzitým nasekajte čerstvé listy medvedieho cesnaku na malé kúsky.
 5. Po vykysnutí cesto vyklopte na pomúčenú plochu, zapracujte do neho nasekaný medvedí cesnak.
 6. Cesto rozdeľte na rovnaké časti a z každej utvorte žemľu. Žemle môžete upliesť alebo ich len jednoducho vytvarovať podľa obrázku.
 7. Vytvarované žemle nechajte na plechu kysnúť ďalších 30 minút.
 8. Predhrejte rúru na 200°C. Žemle potrite rozšľahaným vajcom pre krásnu zlatistú farbu.
 9. Pečte v predhriatej rúre približne 15-20 minút alebo kým žemle nebudú mať zlatistú farbu.
 10. Hotové žemle nechajte chvíľu vychladnúť na mriežke a potom podávajte.

Žemle s medvedím cesnakom otázky a odpovede

Čo je medvedí cesnak a kde ho môžem nájsť?

Medvedí cesnak je divoko rastúca bylina známa svojimi širokými zelenými listami a jemnou cesnakovou vôňou. Rastie v tienistých lesných oblastiach počas skorej jari, predovšetkým v Európe a Ázii. V prírode ho nájdete na vlhkých, dobre odvodnených miestach v listnatých lesoch.

Ako môžem medvedí cesnak bezpečne zbierať?

Pri zbere medvedieho cesnaku je dôležité vyberať si oblasti ďaleko od cestných komunikácií a priemyselných zón, aby ste predišli kontaminácii. Zbierajte len tie listy, ktorých identifikáciou si ste istí, aby ste sa vyhli zámene s podobnými, ale potenciálne toxickými rastlinami, ako je konvalinka májová.

Akú majú žemle z medvedieho cesnaku chuť?

Žemle z medvedieho cesnaku majú jemnú, čerstvú cesnakovú chuť, ktorá nie je tak intenzívna ako chuť bežného cesnaku. Táto vôňa a chuť sa pekne snúbi s klasickým chlebovým cestom, vytvárajúc lákavý a jedinečný chlebový výrobok.

Sú žemle z medvedieho cesnaku vhodné pre vegetariánov?

Áno, keďže ich základné zložky sú rastlinného pôvodu a neobsahujú mäso, sú vhodné pre vegetariánsku stravu. Aby ste si boli istí, že recept je vhodný aj pre vegánov, vymeňte vajcia a mlieko za vegánske alternatívy.

Môžem použiť sušený medvedí cesnak namiesto čerstvého?

Áno, ak nemáte prístup k čerstvému medvediemu cesnaku, môžete použiť aj sušený. Všimnite si, že sušený medvedí cesnak má koncentrovanejšiu chuť, preto by ste mali prispôsobiť množstvo použité v recepte.

Ako dlho môžem uchovávať žemle z medvedieho cesnaku?

Uchovávajte ich v uzatvárateľnom vrecúšku alebo nádobe na chleba pri izbovej teplote do 3 dní. Ak chcete predĺžiť ich čerstvosť, môžete ich zamraziť a uchovávať až niekoľko mesiacov.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content