Preskočiť na obsah

Zmena času na zimný 2023, kedy sa mení čas?

Zmena času je každoročné obdobie, kedy sa mení čas z letného na zimný a naopak. V októbri sa hodiny posúvajú o hodinu späť a my sa púšťame do zimného režimu času, ktorý má svoje výhody aj nevýhody. Tento tradičný postup, ktorý bol zavedený pred desaťročiami, mení však nie len ručičky na hodinách, ale aj náš denný rytmus a spôsob, akým vnímame dĺžku dňa.

REKLAMA

Na jednej strane to znamená „získať“ hodinu spánku, ale na druhej strane sa stretávame s rýchlejším stmievaním, kratšími dňami a dlhšími večermi. Ale prečo vlastne tieto zmeny prebiehajú? Sú naozaj potrebné, alebo sú iba zbytočnou komplikáciou, ktorá má potenciál narušiť náš vnútorný hodinový mechanizmus?

V nasledujúcom článku sa budeme venovať histórii, dôvodom a vplyvu tejto pravidelnej zmeny času. Rozoberieme, ako posun hodín ovláda naše telo a psychiku, aké sú jeho výhody a nevýhody, a tiež sa pozrieme na to, čo nové nám prináša Európska legislatíva ohľadom tejto problematiky. Či už ste zástancom alebo kritikom tejto praxe, tento článok vám ponúkne ucelený pohľad na to, čo všetko táto zmena obnáša.

Najlepšie kuchynské pomôcky

REKLAMA

Kedy sa mení čas na zimný v roku 2023?

Zimný čas sa mení vždy v poslednú jesennú októbrovú nedeľu. V roku 2023 to bude v noci z 28. na 29. októbra. Presne o 3:00 sa hodiny posunú na 2:00. Je dôležité si uvedomiť, že týmto spôsobom „získame“ jednu hodinu spánku, ale na druhej strane, deň bude kratší.

Ako môžem zmeniť čas na zimný?

Mnohé zariadenia, ako sú smartfóny a počítače, aktualizujú čas automaticky. Avšak náramkové hodinky, hodiny na sporákoch, v autách alebo staršie mobilné telefóny, bude treba upraviť manuálne. Nie je na škodu si pripomenúť, že hodiny by ste mali posunúť späť, nie vpred.

Koniec zmeny času na Slovensku

Kedy sa prestane meniť čas? V roku 2019 Európsky parlament hlasoval za zrušenie posúvania času od roku 2021. Avšak doteraz nebol prijatý definitívny postoj, a tak sa hodiny na Slovensku, ako aj v iných členských štátoch EÚ, stále posúvajú. Zatiaľ nie je jasné, či a kedy bude tento proces zrušený.

Inšpirácia na Mikuláša

Adventné kalendáre s únikovou hrou - kúpite na Martinus.sk

Adventné kalendáre s únikovou hrou kombinujú tradičný koncept adventného kalendára so vzrušujúcim zážitkom únikovej hry. Tento nový trend prináša zábavný a interaktívny spôsob, ako spočítať dni do Vianoc.... Zobraziť viac

REKLAMA

Ako ovplyvňuje zmena času náš organizmus?

Získanie jednej hodiny spánku môže znieť lákavo, ale nemusí to byť vždy pre naše telo prospešné. Mnoho ľudí uvádza, že potrebujú niekoľko dní na to, aby sa ich biologický rytmus prispôsobil. Niektorí ľudia môžu pociťovať únavu, podráždenosť alebo dokonca zhoršenú náladu. Vždy je dobré dbať na dostatočný príjem tekutín a pohyb na čerstvom vzduchu, aby sme sa čo najrýchlejšie adaptovali na nový režim.

Aké sú výhody a nevýhody zmeny času?

Výhody:

  • Úspora energie
  • „Získaná“ hodina spánku
  • Lepšia synchronizácia s denným svetlom

Nevýhody:

  • Náročná adaptácia organizmu
  • Možný vplyv na zdravie, napríklad zvýšené riziko srdcových ochorení
  • Zmena denných rutín, čo môže byť stresujúce
REKLAMA

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

Video o zmene času

Najčastejšie otázky o zmene času na zimný

Kedy presne sa mení čas na zimný?

Na Slovensku a v ostatných krajinách EÚ sa čas mení na zimný režim poslednú októbrovú nedeľu. Hodiny sa posúvajú späť o jednu hodinu, teda z 03:00 na 02:00.

Prečo sa čas mení na zimný?

Zmena času na zimný režim bola pôvodne zavedená za účelom úspory energie. Predpokladalo sa, že kratšie dni a dlhšie večery povedú k menšej spotrebe elektrickej energie.

Ako sa zmena času prejaví na mojom dennom režime?

Pravdepodobne sa vám bude ľahšie vstávať, pretože sa hodiny posunú späť. Avšak, skôr sa stmieva, čo môže ovplyvniť vašu náladu a hladinu energie.

Ako zmena času ovplyvní verejnú dopravu a lety?

Väčšina dopravcov a leteckých spoločností má v cestovných poriadkoch zohľadnenú zmenu času, ale vždy je dobré si to overiť.

Čo sa stane, ak EÚ zruší zmenu času?

Európska únia diskutuje o možnosti zrušenia tejto praxe. Ak sa tak stane, budú musieť všetky členské štáty zaujať jednotný postoj.

Musím manuálne nastaviť čas na všetkých svojich zariadeniach?

Nie, väčšina moderných zariadení, vrátane smartfónov a počítačov, by si mala čas aktualizovať automaticky.

Ako si môžem overiť, či moje zariadenie aktualizovalo čas správne?

Na väčšine zariadení je možné manuálne skontrolovať nastavenie času. V prípade smartfónov sa často nachádza v nastaveniach pod položkou „Dátum a čas.“

REKLAMA
Ďalšie inšpirácie

3 názory na “Zmena času na zimný 2023, kedy sa mení čas?”

  1. Pingback: Zmena letného času na zimný 2023 už túto nedeľu | Svetové recepty

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *