Preskočiť na obsah

Ako sušiť figy doma, jednoduchý návod

Figy, tieto malebné ovocné skvosty, majú hlboké korene v histórii ľudstva. Ako jedno z najstarších ovocí, ktoré človek pestoval a konzumoval, si figy vyslúžili svoje miesto v mnohých kultúrnych a kulinárskych tradíciách. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sušiť figy.

Hoci mnohí ľudia poznajú figy hlavne z obchodných regálov v sušenej forme, čerstvé figy sú skutočným chuťovým zážitkom. Mäsitá a šťavnatá dužina obsahuje drobné semienka, ktoré dodávajú príjemný kontrast. Sladká, mierne drevitá a s dotykom prírodného karamelu – tak by sa dala charakterizovať chuť figy.

Toto ovocie je nielen chutné, ale aj výživné. Figy sú zdrojom vlákniny, vitamínov, najmä skupiny B, a minerálov ako sú vápnik, draslík a horčík. Či už ich konzumujete čerstvé alebo sušené, figy sú výborným spôsobom, ako zvýšiť prísun týchto dôležitých živín do vášho jedálnička.

Návod na to, ako sušiť figy je starodávnou konzervačnou metódou, ktorá umožňuje predĺžiť ich trvanlivosť a zvýrazniť ich prirodzenú sladkosť. V sušenej forme sú figy kompaktné a energiou nabité, čo ich robí ideálnymi na turistiku alebo ako rýchla pochúťka.

Pestovanie figov si vyžaduje teplé klímy, kde môžu dozrievať v plnom slnku. Práve v týchto podmienkach nabývajú svoju jedinečnú chuť a vôňu. Pochádzajú z oblasti Blízkeho východu a postupne sa ich pestovanie rozšírilo do celého stredomorského regiónu.

V súčasnosti sa figy stali populárnymi aj v mnohých moderných kuchyniach, kde sa používajú v šalátoch, dezertoch, pečivách či ako súčasť syrových tanierov.

Nezáleží na tom, či ste zarytým fanúšikom figov alebo ste ich len nedávno objavili, toto ovocie je vskutku skvostom, ktorý si zasluhuje pozornosť na každom jedálnom stole.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Príprava fíg na sušenie

Predtým, než začnete sušiť figy, dôkladne ich umyte a osušte papierovou utierkou. Odstráňte stopky a figy nakrájajte na polovice alebo štvrtiny, v závislosti od ich veľkosti.

Ako sušiť figy na slnku

Sušenie figov na priamom slnku je tradičnou metódou a je veľmi účinné, ak žijete v oblasti s vysokým stupňom slnečného žiarenia a minimálnou vlhkosťou.

  • Rozložte figy na čistom, vetranom mieste, ideálne na sitku alebo mriežke, aby bol zabezpečený prístup vzduchu aj zo spodnej strany.
  • Figy nechajte sušiť 4-5 dní, pričom ich každý deň obráťte, aby sa rovnomerne usušili.
  • Aby ste figy chránili pred hmyzom, môžete ich prikryť tenučkou tkaninou alebo sieťkou.

Ako sušiť figy v sušičke

Ak máte doma sušičku na ovocie, proces sušenia je jednoduchší a rýchlejší.

  • Naskladajte figy na panvice sušičky, pričom dbajte na to, aby sa navzájom nedotýkali.
  • Sušte pri teplote 60 °C približne 12-24 hodín. Konkrétny čas sušenia závisí od veľkosti a obsahu vody v figách.
[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Skladovanie usušených fíg

Keď sú figy úplne suché a mäkké, umiestnite ich do vzduchotesných obalov. Skladujte v chladnom a tmavom mieste, kde môžu vydržať až rok.

Použitie sušených fíg

Sušené figy sú skvelé ako samostatná pochúťka, prídavok do müsli, pečiva alebo sa môžu znovu namočiť a použiť v rôznych receptoch.

Sušením fíg si môžete po celý rok vychutnávať ich jedinečnú chuť a zdravotné výhody. Či už ich sušíte na slnku alebo v sušičke, správne vysušené figy sú lahodným a zdravým doplnkom k mnohým pokrmom.

[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Videonávod

Najčastejšie otázky o sušených figách

Čo sú sušené figy?

Sušené figy sú čerstvé figy, ktoré boli odvodené od vlhkosti cez prirodzený alebo umele podporovaný proces. Vďaka sušeniu sa zvyšuje koncentrácia cukrov, čo zabezpečuje hlbšiu a intenzívnejšiu chuť.

Ako sa líšia sušené figy od čerstvých?

Sušené figy sú menej šťavnaté, majú koncentrovanejšiu sladkosť a sú oveľa menej náchylné na skazenie. Taktiež sú kompaktnejšie a majú dlhšiu trvanlivosť v porovnaní s čerstvými figami.

Aké sú výhody konzumácie sušených fíg?

Sušené figy sú vysokokalorickým zdrojom energie, obsahujú vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty. Sú tiež ideálne na cesty, keďže sa nepokazia tak rýchlo ako čerstvé figy.

Ako skladovať sušené figy?

Sušené figy by sa mali skladovať v chladnom a suchom prostredí, najlepšie v tesne uzavretej nádobe. Pri správnom skladovaní môžu vydržať aj viac ako rok.

Ako môžem používať sušené figy v kuchyni?

Môžete ich konzumovať samostatne, pridať do müsli alebo ovsenej kaše, do koláčov, dezertov, alebo ako súčasť slano-sladkých jedál spolu so syrom a orechami.

Je potrebné pred konzumáciou sušené figy namočiť?

Nie je to nevyhnutné, ale namočením v teplej vode sa stávajú mäkšie a šťavnatejšie, čo môže byť žiaduce pri niektorých receptoch.

Sú sušené figy vhodné aj pre diabetikov?

Hoci sušené figy obsahujú prirodzené cukry, majú nízky glykemický index. Vždy by sa však malo dbať na mieru konzumácie a konzultovať sa s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Môžu sušené figy obsahovať alergény?

Figy samy osebe nie sú bežným alergénom, ale mali by ste vždy skontrolovať etiketu výrobku, najmä ak sú balené v zariadeniach, kde sa spracúvajú iné orechy alebo semená.

Ako môžem doma sušiť figy?

Môžete ich sušiť prirodzeným spôsobom na slnku alebo v sušičke. Dôležité je, aby figy boli dobre očistené a narezané na polovicu alebo štvrtiny, aby proces sušenia bol efektívnejší.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie

1 názor na “Ako sušiť figy doma, jednoduchý návod”

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Skip to content