Bazový džem je príjemnou a aromatickou pochúťkou, ktorá v mnohých domácnostiach symbolizuje chuť leta. Baza čierna je známa svojimi výraznými liečivými vlastnosťami, a práve v podobe džemu si môžete tieto výhody užívať počas celého roka.
Obsah receptu
Tento džem sa vyznačuje jemnou a unikátnou chuťou, ktorá kombinuje sladké tóny s ľahkou kvetinovou nótou. Farba bazového džemu je typicky tmavočervená až fialová, v závislosti od zrelosti bobúľ a prípadných pridaných ingrediencií.
Bazové bobule sa zbierajú v neskorom lete, keď dosiahnu svoj vrchol v zrelosti a sú plné šťavy. Po zbieraní je dôležité bobule dobre pretriediť, zbaviť nežiaducich nečistôt a nezrelých plodov. Pri výrobe džemu sa bazové bobule kombinujú s cukrom a často aj s prídavkom citrónovej šťavy, ktorá džemu dodáva príjemný kyselkavý kontrast a zároveň pomáha pri konzervácii.
Mnohí milovníci bazového džemu ho oceňujú nielen pre jeho jedinečnú chuť, ale aj pre jeho potenciálne zdravotné výhody. Baza obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré môžu prispieť k celkovému zdraviu. Alternatívou je tiež bazový džem s jablkami.
Bazový džem je skvelým doplnkom k raňajkám – môžete ho namažiť na toast, pridať do jogurtu alebo kombinovať s inými dezertami. Navyše, vzhľadom k jeho výraznej a intenzívnej chuti, sa často spotrebuje v menších množstvách, čo znamená, že jedno balenie vám môže vydržať celkom dlho.
Takže ak hľadáte spôsob, ako pridať trochu letnej chuti do svojich zimných rána alebo si jednoducho chcete dopriať niečo iné a špeciálne, bazový džem je perfektným riešením!
[sc name=“reklama_1″ ][/sc]Ingrediencie na bazový džem
- 500 g bobúľ bazy čiernej (obratých od stoniek)
- 400 g cukru
- Šťava z 1 citróna
- 1 balíček želírovacieho cukru (voliteľné pre hustejšiu konzistenciu)
Postup prípravy bazového džemu
Príprava bobúľ
Bazu dôkladne umyte a opatrne oberte bobuľky od stoniek. Je dôležité zbaviť sa čo najviac stoniek, pretože môžu byť horké.
Príprava hrnca
Do veľkého hrnca vložte bazu, pridajte cukor a citrónovú šťavu. Premiešajte a nechajte postáť približne 1 hodinu.
Varenie
Po odstátí priveďte zmes do varu na strednom ohni a varte približne 20 minút. Ak chcete hustejší džem, môžete pridať želírovací cukor a variť ďalších 10 minút alebo podľa inštrukcií na obale želírovacieho cukru.
Test konzistencie
Odkvapkajte malé množstvo džemu na chladný tanier. Ak zmes zostane pevná a nezačne sa rozlievať, džem je hotový. Ak je príliš riedky, varte ešte niekoľko minút.
Plnenie pohárov
Akonáhle má džem správnu konzistenciu prelejte ho do predtým sterilizovaných sklenených pohárov. Uzavrite poháre a nechajte ich hore dnom vychladnúť. Skladujte na chladnom a tmavom mieste.
Videorecept na bazový džem
Najčastejšie otázky o bazovom džeme
Čo je bazový džem?
Bazový džem je sladká nátierka vyrobená z bazových bobúľ, cukru a často s prídavkom citrónovej šťavy. Má charakteristickú tmavočervenú až fialovú farbu a jedinečnú kvetinovo-ovocnú chuť.
Ako sa bazový džem uchováva?
Uchovávajte ho v chladnom a tmavom mieste pred otvorením. Po otvorení je najlepšie džem ukladať do chladničky a spotrebovať do niekoľkých týždňov.
Je bazový džem zdravý?
Áno, bazové bobule sú bohaté na vitamíny, antioxidanty a minerály. Avšak, treba si uvedomiť, že džem obsahuje aj cukor, takže by sa mal konzumovať s mierou.
Môžem bazový džem kombinovať s inými potravinami?
Samozrejme! Bazový džem je skvelý na toast, palačinky, v jogurte alebo ako prísada do rôznych dezertov.
Kedy je najlepšia sezóna na výrobu bazového džemu?
Bazové bobule sa zvyčajne zbierajú v neskorom lete, keď sú najzrelejšie a najšťavnejšie.
Má bazový džem nejaké tradičné využitie v kuchyni?
V mnohých kultúrach sa bazový džem tradične používa v pečivách, koláčoch a tortách, ale aj ako prísada do omáčok alebo nátierok na chlieb.
Môže bazový džem spôsobiť alergickú reakciu?
Hoci alergie na bazu je vzácna, ak máte známu alergiu na rastliny z čeľade bazovcov alebo ak ste nikdy predtým nejedli bazové bobule, mali by ste byť opatrní a vyskúšať malé množstvo pred konzumáciou väčších dávok.
Kde môžem kúpiť bazový džem?
Bazový džem je k dispozícii v mnohých obchodoch s potravinami, farmárskych trhoch alebo od miestnych výrobcov. Môžete si ho tiež pripraviť doma podľa vlastného receptu.