Preskočiť na obsah

Hrnčeková bublanina s čučoriedkami

Čučoriedková bublanina je tradičná stredoeurópska sladkosť, ktorá je obľúbená najmä v Českej a Slovenskej kuchyni. Názov „bublanina“ pochádza od slova „bublina“ alebo „bublať“, čo odkazuje na typickú bublinkovú štruktúru cesta, keď sa pečie.

Najlepšia bublanina s čučoriedkami sa vyznačuje svojou jednoduchosťou a flexibilitou. Základom bublaniny je jednoduché cesto, často pripravené z múky, cukru, vajec a mlieka alebo smotany. Hlavnou ingredienciou, ktorá dodáva charakter a chuť, sú čučoriedky.

Čučoriedky sú do cesta pridané buď celé, alebo rozdrvené, a pri pečení sa ich šťava mieša s cestom, čím vytvára jedinečné vzory a poskytuje nezameniteľnú chuť. Bublanina môže byť posypaná práškovým cukrom alebo podávaná s bielou kávou alebo čajom.

Čučoriedky sú tiež známe svojimi zdravotnými výhodami, pretože sú bohaté na antioxidanty a vitamín C. Čučoriedková bublanina je teda nielen chutná, ale aj relatívne zdravá sladkosť.

Napriek tomu, že čučoriedková bublanina s posypkou je klasickou voľbou, bublanina sa môže pripravovať aj s rôznymi inými ovocnými príchuťami, ako sú čerešne, jahody alebo marhule. Je to dokonalý spôsob, ako využiť sezónne ovocie a prispôsobiť si recept podľa osobných preferencií.

Recept Hrnčeková bublanina s čučoriedkami

Ingrediencie

 • Čučoriedky podľa chuti 
 • 2 hrnčeky polohrubej múky 
 • 1 hrnček kryštálového cukru 
 • 1 hrnček mlieka 
 • ½ hrnčeka oleja 
 • 1 prášok do pečiva 
 • 1 vanilkový cukor  
 • 1 ČL vanilkovej pasty  
 • 2 vajcia 

Postup

 1. Rúru predhrejeme na 180 °C a plech potrieme maslom a posypeme múkou.
 2. Vo veľkej mise zmiešame vajcia s kryštálovým a vanilkovým cukrom, až kým nevznikne penivá zmes. Pridáme esenciu vanilky a dôkladne premiešame. Postupne pridávame mlieko a olej, pričom neustále šľaháme. Nakoniec vmiešame múku spojenú s práškom do pečiva a zmes vyšľaháme do hladka.
 3. Cesto vylejeme do predpripraveného plechu a na vrch rozložíme celé čučoriedky.
 4. Bublaninu pečieme približne 30 minút, alebo až do momentu, keď špajdľa vložená do stredu vyjde úplne čistá. Po upečení necháme koláč úplne vychladnúť a pred podávaním ho posypeme preosiatym práškovým cukrom.

Hrnčeková bublanina s čučoriedkami otázky a odpovede

Čo je čučoriedková bublanina?

Čučoriedková bublanina je tradičná stredoeurópska sladkosť, ktorá sa vyznačuje jednoduchým cestom a čerstvými čučoriedkami.

Ako sa pripravuje čučoriedková bublanina?

Čučoriedková bublanina sa pripravuje z jednoduchého cesta, ktoré sa obvykle skladá z múky, cukru, vajec a mlieka alebo smotany. Čučoriedky sa pridajú do cesta a potom sa celé pečie.

Akú má čučoriedková bublanina chuť?

Čučoriedková bublanina má sladkú a sviežu chuť, ktorú dodávajú čučoriedky. Cesto je ľahké a nadýchané s jemne krehkou štruktúrou.

Môžem použiť iné ovocie pre bublaninu?

Áno, bublaninu môžete pripraviť aj s inými druhmi ovocia. Jahody, čerešne alebo marhule sú obľúbené alternatívy.

Ako dlho môžem skladovať čučoriedkovú bublaninu?

Čučoriedkovú bublaninu môžete skladovať v chladničke až niekoľko dní. Aby bola stále svieža, je najlepšie ju skladovať v uzavretom tégliku.

Ako podávam čučoriedkovú bublaninu?

Čučoriedkovú bublaninu môžete podávať teplú alebo vychladenú, posypanú práškovým cukrom. Môže sa tiež podávať s bielou kávou alebo čajom.

Aké sú zdravotné výhody čučoriedok?

Čučoriedky sú bohaté na vitamíny a antioxidanty, vrátane vitamínu C, ktorý podporuje imunitný systém a celkové zdravie.

Môžem použiť mrazené čučoriedky?

Áno, ak nemáte prístup k čerstvým čučoriedkam, môžete použiť mrazené. Je však dôležité, aby ste ich pred pridaním do cesta rozmrazili a dôkladne odkvapkali.

Ďalšie inšpirácie