Preskočiť na obsah

Ako uskladnit jedlé bedle

Jedlé bedle sú huby, ktoré si získali mnoho priaznivcov vďaka svojej vynikajúcej chuti a univerzálnemu použitiu v kuchyni. Avšak, ako väčšina čerstvých potravín, aj bedle majú obmedzenú trvanlivosť. Ak ste sa teda ocitli v situácii, kde máte viac bedlí, než dokážete spotrebovať, tento článok je práve pre vás. Ponúkame vám kompletný sprievodca, ako uskladniť jedlé bedle tak, aby si zachovali svoju kvalitu čo najdlhšie.

Sušenie jedlej bedle

Sušenie je jednou z najtradičnejších metód uchovávania jedlých bedlí. Na sušenie je najlepšie použiť dehydratátor, ale v pohode to ide aj v rúre nastavenej na nízku teplotu. Po úplnom vysušení ich skladujte v hermeticky uzatvorených nádobách na tmavom a suchom mieste.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Mrazenie jedlej bedle

Ak preferujete zachovanie čerstvého vzhľadu a chuti, mrazenie je pre vás ideálnou voľbou. Bedle najprv umyte a pokrájajte na menšie kúsky, potom ich môžete zmraziť na plechu, aby sa nezlepili, a následne ich preložte do vreciek na mrazenie.

Konzervovanie jedle bedle

Konzervovanie v oleji alebo octe je ďalšia možnosť. Tento spôsob je ideálny pre tých, ktorí chcú mať po ruke rýchlu prísadu do jedál. Jemne pokrájané bedle stačí naložiť do sterilizovaných pohárov a zaliať prevareným olejom alebo octom.

Jedlá bedla v chladničke

Na krátkodobé uskladnenie sú bedle najlepšie v chladničke, kde vydržia niekoľko dní. Najlepšie je umiestniť ich do papierového vrecka alebo obalu, ktorý „dýcha“, aby nezhnili.

[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Jedlé bedle v kuchyni

Ak máte bedle už spracované ako súčasť pokrmu, napríklad dusené alebo zapravené, skladujte ich v chladničke a spotrebujte do 2–3 dní.

Dôležité upozornenie

Pred uskladnením sa uistite, že bedle sú jedlé a bezpečné na konzumáciu. Nespoliehajte sa výlučne na vizuálnu identifikáciu; ak nie ste si istí, konzultujte s odborníkom.

Potrebujete hubársky atlas? – nájdete ho na Martinus.sk

Uskladnenie jedlých bedlí môže byť jednoduché, ak viete, ako na to. Či už sa rozhodnete pre sušenie, mrazenie, konzervovanie alebo ich uloženie do chladničky, každá metóda má svoje výhody a obmedzenia. Dôležité je, aby ste si vybrali ten spôsob, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a životnému štýlu.

[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Video

Čo sú jedlé bedle?

Jedlé bedle sú typy húb, ktoré sú bezpečné na konzumáciu a používajú sa v rôznych kuchyniach.

Kde môžem nájsť jedlé bedle?

Jedlé bedle sa často nachádzajú v lesoch, na lúkach alebo na iných prirodzených stanovištiach. Niektoré druhy sa dajú pestovať aj doma.

Ako rozoznám jedlé bedle od jedovatých?

Je dôležité rozpoznávať jedlé bedle od jedovatých húb, ktoré môžu vyzerať veľmi podobne. Preto je dobré sprevádzať hubárčenie s odborníkom alebo používať overené príručky a aplikácie.

Ako správne uskladniť jedlé bedle?

Jedlé bedle by sa mali uskladňovať v chladničke, v papierovom vrecku alebo v textilnej utierke, aby sa predišlo zamokreniu. Niektoré druhy sa dajú aj sušiť alebo mraziť.

Sú jedlé bedle vždy bezpečné na konzumáciu?

Áno, ak ide o správne identifikované druhy a sú správne pripravené, jedlé bedle sú bezpečné na konzumáciu.

Ako pripraviť jedlé bedle?

Jedlé bedle sa dajú upravit rôznymi spôsobmi – dusením, smažením, varením alebo grilovaním. Sú skvelé v rizotách, omáčkach a polievkach.

Môžu byť jedlé bedle alergénom?

Áno, niektoré osoby môžu mať alergickú reakciu na konkrétne druhy húb, vrátane jedlých bedál.

Je možné jedlé bedle sušiť alebo mraziť?

Áno, niektoré druhy jedlých bedál sa veľmi dobre hodí na sušenie alebo mrazenie pre dlhodobé uskladnenie.

Kedy je sezóna na jedlé bedle?

Sezóna na hubárčenie závisí od druhu húb a miesta, ale často to býva od neskorého leta do jesene.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie