Preskočiť na obsah

Makové linecké koláčiky, chutný recept

Makové linecké koláčiky sú vynikajúcim príkladom tradičného pečiva, ktoré v sebe spája krehkú textúru a bohatú chuť maku. Tieto malé, kruhové koláčiky sú populárne v mnohých kuchyniach a často sa objavujú na Vianočných stoloch a pri iných sviatočných príležitostiach. Ich charakteristický tvar s otvorom na lekvár uprostred a jemná chuť z nich robia obľúbený dezert pre milovníkov tradičných koláčikov.

REKLAMA

Makové linecké koláčiky sa pripravujú zo základných ingrediencií, ako je múka, maslo, vajcia, cukor, citrónová kôra a prášok do pečiva. Hlavnou zložkou, ktorá dáva koláčikom ich charakteristickú chuť, sú mletý mak a lekvár.

Makové linecké koláčiky majú krehkú a drobivú textúru s bohatou chuťou maku. Ich chuť je jemná, ale zároveň výrazná vďaka makovým semenám.

Tieto koláčiky majú charakteristický tvar malých kruhov s otvorom na lekvár uprostred. Môžu byť ozdobené práškovým cukrom alebo mletými makovými semenami, čo im dodáva vizuálnu atraktivitu.

Makové linecké koláčiky môžu byť prispôsobené rôznym spôsobom. Niektoré recepty pridávajú do cesta vanilku alebo pomaranč pre osviežujúcu príchuť, zatiaľ čo iné môžu mať makovú náplň namiesto lekváru prípadne polevu.

Makové linecké koláčiky sú často spojené so sviatkami, najmä Vianocami. Sú ideálnym dezertom na špeciálne príležitosti a sviatočné večere. Okrem toho môžu byť výborným spoločníkom k šálke kávy alebo čaju.

Makové linecké koláčiky sú tradičným a elegantným dezertom, ktorý je obľúbený pre svoju jedinečnú chuť a textúru. Ich príprava môže byť trochu náročná, ale výsledok stojí za to. Tieto koláčiky majú krehkú a makovú chuť, ktorá oslovuje milovníkov tradičných dezertov.

[sc name=”reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na makové linecké koláčiky

  • 250 g hladká múka 
  • 130 g mletý mak 
  • 130 g práškový cukor  
  • 220 g zmäknuté maslo 
  • 2 vajcia 
  • Vanilkový cukor 
  • Kôra z 1 citróna 
  • džem 
[sc name=”reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy makových lineckých koláčikov

Príprava na pečenie

Rúru si predhrejeme na 180 °C a plech si vystelieme papierom na pečenie.  

Miesenie cesta

Do misy od kuchynského robota si dáme preosiatu múku a práškový cukor, pridáme mletý mak, vajce, vanilkový cukor, kôru z citróna a zmäknuté maslo. Vypracujeme hladké cesto.  

REKLAMA

Vykrajovanie koláčikov

Na pomúčenej doske si cesto vyvaľkáme na hrúbku asi 0,3 – 0,4 cm a vykrajujeme koláčiky. V polovici koláčikov vykrojíme menší tvar na džemovú náplň. 

Pečenie

Pečieme, kým nebudú jemne zlatisté (10 – 12 minút) , po dopečení necháme úplne vychladnúť.  

Lepenie koláčikov

Koláčiky s vykrojeným menším tvarom poprášime práškovým cukrom a lepíme džemom s koláčikom bez vykrojeného menšieho tvaru. 

[sc name=”reklama_end” ][/sc]

Najčastejšie otázky o makových lineckých koláčikoch

Čo sú makové linecké koláčiky?

Makové linecké koláčiky sú tradičným dezertom, ktorý obsahuje mletý mak. Sú často formované do malých kruhových tvarov s otvorom na džem uprostred.

Môžem použiť makovú pastu namiesto mletého maku?

Áno, maková pasta je často výbornou alternatívou a dá koláčikom bohatú makovú chuť.

Môžem použiť aj iné prísady?

Áno, mnohé recepty umožňujú pridávanie ďalších prísad, ako sú vanilkový extrakt alebo orechy, pre rôznorodú chuť a textúru.

Ako dlho sa makové linecké koláčiky môžu skladovať?

Makové linecké koláčiky sa môžu skladovať v uzavretej nádobe pri izbovej teplote po dobu približne 1 až 2 týždňov.

Sú makové linecké koláčiky vhodné pre ľudí s alergiou na orechy?

Makové semená nie sú orechy, ale semiačka, takže pre ľudí s alergiou by mohli byť vhodné. Avšak je vždy dôležité overiť, či sú ingrediencie čisto bez orechov a vhodné pre konkrétnu alergiu.

Ďalšie inšpirácie