Preskočiť na obsah

Výborný malinový džem, recept na malinový lekvár od babičky

Výborný malinový džem, recept na malinový lekvár od babičky

Malinový džem, či už vyrábaný podľa starodávneho receptu od babičky alebo novodobými technikami, je jednou z najchutnejších foriem, ako si vychutnať túto letnú bobuľu po celý rok. Malinový džem je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré sú zdraviu prospešné. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa varí malinový lekvár.

Tradičný malinový džem alebo malinový lekvár od babičky sa vyrába zo sviežych malín a cukru, pričom niektoré recepty môžu obsahovať aj citrónovú šťavu pre dodanie zvláštnej chuti a ako konzervant. Džem sa pripravuje pomalým varením ovocia s cukrom, kým sa nevytvorí hustá, lepkavá zmes. Ak chcete vytvoriť Malinový džem bez jadierok, musíte maliny prepasírovať cez sito.

Malinový lekvár je tiež bohatý na vitamíny C a K, minerály ako horčík a draslík a antioxidanty, ktoré majú prospešný vplyv na naše zdravie. Maliny obsahujú aj vlákninu, ktorá pomáha tráveniu a podporuje zdravú črevnú flóru. Tento džem je tiež vynikajúci na chlieb, do koláčov, zákuskov či palaciniek. Tiež sa dá použiť na dochutenie ovocných šalátov alebo ako prísada do jogurtu či varených kašičiek pre deti.

Malinový džem je skutočne jedným z letných pôžitkov, ktoré si môžete vychutnať po celý rok. A najlepšie na tom je, že keď sa robí doma, môžete si byť istí, že obsahuje len tie najlepšie suroviny, bez prídavku konzervantov alebo umelých farbív, ako to býva v prípade niektorých kupovaných džemov. V každom prípade však môžete vytvoriť Malinový džem s gelfixom.

Ak máte doma zásobu čerstvých malín, neváhajte si pripraviť vlastný malinový džem. Je to jednoduché a výsledkom bude lahodná pochúťka, ktorú si užijete po celý rok. Tento džem je výbornou voľbou pre všetkých milovníkov malín, ktorí si chcú vychutnať ich sladkú chuť aj v čase, keď nie sú sezónne dostupné. Je to vynikajúci spôsob, ako si pridať trochu leta do každodenných jedál a zároveň získať prospešné živiny pre náš organizmus.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na malinový džem

Postup prípravy malinového džemu

Príprava malín

Maliny si umyjeme a dáme do cedníka aby sa zbavili prebytočnej vody. Odkvapkané maliny dáme do väčšieho hrnca a rozmixujeme ponorným mixérom. Pridáme cukor a poriadne premiešame. Necháme odstáť aspoň dve hodiny alebo cez noc.  

Varenie

Potom pridáme citrónovú šťavu a znova premiešame. Dáme na sporák a privedieme za stáleho miešania do varu. Potom znížime oheň a varíme za stáleho miešania, kým nezačne hustnúť.  

Testovanie

Keď džem zhustne a stmavne spravíme skúšku hustoty. Na tanierik, ktorý sme dali zachladiť do chladničky dáme za malú lyžičku džemu. Ak dostatočne stuhne, je hotový.  

Plnenie pohárov

Odstavíme z ohňa a nalievame do pripravených sterilizovaných pohárov. Po uzatvorení ich otočíme hore dnom a na tmavom mieste ich necháme v deke vychladnúť.  

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Videorecept na malinový džem

Najčastejšie otázky o malinovom džeme

Ako dlho môžem uchovávať malinový džem?

Malinový džem môže byť dobre skladovaný po dobu približne 1 až 2 roky, pokiaľ je správne uzavretý a skladovaný na chladnom a tmavom mieste. Je dôležité sledovať akékoľvek známky zmeny farby, plesne alebo plesnivého zápachu, čo by mohlo naznačovať, že džem je zlý.

Môžem použiť mrazené maliny na výrobu malinového džemu?

Áno, môžete použiť aj mrazené maliny na výrobu malinového džemu. Pred použitím ich je potrebné rozmraziť a odoberať nadbytočnú šťavu, aby sa zabránilo príliš vodnatému džemu. Postupujte rovnakým spôsobom ako pri použití čerstvých malín.

Môže byť malinový džem vhodný pre diabetikov?

Malinový džem obsahuje cukor, čo môže mať vplyv na hladinu cukru v krvi. Preto je dôležité, aby diabetici konzumovali malinový džem s mierou a v rámci svojho stravovacieho plánu. Môžu sa tiež zvážiť nízkosacharidové varianty džemu alebo náhrady cukru pre diabetikov.

REKLAMA
70x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

5 názorov na “Výborný malinový džem, recept na malinový lekvár od babičky”

  1. Avatar of Henrieta

    Malinový džem z tohto receptu je absolútnym hitom v našej rodine. Je perfektný na raňajkové toasty alebo ako náplň do koláčov.

  2. Pingback: Domáce džemy a marmelády, uchovajte si chuť leta počas celého roka 2023 | Svetové recepty

  3. Pingback: Najlepší broskyňový džem, recept na domáci broskyňový lekvár 2023 | Svetové recepty

  4. Pingback: 10 naj receptov, najvyhľadávanejšie recepty 2023 | Svetové recepty

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *