Preskočiť na obsah

Opitý Izidor, tradičný slovenský dezert, je viac než len sladkosť. Je to skvost kuchyne, ktorý spája bohaté chute a hlbokú kulinársku históriu. Tento dezert, obľúbený najmä počas sviatkov a osláv, je známy svojou jedinečnou kombináciou vrstveného kakaového korpusu, lahodného krému, a charakteristického alkoholového nádychu.

Pôvod Opitého Izidora sa stratí v hmlách času, ale jeho popularita a stálosť sú neochvejné. Každý kúsok tohto dezertu odhaľuje bohaté vrstvy chutí a textúr, ktoré sú výsledkom precíznej prípravy a kombinácie kvalitných ingrediencií. Od jemného, vláčneho korpusu po hlbokú, intenzívnu chuť krému a jemný nádych alkoholu – Opitý Izidor je skutočným kulinárskym umením.

Názov “Opitý Izidor” môže vyvolať zvedavosť. Tento názov je odvodený práve z alkoholovej zložky, ktorá dezertu dodáva jedinečný charakter a nezameniteľnú chuť. Alkohol, často rum alebo tuzemák, nie je len o chuti; je to o tradícii, o spojení minulosti s prítomnosťou v každom sviatočnom zážitku.

Recept na Opitého Izidora je viac než len súbor pokynov. Je to prenos vedomostí, skúseností a kultúrnych hodnôt. Každá rodina má možno svoj vlastný “tajný” recept alebo postup, ktorý zdokonaľovali po generácie. Takto Opitý Izidor nesie v sebe nielen chuť, ale aj príbehy a spomienky.

V dnešnej dobe, keď sa Opitý Izidor netradične pripravuje na rôzne príležitosti, je to príležitosť osláviť tradíciu a kreativitu. Nezáleží na tom, či dodržiavate klasický recept alebo ho prispôsobujete vlastným preferenciám; príprava tohto dezertu je vždy oslavou kulinárskeho umenia a rodinnej pohody.

Recept opitý Izidor

Ingrediencie

Korpus

 • 150 g masla
 • 5 vajec
 • 150 g práškového cukru
 • 120 g mletých vlašských orechov
 • 50 g polohrubej múky
 • 2 – 3 ČL prášku do pečiva
 • 1 PL holandského kakaa

Orechová náplň

 • 200 g mletých vlašských orechov
 • 4 PL práškového cukru (alebo podľa chuti)
 • 1 ČL vanilkového extraktu
 • 150 ml rumu

Čokoládový krém

 • 3 vajcia
 • 150 g kryštálový cukor
 • 250 g zmäknutého masla
 • 2 – 3 PL kakaa (prípadne kakao a čokoláda)

Čokoládová ganache

 • 120 g čokolády
 • 60 g smotany na šľahanie

Postup

 1. Rúru si predhrejeme na 180 °C a plech vymažte maslom a vysypte múkou.
 2. Z bielkov a soli vyšľaháme tuhý sneh. V druhej mise vyšľaháme zmäknuté maslo s cukrom do peny. Potom pridávame po jednom žĺtky a poriadne zašľaháme.
 3. V malej miske si zmiešame múku, kakao, orechy a prášok do pečiva. Suchú zmes postupne primiešavame do mokrej zmesi, kým sa všetky ingrediencie nespoja. Nakoniec do cesta jemne primiešame tuhý sneh. Hotové cesto nalejeme na pripravený plech a rovnomerne rozotrieme.
 4. Pečieme asi 25 – 30 minút alebo do zlatista. Po dopečení necháme úplne vychladnúť.
 5. V miske si zmiešame mleté vlašské orechy a práškový cukor. prilejeme rum a vanilkový extrakt. Metličkou poriadne premiešame. Orechovú náplň potom rovnomerne rozotrieme na vychladnutý korpus.
 6. Do ohňovzdornej misy si dáme vajcia, cukor a kakao. Jemne zašľaháme a potom jemne šľaháme nad parou vo vodnom kúpeli, kým nezačne hustnúť. Odstavíme a necháme vychladnúť na izbovú teplotu. potom do krému zašľaháme maslo izbovej teploty a takto pripravený krém rovnomerne rozotrieme na orechovú náplň.
 7. Čokoládu nalámeme do misky. Smotanu dáme do hrnčeka a necháme zohrievať ( nesmie zovrieť). potom smotanu nalejeme k čokoláde a necháme chvíľku postáť. potom lyžičkou miešame, kým sa čokoláda úplne nerozpustí. Čokoládovú ganache nalejeme a rovnomerne rozotrieme na vrch.
 8. Hotový koláč necháme stuhnúť a odstáť aspoň 4 hodiny, ideálne cez noc. Potom podávame.

Opitý Izidor otázky a odpovede

Čo je Opitý Izidor?

Opitý Izidor je tradičný slovenský dezert, pozostávajúci z vrstveného kakaového korpusu, krému a často je prepojený alkoholovou zložkou ako rum alebo tuzemák.

Je tento dezert vhodný pre deti vzhľadom na obsah alkoholu?

Vzhľadom na obsah alkoholu nie je Opitý Izidor obvykle vhodný pre deti. Alkohol môžete nahradiť nealkoholickou alternatívou, ako je napríklad pomarančová šťava.

Môžem nahradiť niektoré ingrediencie?

Áno, môžete experimentovať s náhradami, napríklad použiť rôzne druhy orechov alebo iné druhy marmelády alebo džemu.

Aký alkohol sa najlepšie hodí do tohto dezertu?

Tradične sa používa rum alebo tuzemák, ale môžete experimentovať aj s inými druhmi alkoholu, ako je brandy alebo Amaretto.

Ako dlho vydrží Opitý Izidor čerstvý?

Ak je správne uskladnený v chladničke, môže vydržať niekoľko dní. Jeho textúra a chuť sa však môžu časom meniť.

Môžem pripraviť Opitého Izidora bez alkoholu?

Áno, alkohol môžete vynechať alebo nahradiť inou tekutinou, napríklad pomarančovou šťavou alebo dokonca kávou.

Ako dlho by mal dezert odpočívať pred podávaním?

Ideálne je nechať dezert odpočívať v chladničke cez noc, aby sa chute prepojili a dezert dostatočne stuhol.

Existujú nejaké variácie tohto receptu?

Existujú rôzne regionálne variácie, kde sa môžu meniť druhy plnenia, použité druhy alkoholu alebo metódy prípravy.

Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Skip to content