Preskočiť na obsah

Vianočné trhy bratislava 2023, Staromestské vianočné trhy budú pokračovať aj po Vianociach

Vianočné trhy sú časom, kedy ulice hlavného mesta rozžiaria tisíce farebných svetiel a vzduchom sa nesie vôňa medoviny a vianočného pečiva. Práve vtedy začína svoj príbeh každoročná rozprávka – Vianočné trhy v Bratislave 2023. Ako perla ukrytá v objatí Dunaja, hlavné mesto Slovenska, Bratislava, sa každý rok premení na pôvabné miesto plné radosti, pokoja a tradičnej slovenskej kultúry.

REKLAMA

Kedy začínajú Vianočné trhy v Bratislave 2023

Vianočná sezóna v Bratislave sa začína skutočne vo veľkom štýle. Predaj na Hlavnom vianočnom trhu sa tradične začína 23. novembra, no pravý začiatok osláv je vyhradený pre slávnostné otvorenie, ktoré sa koná deň nato. V piatok 24. novembra o 18:00 sa celé mesto zhromaždí, aby s napätím a očakávaním sledovalo rozsvietenie vianočného stromčeka – čin, ktorý symbolizuje nielen začiatok vianočných trhov, ale aj blížiace sa vianočné sviatky.

Najlepšie kuchynské pomôcky

REKLAMA

Najkrajšie Vianočné trhy na Slovensku

Vianočné trhy v Bratislave sú viac než len obyčajným trhoviskom, sú to miesta stretnutí, tepla a spoločných zážitkov. Všade prítomného ducha Vianoc je cítiť na každom kroku – od tradičných drevených stánkov, cez pestro vyšívané slovenské výrobky, až po vianočné melódie, ktoré vás sprevádzajú na každom kroku. Táto atmosféra vytvára pocit, akoby ste na chvíľu zastavili čas a vydali sa na cestu spomienok a tradícií, ktoré sú v Bratislave hlboko zakorenené. Ak by Vám tieto trhy nestačili, môžete navštíviť aj Vianočné trhy v Prahe, Vianočné trhy vo Viedni a Vianočné trhy v Košiciach.

Vianočné trhy Bratislava 2023, program a stánky

Vianočné trhy v Bratislave sú známe svojou rozmanitou ponukou. Hlavné námestie je miesto, kde sa môžete zahriať horúcimi nápojmi, ako je punč či medovina, ktoré vás očaria svojou vôňou a chuťou. Stánky lákajú nielen na kulinárske špeciality, ale aj na rôzne remeselné výrobky, ktoré sú vytvorené s láskou a starostlivosťou. Nie je nič neobvyklé, ak narazíte na remeselníkov, ktorí na mieste vytvárajú sklenené výrobky, keramiku, alebo dokonca naživo vyrábajú tradičné slovenské výšivky.

S približujúcim sa koncom novembra sa Bratislava premení na rozprávkové mesto plné vianočnej mágie, svetiel a kultúry. A ako srdce tohto predvianočného obdobia, hlavné námestie bude hostiť Hlavný vianočný trh. Jeho slávnostné otvorenie sa uskutoční 24. novembra o 18:00, kedy sa rozžiari vianočný stromček a celé námestie sa ponorí do atmosféry očakávania a radosti.

Okrem tradičných vianočných stánkov a vôní sviatočných pochúťok prichádza Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) s mimoriadne bohatým kultúrnym programom na Františkánskom námestí. Ponúkne kultúrne zážitky pre každého, bez ohľadu na vek alebo záujmy.

Piatky na vianočných trhoch budú patriť duši. V spolupráci s lokálnymi vydavateľstvami sa uskutočnia čítania zo slovenskej literárnej tvorby, ktoré obohatia známe osobnosti. Podujatie sa bude tlmočiť aj do slovenského posunkového jazyka, čím sa stanú trhy skutočne inkluzívnym miestom. Po literárnych zážitkoch nasleduje hudobný program, kde sa predstavia mladé slovenské kapely, symbolizujúce sviežosť a inovatívnosť slovenskej hudobnej scény.

Inšpirácia na Mikuláša

Adventné kalendáre s únikovou hrou - kúpite na Martinus.sk

Adventné kalendáre s únikovou hrou kombinujú tradičný koncept adventného kalendára so vzrušujúcim zážitkom únikovej hry. Tento nový trend prináša zábavný a interaktívny spôsob, ako spočítať dni do Vianoc.... Zobraziť viac

REKLAMA

Deti a ich rodiny sa môžu tešiť na sobotné popoludnia plné rozprávok a príbehov z domácej tvorby, tiež s tlmočením do posunkového jazyka. Večer potom patrí hudbe a to konkrétne ženským hlasom, ktoré spolu s kapelami predstavia silu a citlivosť ženských interpretiek.

Nedeľný program je venovaný hudbe v jej rôznych formách. Popoludňajšie hodiny budú patriť koncertom umelcov z umeleckých škôl a rôznych hudobných telies. Večerné hodiny budú vyplnené koncertmi známych slovenských hudobných skupín, ktoré sú už vlastnou pečaťou slovenskej kultúry.

Výnimočná bude Noc bosoriek na Luciu, kedy sa môžete tešiť na oslavu plnú svetla, hudby a tradičných aj netradičných elementov, ktoré prinesú nový rozmer osláv svätej Lucie.

V Klariskách bude program počas Vianoc rôznorodý: od koncertov, cez silent disco až po swap oblečenia a detských hračiek. Nechýbajú ani tvorivé dielničky, ktoré sú ideálnym miestom pre rodiny s deťmi a pre tých, ktorí sa chcú aktívne zapojiť do vianočnej atmosféry.

Vianočné trhy v Bratislave budú až do Silvestra

Čaro vianočných trhov pokračuje aj počas sviatkov, a to trojdňovou pauzou, po ktorej sa trhy znovu otvárajú od 27. decembra až do konca roka. Aj v týchto dňoch, keď sa veľká časť stánkov zatvára, zostáva v otvorených stánkoch prítomný ten pravý duch Vianoc.

Ružinovské vianočné trhy 2023

S príchodom chladnejších dní a bližším nádychom vianočnej atmosféry sa Ružinov tiež oblieka do sviatočného obleku. Od 24. novembra si obyvatelia tejto bratislavskej mestskej časti budú môcť užívať vianočnú atmosféru vo svojom obľúbenom Parku Andreja Hlinku. Až do 22. decembra budú môcť každodenne od rána do večera skúšať vianočné pochúťky, zahriať sa pri punči a vyberať z ponuky originálnych darčekových predmetov.

Park Andreja Hlinku, známy svojou zelenou oázou uprostred rušného mesta, sa na mesiac premení na miesto, kde ružinovčania a návštevníci z iných častí mesta či turisti nájdu sviatočné potešenie. Vianočné trhy v Ružinove budú miestom, kde sa stretnú priatelia, rodiny s deťmi a všetci tí, ktorí si chcú vychutnať pravú vianočnú atmosféru.

V Ružinove bude naozaj z čoho vyberať. Okrem tradičných vianočných dobrot ako sú medovníky, vianočky či teplé nápoje, návštevníci nájdu stánky s rôznymi darčekovými predmetmi. Od ručne vyrábaných sviečok, cez kreatívne vianočné dekorácie až po originálne šperky – ideálne miesto na to, aby ste našli niečo výnimočné pre svojich blízkych.

Hudba nebude chýbať. Príjemné melódie vianočných piesní zaznejú parkom a doplnia tak sviatočnú atmosféru. Či už sa rozhodnete stráviť príjemné popoludnie, alebo zima večerné chvíle, v Ružinove bude na čo spomínať.

Vianočné trhy v Petržalke 2023

Keď sa záver novembra nesie v znamení padajúcich snehových vločiek a v uliciach sa začne rozliehať zvuk zvonenia, je to nezameniteľný signál, že čarokrásne obdobie Vianoc je tu. A práve v Petržalke, jednej z najľudnatejších častí Bratislavy, sa na Námestí Republiky 25. novembra rozsvieti vianočná atmosféra obľúbenými Petržalskými vianočnými trhmi, ktoré každoročne priťahujú návštevníkov svojou jedinečnou atmosférou.

Námestie Republiky sa opäť stane srdcom vianočnej Petržalky, kde návštevníci všetkých vekových kategórií nájdu svoje malé vianočné šťastie. Od romantických momentov pri vianočnom stromčeku, ktorý každoročne zdobia s láskou a starostlivosťou, až po teplé chvíle strávené s rodinou či priateľmi pri vianočnom punči a tradičných dobrotách.

REKLAMA

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

Video z Bratislavských Vianočných trhov 2022

Kedy sa začínajú Vianočné trhy v Bratislave?

Vianočné trhy v Bratislave sa začínajú 24. novembra 2023 s otvorením hlavného trhu na Hlavnom námestí o 18:00 a rozsvietením vianočného stromčeka o 18:15.

Aký je program na otvorenie trhov?

Slávnostné otvorenie zahŕňa rozsvietenie vianočného stromčeka a štart bohatého kultúrneho programu, ktorý pokračuje počas celého trvania trhov, vrátane hudobných, literárnych a ďalších kultúrnych podujatí.

Ako dlho trvajú Vianočné trhy?

Trhy zvyčajne trvajú do 23. decembra, ale niektoré časti programu pokračujú až do konca roka. Po 3-dňovej prestávke počas Vianoc bude niekoľko stánkov otvorených aj od 27. decembra do konca roka.

Je vstup na trhy spoplatnený?

Vstup na Vianočné trhy je bezplatný.

Aký typ tovaru sa predáva na trhoch?

Predáva sa široká škála produktov vrátane tradičného slovenského remeselného tovaru, vianočných dekorácií, darčekov, odevov, hračiek a samozrejme, vianočných pochúťok a nápojov.

Sú trhy prístupné pre ľudí so zdravotným postihnutím?

Áno, Vianočné trhy sú navrhnuté tak, aby boli prístupné pre všetkých návštevníkov vrátane ľudí so zdravotným postihnutím.

Je možné na trhoch zaplatiť kartou?

To sa môže líšiť od stánku k stánku. Zatiaľ čo niektorí predajcovia prijímajú platby kartami, iní môžu preferovať hotovostné platby, takže je odporúčané mať pri sebe menšie bankovky a drobné.

Aké sú parkovacie možnosti v okolí Vianočných trhov?

Parkovanie môže byť v blízkosti Vianočných trhov obmedzené, preto je odporúčané využiť verejnú dopravu alebo parkovať na vzdialenejších parkoviskách a prísť do centra pešo alebo MHD.

REKLAMA
Ďalšie inšpirácie

9 názorov na “Vianočné trhy bratislava 2023, Staromestské vianočné trhy budú pokračovať aj po Vianociach”

 1. Avatar of Elena

  Každý rok sa neviem dočkať vianočných trhov v Bratislave a tento rok to nebude inak. Atmosféra na Hlavnom námestí je jednoducho čarovná. Otvorenie trhov s rozsvietením stromčeka bolo minulý rok ako vystrihnuté z rozprávky. A tie stánky! Také množstvo skvostných remeselných výrobkov a domácich pochúťok. Na Vianoce proste neexistuje nič lepšie.

 2. Avatar of Daniel

  Vianočné trhy v Bratislave sú pre mňa vždy miestom, kde sa cítim ako dieťa. Vôňa pečených gaštanov, škorice, trdelníka… to všetko spája ľudí v príjemnej predvianočnej nálade. V Bratislave to proste vedia!

 3. Pingback: Advent v roku 2023, prvá Adventná nedeľa, Adventný týždeň 2023 | Svetové recepty

 4. Pingback: Kedy začína zima 2023, zimný slnovrat a prvý zimný deň 2023 | Svetové recepty

 5. Pingback: Vianočné trhy Viedeň 2023, najkrajšie vianočné trhy v Rakúsku 2023 | Svetové recepty

 6. Pingback: Kedy je Mikuláš 2023, dátum a tradície | Svetové recepty

 7. Pingback: Vianočné trhy Košice 2023, kedy začínajú vianočné trhy v Košiciach 2023 | Svetové recepty

 8. Pingback: Domáci trdelník, vianočný recept 2023 | Svetové recepty

 9. Pingback: Vianočné trhy v Bratislave začínajú 24.11.2023, pozrite si program a ceny 2023 | Svetové recepty

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *