Preskočiť na obsah

Ako zavárať čerešne, kompletný sprievodca

Ako zavárať čerešne, kompletný sprievodca

Čerešne sú v letných mesiacoch skutočným darom prírody. Sú nielen chutné, ale aj plné vitamínov a minerálov, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Pre mnohých z nás je však zaváranie čerešní spôsobom, ako si zachovať ich letnú sladkosť a vychutnať si ich počas celého roka. Ak sa chystáte na zaváranie čerešní, tento článok vám poskytne komplexný prehľad toho, ako na to.

Tieto malé, lesklé a červené alebo tmavofialové plody sú obľúbené po celom svete pre svoju sladkosť a charakteristickú chuť. Sú výbornou prírodnou pochúťkou, ktorá sa hodí do mnohých receptov od sladkých dezertov a koláčov až po slané šaláty a omáčky.

Čerešne sú plné vitamínov a minerálov, najmä vitamínu C, ktorý pomáha posilňovať imunitný systém a zlepšuje zdravie kože. Obsahujú tiež antioxidanty, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi a zápalovými procesmi. Okrem toho majú čerešne aj protizápalové účinky a podporujú zdravie srdca.

Čerešne sa dajú konzumovať čerstvé, sušené, zmrazené alebo varené. Môžu sa pridať do ovocných šalátov, koláčov, muffinov, smoothies, kompótov a omáčok. Čerešne sú tiež vynikajúcim doplnkom k mäsu a syru, čím vytvárajú zaujímavé kombinácie chutí.

V niektorých krajinách, ako je napríklad Japonsko, sú čerešne vnímané ako symbol krásy a sú súčasťou tradičných osláv, ako je sakura hanami (pozorovanie kvitnúcich čerešní).

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Výber a príprava čerešní

Kvalitné zaváraniny začínajú výberom najlepších surovín. Pri výbere čerešní by ste mali hľadať plody, ktoré sú plné, pevné a bez poškodenia. Dajte si pozor na červivé čerešne. Zrelé čerešne majú najlepšiu sladkosť a chuť.

Po tom, ako ste si vybrali čerešne, je dôležité ich dôkladne umyť a odstrániť stopky a kôstky. Toto môže byť časovo náročné, ale existujú nástroje, ako je odkôstkovač čerešní, ktorý môže tento proces uľahčiť.

Príprava sklenených pohárov

Pred tým, ako začnete s procesom zavárania, je dôležité, aby boli vaše sklenené poháre a viečka čisté a sterilné. Sklenené poháre môžete sterilizovať vyvarením v hrnci s vodou po dobu asi 10 minút, alebo ich môžete vložiť do rúry nastavenej na 140°C na 10-15 minút. Viečka by mali byť vyvarené v hrnci s vodou, aby sa zabránilo ich poškodeniu.

Príprava nálevu

Pre nálev potrebujete vodu, cukor a citrónovú šťavu. Nálev sa pripravuje tak, že sa všetky tieto ingrediencie dajú do hrnca a povaria sa, až kým sa cukor úplne nerozpustí.

Zaváranie čerešní

Naplňte poháre čerešňami a následne nalejte pripravený nálev až po okraj. Potom očistite okraj pohára, položte naň sterilné viečko a zatvorte.

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Varenie a skladovanie

Poháre vložte do vriacej vody na 15-20 minút. Potom poháre vyberte a nechajte ich vychladnúť. Keď sú úplne vychladnuté, skontrolujte, či sú správne uzavreté a uložte ich na chladnom a tmavom mieste.

Zaváranie je tradičná metóda konzervovania ovocia a zeleniny, ktorá vám umožňuje vychutnať si letné ovocie po celý rok. Aj keď proces môže byť časovo náročný, výsledok – sladké, šťavnaté čerešne, ktoré si môžete vychutnať aj v chladných mesiacoch určite stoja za to.

REKLAMA

Dodatočné rady a tipy

 1. Aké čerešne použiť: Ak máte na výber, je lepšie použiť odrody s nižším obsahom vody, pretože pri varení sa voda vyparí a zostane viac ovocia.
 2. Cukor a kyselina: Kombinácia cukru a kyseliny (ako je citrónová šťava) nielenže zlepšuje chuť, ale tiež pomáha pri konzervácii. Cukor zabraňuje rastu baktérií a plesní, zatiaľ čo kyselina pomáha stabilizovať farbu a textúru ovocia.
 3. Sterilizácia: Sterilizácia pohárov je nevyhnutná na zabránenie rastu mikroorganizmov, ktoré by mohli ovocie skaziť. Poháre a viečka sterilizujte vyvarením vo vode alebo v rúre.
 4. Test uzavretia: Po vychladnutí pohárov skontrolujte, či sú správne uzavreté. Ak viečko pruží, znamená to, že pohár nie je správne zatvorený a mali by ste obsah skonzumovať čo najskôr alebo znovu vyvariť.
 5. Skladovanie: Zavárané čerešne by mali byť skladované na chladnom, tmavom mieste, kde môžu zostať až rok. Po otvorení by zavárané čerešne mali byť skladované v chladničke a skonzumované do dvoch týždňov.

Video recept

Najčastejšie otázky

Aké čerešne by som mal použiť na zaváranie?

Je najlepšie použiť zrelé, ale pevné čerešne. Uistite sa, že neobsahujú žiadne škvrny alebo plesne.

Aký cukor by som mal použiť pre nálev?

Môžete použiť biely cukor, ale niektorí ľudia preferujú hnedý cukor pre jeho bohatšiu chuť. Množstvo cukru môžete prispôsobiť podľa svojej chuti a sladkosti čerešní.

Ako dlho trvá proces zavárania čerešní?

Celkový proces, vrátane prípravy čerešní, varenia nálevu a samotného zavárania, môže trvať niekoľko hodín. Je to však čas dobre strávený, pretože výsledkom je chutné ovocie, ktoré si môžete vychutnávať celý rok.

Ako dlho môžem skladovať zavárané čerešne?

Ak sú správne zavárané a skladované v chladnom a tmavom prostredí, môžu zavárané čerešne vydržať až rok. Po otvorení by mali byť skladované v chladničke a spotrebované do dvoch týždňov.

Čo robiť, ak pohár nie je správne uzavretý?

Ak po vychladnutí zistíte, že pohár nie je správne uzavretý (viečko pruží), mali by ste obsah čo najskôr skonzumovať alebo znovu vyvariť.

Môžem použiť iný druh ovocia na zaváranie?

Áno, tento postup môžete použiť aj na iné druhy ovocia, ako sú broskyne, marhule alebo jahody. Všetko závisí od vašich osobných preferencií.

Prečo je dôležité odstrániť vzduchové bubliny pred zaváraním?

Vzduchové bubliny môžu spôsobiť, že ovocie pláva na povrchu nálevu, čo by mohlo viesť k jeho skazeniu. Odstránením vzduchových bublín sa uistíte, že všetky čerešne sú plne pokryté nálevom.

REKLAMA
24x hodnotené
Ďalšie inšpirácie
Značky:

4 názory na “Ako zavárať čerešne, kompletný sprievodca”

 1. Avatar of Alžbeta

  Myslel som, že zaváranie čerešní je ťažké, ale tento článok mi ukázal, že to nie je až také strašné. Ďakujem za jasné pokyny a tipy.

 2. Avatar of Andrea

  Vždy som sa bála zavárania, ale tento článok mi dal odvahu to skúsiť. Teraz sa teším na to, že si v zime vychutnám letné čerešne.

 3. Avatar of Braňo

  Som veľmi rád, že som narazil na tento článok. Boli to presne informácie, ktoré som potreboval pre svoj prvý pokus o zaváranie čerešní. Ďakujem.

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *