Preskočiť na obsah

Hrnčeková čerešňová bublanina

Čerešňová bublanina je tradičný slovenský (ale aj český) letný dezert, ktorý je obľúbený pre svoju jednoduchú prípravu a výraznú chuť čerstvých čerešní. Bublanina sa vyznačuje svojím mäkkým a nadýchaným cestom, ktoré je spečené s vrstvou čerstvého ovocia. Cesto bublaniny je zvyčajne základné cesto, ktoré je pripravené z vajec, cukru, múky a kypriaceho prášku.

Názov „bublanina“ pochádza od slova „bublať“, čo v slovenčine a češtine znamená vrieť alebo bublať. To je pravdepodobne odkaz na to, ako cesto pri pečení nafúkne a vytvára malé bubliny okolo kusov ovocia.

Bublaninu je možné podávať teplú alebo vychladnutú. Je obľúbená na rôzne rodinné oslavy, pikniky alebo len ako rýchly letný dezert. Skvelo sa hodí k čaju alebo káve, a je možné ju posypať práškovým cukrom pre dodatočnú sladkosť a dekoráciu.

Tento dezert je tiež veľmi flexibilný, pretože môže byť prispôsobený podľa sezóny a dostupnosti ovocia – môžete použiť takmer akékoľvek ovocie, ktoré máte po ruke. Aj napriek tomu je čerešňová bublanina jednou z najpopulárnejších variácií tohto receptu, vďaka kontrastu medzi sladkým cestom a jemne kyslými čerešňami.

Recept Hrnčeková čerešňová bublanina

Ingrediencie

 • Čerešne podľa chuti 
 • 2 hrnčeky polohrubej múky 
 • 1 hrnček kryštálového cukru 
 • 1 hrnček mlieka 
 • ½ hrnčeka oleja 
 • 1 prášok do pečiva 
 • 1 vanilkový cukor  
 • 1 ČL vanilkovej pasty  
 • 2 vajcia 

Postup

 1. Rúru rozohrejeme na 180 °C a plech namastíme a poprášime múkou.
 2. Vajcia vymiešame s kryštálovým a vanilkovým cukrom vo veľkej mise, až dosiahneme penivú konzistenciu. Vanilkovú esenciu vmiešame dôkladne. Postupne, za stáleho šľahania, pridáme mlieko a olej. Nakoniec do zmesi vmiešame múku zmiešanú s práškom do pečiva a celú zmes vyšľaháme do hladka.
 3. Nalejeme cesto do pripraveného pekáča a po povrchu rovnomerne rozmiestnime čerešne.
 4. Bublaninu v rúre pečieme asi pol hodiny, alebo dokým špajdľa vložená do stredu nevyjde bez zvyškov cesta. Po upečení koláč necháme kompletné vychladnúť a pred servírovaním ho pokryjeme preosiatym práškovým cukrom.

Hrnčeková čerešňová bublanina otázky a odpovede

Čo je čerešňová bublanina?

Čerešňová bublanina je tradičný slovenský a český letný dezert, ktorý kombinuje nadýchané piškótové cesto s vrstvou čerstvých čerešní. Je to jednoduchý a rýchly recept, ktorý je obľúbený počas sezóny čerešní.

Môžem použiť iné ovocie ako čerešne?

Áno, bublaninu môžete pripraviť s akýmkoľvek ovocím, ktoré máte po ruke alebo ktoré je práve v sezóne. Čerešňová bublanina je obľúbená, ale môžete použiť aj jablká, hrušky, broskyne, marhule, ríbezle a mnoho ďalších druhov ovocia.

Ako dlho sa pečie čerešňová bublanina?

Čerešňová bublanina sa zvyčajne pečie približne 30 až 40 minút pri teplote okolo 180°C, ale čas môže závisieť od konkrétnej rúry a veľkosti pekáča. Bublanina je hotová, keď je zlatohnedá a pevná na dotyk, a keď do nej zapichnete špáradlo, vyjde čisté.

Ako dlho vydrží čerešňová bublanina?

Čerešňová bublanina je najlepšia čerstvá, ale môže vydržať 2-3 dni pri skladovaní v chladničke. Môžete ju tiež zabaliť do alobalu a zmraziť na neskoré použitie.

Môžem použiť čerešňový kompót namiesto čerstvých čerešní?

Áno, môžete, ale čerstvé čerešne dávajú bublanine najlepšiu chuť. Ak používate kompót, uistite sa, že čerešne dobre odkvapkáte, aby príliš nezvlhčili cesto.

Mám odstrániť kôstky z čerešní?

Niektorí ľudia odstránia kôstky z čerešní pred pridaním ich do cesta, ale niektorí ich nechajú, aby dodali dezertu dodatočnú chuť. Je to na osobnej preferencii.

Ďalšie inšpirácie