Preskočiť na obsah

Malinové makrónky. Jemné pečivo s výraznou chuťou

Malinové makrónky sú pravým klenotom francúzskeho cukrárskeho umenia, ktoré si získali srdcia milovníkov sladkostí po celom svete svojou rafinovanosťou a nezameniteľnou chuťou. Tieto drobné, ale výrazné cukrárske diela kombinujú jemnú, nadýchanú textúru s bohatým ovocným plnením, čím vytvárajú nezabudnuteľný zážitok pri každom súste.

Makrónky, pôvodne prinesené do Francúzska z Talianska v 16. storočí, sa odvtedy vyvinuli do mnohých variant. Malinové makrónky predstavujú jednu z najobľúbenejších variácií, kde sviežosť malín perfektne kontrastuje so sladkou a hladkou plnkou, čím dodáva každému sústu príjemne osviežujúci charakter.

Pripravovanie makrónok si vyžaduje presnosť a trpezlivosť, od správneho zmiešania surovín až po pečenie pri ideálnej teplote. Správna technika je kľúčová pre dosiahnutie ich charakteristickej hladkej, lesklej povrchovej vrstvy a mäkkého, nadýchaného vnútra.

Malinové makrónky sú ideálne pre špeciálne príležitosti, ako sú svadby, oslavy alebo jednoducho ako luxusný dezert pri popoludňajšom čaji. Ich vzhľad je tak lákavý, že často slúžia nielen ako dezert, ale aj ako dekorácia stola.

Malinové makrónky recept

Ingrediencie

Na makrónky

  • 100 gramov jemne mletej mandľovej múčky
  • 180 gramov práškového cukru
  • 100 gramov vaječných bielkov (približne 3 stredne veľké vajcia)
  • ¼ čajovej lyžičky vínneho kameňa (alebo 1/4 čajovej lyžičky octu)
  • 50 gramov kryštálového cukru
  • Štipka soli
  • Ružová potravinárska farba (gél alebo prášok)

Náplň

  • 150 gramov čerstvých alebo mrazených malín
  • 100 gramov práškového cukru
  • 1 lyžica vody
  • 1 lyžička kukuričného škrobu

Postup

1. Príprava cesta – Preosejte mandľovú múčku a práškový cukor do veľkej misky. Opakujte trikrát, aby zmes bola naozaj jemná. V inej mise vyšľahajte bielky so štipkou soli a vínnym kameňom, kým nevzniknú mäkké špičky. Postupne pridávajte kryštálový cukor a šľahajte, kým zmes nebude lesklá a netvoria sa tuhé špičky. Do vyšľahaných bielok opatrne vmiešajte mandľovú zmes. Pridajte niekoľko kvapiek ružovej farby a miešajte, kým zmes nebude hladká a lesklá. Zmes prelejte do cukrárenského vrecka s okrúhlou špičkou a na plech vystlaný papierom na pečenie vytlačte malé kruhy. Plechom jemne pobúchajte, aby sa odstránili bublinky.

2. Pečenie – Nechajte makrónky odpočívať na vzduchu asi 30 minút, kým sa na povrchu nevytvorí tenká krustička. Pečte v predhriatej rúre na 150°C približne 12-15 minút alebo kým nie sú pevné na dotyk.

3. Príprava náplne – Maliny, cukor a vodu zohrejte v malom hrnci. Varte, kým maliny nezmäknú a nezačnú sa rozpadať. Zmes preceďte cez sitko na odstránenie semienok, vráťte do hrnca, pridajte kukuričný škrob a varte, kým zmes nezhustne. Nechajte plnku vychladnúť pred použitím.

4. Plnenie a dokončenie – Keď sú makrónky vychladnuté, spojte ich s náplňou. Naneste trochu náplne na spodok jednej makrónky a priložte druhú, podobne ako pri výrobe sendviča.

Malinové makrónky otázky a odpovede

Čo môžem použiť, ak nemám mandľovú múčku?

Mandľová múčka je kľúčová pre autentické makrónky, ale v núdzi môžete použiť aj iné jemne mleté orechy, ako sú lieskové orechy alebo pekanové orechy, ktoré majú podobnú textúru.

Ako dosiahnem dokonalú hladkú vrchnú vrstvu makrónok?

Kľúčom je dobre preosjať mandľovú múčkú a práškový cukor, aby ste odstránili všetky hrudky. Tiež dôkladné miešanie (macaronage) musí byť dostatočné na to, aby zmes bola hladká a lesklá.

Ako môžem zabezpečiť, že moje makrónky budú mať peknú nožičku?

Nožičku, teda maličký okraj, ktorý vznikne pri pečení, najlepšie dosiahnete tým, že necháte surové makrónky odpočívať na vzduchu 20-30 minút pred pečením, aby vytvorili mierne vysušený povrch.

Môžem použiť čerstvé maliny priamo v ceste?

Nie, maliny by svojou vlhkosťou narušili konzistenciu cesta. Namiesto toho použite maliny v plnke alebo ako prírodné farbivo a chuťový akcent v práškovej forme.

Čo mám robiť, ak sú moje makrónky príliš mäkké alebo vlhké?

Zabezpečte, aby makrónky dostatočne vychladli a skladujte ich v suchom prostredí. Vlhkosť je nepriateľom makrónok, takže môže byť potrebné ich uskladniť s obalmi, ktoré absorbujú vlhkosť, ako sú silikagélové vankúšiky.

Ako dlho vydržia makrónky čerstvé?

Makrónky môžete skladovať v chladničke vo vzduchotesnej nádobe až 5 dní. Tiež ich môžete zmraziť až na tri mesiace. Pred podávaním nechajte makrónky dosiahnuť izbovú teplotu.

Prečo sú moje makrónky nerovnomerné alebo majú vrúbky?

To môže byť spôsobené nerovnomerným zmiešaním cesta alebo tým, že cesto nebolo dostatočne preosiate. Uistite sa, že používate konzistentné množstvo zmesi pre každú makrónku a použite šablónu na plech na pečenie, aby ste dosiahli rovnomernosť.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content