Preskočiť na obsah

Nadýchaná pečená palacinka s ovocím. Ideálna ako dezert alebo sladké raňajky

Vitajte v kuchyni plnej vôní a chutí, kde jednoduché ingrediencie a trochu času môžu vytvoriť niečo skutočne výnimočné. Tento recept na nadýchanú pečenú palacinku s ovocím vás zavedie na sladkú cestu plnú sviežich bobúľ a jemného cesta, ktoré je pečené do dokonalosti. Táto pečená palacinka nie je len obyčajné jedlo, ale zážitok, ktorý môžete zdieľať s rodinou a priateľmi pri spoločnom stole.

Pečené palacinky sú obľúbené pre svoju jednoduchosť a schopnosť nasýtiť viacero hladných úst naraz, pričom si zachovávajú svoj výnimočný vzhľad a úžasnú chuť. Tento konkrétny recept kombinuje všetky tradičné prvky klasických palaciniek – jemnosť, nadýchanosť a mierne sladký nádych – s pridaním sviežich jahôd, čučoriedok a malín, ktoré nielenže dodávajú farbu, ale aj príjemný ovocný tón.

Predstavte si, ako sa zobudíte v lenivé víkendové ráno a vaša kuchyňa je naplnená vôňou práve sa pečúcej palacinky. Liatinová panvica, ktorá sa pomaly zahrieva v rúre, pripravená prijať cesto plné chutných ingrediencií. V okamihu, keď pridáte maslo, začne sa roztápať a syčať, a viete, že ste na správnej ceste k dokonalému raňajkovému zážitku.

Proces prípravy je jednoduchý, no výsledok je veľkolepý. Spojenie múky, cukru, prášku do pečiva a sódy bikarbóny vytvára základ, ktorý je jemný a nadýchaný. Pridanie masla, cmaru a vajec zabezpečuje, že pečená palacinka bude mať bohatú a plnú chuť. A keď na vrch rozložíte kúsky čerstvého ovocia, dostanete kombináciu sladkosti a sviežosti, ktorá je neodolateľná.

Pečená palacinka je ideálna na neskoré raňajky, brunch alebo dokonca ako sladký záver obeda. Je ľahká na prípravu a poskytuje dostatok priestoru na kreativitu – môžete pridať rôzne druhy ovocia alebo dokonca orechy a korenie podľa vlastného vkusu. Servírovaná s kúskom masla, javorovým sirupom alebo práškovým cukrom s extra porciou čerstvého ovocia, je táto palacinka skutočným gurmánskym potešením.

Pečená palacinka s ovocím recept

Ingrediencie

 • 150 g hladkej múky
 • 2 polievkové lyžice kryštálového cukru
 • 2 čajové lyžičky prášku do pečiva
 • 1/2 čajovej lyžičky jedlej sódy
 • štipka soli
 • 60 g masla
 • 300 ml cmaru
 • 2 veľké vajcia
 • 80 g čerstvých jahôd plus viac na servírovanie
 • 80 g čerstvých čučoriedok, plus viac na servírovanie
 • 60 g šálky čerstvých malín, plus viac na servírovanie
 • Javorový sirup alebo práškový cukor na servírovanie

Postup

 1. Predhrejte rúru na 190°C. Vložte liatinovú panvicu do rúry, kým sa rozohrieva.
 2. V jednej veľkej mise zmiešajte hladkú múku, kryštálový cukor, prášok do pečiva, jedlú sódu a soľ a všetko dobre premiešajte metličkou.
 3. Do misy pridajte 30 g roztopeného masla a cmar. Oddeľte žĺtky a bielky z vajec. Žĺtky pridajte k zmesi masla a cmaru, bielky odložte do inej misy. Metličkou premiešajte zmes žĺtkov, kým sa všetko nespojí.
 4. Nalejte zmes cmaru do zmesi múky a miešajte ohybnou stierkou, kým nie je väčšina múky mokrá. Pridajte bielky a jemne premiešajte, kým sa nezapracujú a nezostanú žiadne pruhy; nemiešajte príliš dlho. Nechajte cesto 10 minút odpočívať. Medzitým očistite a nakrájajte jahody na kúsky. Zvyšné o maslo nakrájajte na kúsky.
 5. Vyberte predhriatu panvicu z rúry. Pridajte maslo a krúživými pohybmi rozotrite po celej panvici, aby sa maslo roztopilo a pokrylo dno a steny. Preneste cesto na palacinku do panvice a rovnomerne rozotrite. Posypte jahodami, čučoriedkami a malinami rovnomerne po ceste.
 6. Pečte palacinku, kým nebude nafúknutá a zlatohnedá, 22 až 25 minút. Nakrájajte na kúsky a servírujte s ďalším maslom, javorovým sirupom alebo práškovým cukrom a ďalším ovocím.

Nadýchaná pečená palacinka s ovocím otázky a odpovede

Môžem použiť iné druhy múky ako hladkú múku?

Áno, môžete experimentovať s rôznymi druhmi múky, ako je celozrnná múka alebo bezlepková múka. Však, uvedomte si, že výsledná textúra a chuť môžu byť odlišné od pôvodného receptu.

Čo môžem použiť namiesto cmaru, ak ho nemám?

Ak nemáte cmar, môžete použiť 1 a 1/4 šálky mlieka zmiešaného s 1 polievkovou lyžicou citrónovej šťavy alebo octu. Nechajte zmes stáť 5-10 minút pred použitím, aby sa mlieko mierne zrazilo a získalo podobnú kyslosť ako cmar.

Je možné pripraviť túto palacinku dopredu?

Áno, cesto môžete pripraviť dopredu a uložiť ho do chladničky na niekoľko hodín alebo cez noc. Pred pečením cesto nechajte zohriať na izbovú teplotu, aby sa lepšie rozprestieralo a rovnomerne pieklo.

Môžem použiť mrazené ovocie namiesto čerstvého?

Áno, mrazené ovocie je dobrá alternatíva k čerstvému. Uistite sa, že ho pred použitím rozmrazíte a odsajte prebytočnú tekutinu, aby sa cesto príliš nerozmočilo.

Ako môžem urobiť palacinku bezlepkovú?

Na bezlepkovú verziu použite bezlepkovú múku, ktorá je dostupná v obchodoch. Uistite sa, že ostatné ingrediencie, ako prášok do pečiva, sú tiež bezlepkové.

Je možné použiť iné druhy ovocia?

Určite! Tento recept je veľmi flexibilný a môžete použiť svoje obľúbené ovocie, ako sú napríklad černice, broskyne, alebo jablká. Uistite sa, že ovocie je nakrájané na vhodné kúsky.

Ako dlho palacinka vydrží čerstvá?

Pečená palacinka je najlepšia čerstvá. Ak vám však zostane, môžete ju skladovať v chladničke v uzavretej nádobe až 2 dni. Pred podávaním ju ohrejte v rúre alebo mikrovlnnej rúre.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content