Preskočiť na obsah

Cesnakové uzlíky, s ich neodolateľnou kombináciou mäkkého, voňavého cesta a aromatického cesnakového masla, sú kulinárskym potešením, ktoré má schopnosť povzniesť akýkoľvek jedálenský stôl na novú úroveň. Tento pokrm, ktorý sa teší obľube po celom svete, má svoje korene v tradičnej talianskej kuchyni, kde cesnak a olivový olej patria medzi základné ingrediencie. Cesnakové uzlíky sú príkladom jednoduchého, no nesmierne chutného pečiva, ktorého tajomstvo spočíva v perfektnej kombinácii jednoduchých, ale kvalitných surovín.

Tieto malé uzly sú nielen vizuálne príťažlivé, ale ich vôňa a chuť sú takmer hypnotizujúce. Vyrobené z mäkkého, kysnutého cesta, ktoré je po upečení natreté bohatou zmesou rozpusteného masla, čerstvého cesnaku, byliniek a soli, cesnakové uzlíky sú skutočným kulinárskym umením. Textúra cesta je kľúčová – mala by byť ľahká a vzdušná, ale zároveň dostatočne pevná, aby si udržala svoj charakteristický tvar počas pečenia.

Čo robí cesnakové uzlíky takým obľúbeným, je ich všestrannosť. Môžu byť podávané ako predjedlo, doplnok k hlavnému jedlu, alebo dokonca ako chutné občerstvenie počas dňa. Sú ideálne k rôznym druhom polievok, šalátov, cestovín, alebo len tak, na popíjanie s dobrým pohárom vína. Navyše, proces ich prípravy ponúka nádherný zážitok z pečenia, kde môžete cítiť, ako sa vône cesnaku a čerstvého cesta miešajú a napĺňajú vašu kuchyňu.

Cesnakové uzlíky sú nielen chutné, ale ponúkajú aj pocit domácej pohody. Ich príprava a pečenie môže byť skvelým spôsobom, ako stráviť čas s rodinou alebo priateľmi, vytvárajúc spoločné spomienky v kuchyni. A keď sú konečne hotové, stanú sa stredobodom každého stola.

Ingrediencie na cesnakové uzlíky

Postup prípravy cesnakových uzlíkov

Príprava cesta

Do misy dajte sušené droždie a teplú vodu. Premiešajte a nechajte chvíľku postáť, kým sa nezačnú na povrchu tvoriť bublinky (asi 10 minút). Pridajte múku, olivový olej, 2  a ½ ČL soli, talianske korenie a cesnakový prášok a lyžicou alebo drevenou varechou mieste, kým nevznikne hrubé cesto. Pomocou mixéra s nástavcom na cesto mieste na stredne nízkej rýchlosti asi 12 minút, kým nebude cesto lesklé a elastické.

Kysnutie

Misu zakryte kuchynskou utierkou a nechajte odpočívať na teplom mieste, kým cesto nezdvojnásobí svoj objem, približne 1 hodinu.

Predhriatie rúry

Rúru predhrejte na 175°C a plech vysteľte papierom na pečenie.

Tvarovanie uzlíkov

Cesto premiestnite na pomúčenú dosku a rozdeľte na 18 rovnakých kúskov. Každý kúsok rozvaľkajte na 25 cm dlhý špagát a ľahko poprášte múkou. Každý špagát zaviažte do uzla, potom zatlačte voľné konce pod uzol a stlačte dokopy. Položte ich na pripravený plech švom nadol.

Druhé kysnutie

Kúsok potravinovej fólie ľahko nastriekajte olejom a voľne prikryte cesnakové uzly. Nechajte kysnúť, kým sa takmer nezdvojnásobia, asi 45 minút až 1 hodinu.

Príprava zmesi na uzlíky

Počas kysnutia uzlov pridajte do malej panvice maslo, cesnak a zvyšnú čajovú lyžičku soli. Keď sa maslo rozpustí, znížte teplotu na stredne nízku a varte, kým cesnak nebude veľmi voňavý, ale nesmie zhnednúť, asi 3 až 5 minút. Každý uzol potrite maslom a naneste lyžičku cesnakovej zmesi. Zvyšok masla nechajte v panvici.

Pečenie

Pečte, kým uzly nebudú ľahko zlatisté a prepečené, asi 30 minút.

Dokončenie

Do zvyšného rozpusteného masla vmiešajte petržlen, potom horúce pečivo potrite touto maslovou zmesou a podávajte teplé.

Čo sú cesnakové uzlíky?

Cesnakové uzlíky predstavuje pečivo, obvykle tvarované do tvaru malých uzlíkov potreté cesnakovým maslom.

Aké sú obľúbené náplne pre cesnakové uzlíky?

Najobľúbenejšou náplňou je zmes masla, cesnaku, byliniek a korenia. Cesnakové maslo môžete prípadne ochutiť petržlenovou vňaťou, bazalkou alebo parmezánom. Všetko závisí od vašich chuťových preferencií.

Sú cesnakové uzlíky vhodné pre vegetariánov alebo vegánov?

Áno, cesnakové uzlíky môžu byť prispôsobené pre vegetariánov a vegánov. Namiesto bežného masla môžete použiť rastlinné maslo alebo rastlinný olej a vyberať náplne, ktoré neobsahujú žiadne živočíšne produkty.

Ako dlho vydržia cesnakové uzlíky čerstvé?

Cesnakové uzlíky by mali byť spotrebované do 1-2 dní od prípravy, aby si zachovali čerstvosť a chuť. Ak chcete uchovať cesnakové uzlíky dlhšie, môžete ich zmraziť v hermeticky uzatvorenom obale. Pred zmrazením sa odporúča potrieť ich cesnakovým maslom a bylinkami, nechať vychladnúť a až potom zmraziť.

Môžem si pripraviť cesnakové uzlíky vopred?

Áno, môžete si pripraviť cesnakové uzlíky vopred a potom ich len ohriať pred podávaním. Po upečení a potretí cesnakovým maslom ich uložte v chladničke a pred podávaním ich zohrejte v rúre alebo mikrovlnnej rúre.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content