Preskočiť na obsah

Najlepší čučoriedkový džem, výborný domáci recept

Čučoriedkový džem je sladká a ovocná pochúťka vyrobená z čerstvých čučoriedok. Tento džem je populárny pre svoju intenzívnu chuť a vôňu čučoriedok, ktorá príjemne oživuje chuťové poháriky. Čučoriedkový džem je skvelou voľbou pre milovníkov čučoriedok, ktorí si chcú pochutnať na tejto sezónnej pochúťke počas celého roka.

Príprava čučoriedkového džemu začína výberom čerstvých a zrelých čučoriedok. Čučoriedky sa dôkladne umyjú a očistia od prípadných nezrelých alebo pokazených plodov. Potom sa čučoriedky rozdrví alebo môžu byť aj celé, podľa preferencie. Pridá sa cukor, ktorý pomáha vytvoriť sladkú chuť a konzervovať džem. Prípadne sa pridá aj citrónová šťava, ktorá dodá džemu sviežosť a oživuje chuť.

Čučoriedkový džem by mal byť uchovávaný na chladnom a tmavom mieste, čo mu umožňuje dlhšiu trvanlivosť. Je vynikajúcou voľbou pre rôzne použitia – od natierania na chlieb a pečivo po prídavok do koláčov, dezertov alebo ovocných šalátov. Jeho výrazná chuť a farba robia z čučoriedkového džemu obľúbenú pochúťku pre deti aj dospelých.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na čučoriedkový džem

[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy čučoriedkového džemu

Príprava čučoriedok

Čučoriedky umyjeme, necháme scediť v sitku a potom preložíme do väčšieho hrnca. Tyčovým mixérom ich rozmixujeme  a primiešame cukor. Ak nám nevadia kúsky ovocia v džeme nemixujeme alebo len časť rozmixujeme.

Varenie

Dáme na oheň a za stáleho miešania privedieme do varu. Pridáme šťavu z citróna a varíme ďalej na miernom ohni, kým nezačne hustnúť.

Chladenie

Keď začne hustnúť, spravíme test hustoty. Na malý tanierik, ktorý sme si zachladili v chladničke dáme malú lyžičku džemu. Ak dostatočne stuhne, džem je hotový.

Plnenie pohárov

Horúcim džemom naplníme sterilizované poháre a uzatvorené otočíme hore dnom.

[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na čučoriedkový džem

Najčastejšie otázky o čučoriedkovom džeme

Ako dlho môžem uchovávať čučoriedkový džem?

Čučoriedkový džem môže byť dobre skladovaný po dobu približne 1 až 2 roky, pokiaľ je správne uzavretý a skladovaný na chladnom a tmavom mieste. Je dôležité sledovať akékoľvek známky zmeny farby, plesne alebo plesnivého zápachu, čo by mohlo naznačovať, že džem je zlý.

Môžem použiť mrazené čučoriedky na výrobu čučoriedkového džemu?

Áno, môžete použiť aj mrazené čučoriedky na výrobu čučoriedkového džemu. Pred použitím ich je potrebné rozmraziť a odoberať nadbytočnú šťavu, aby sa zabránilo príliš vodnatému džemu. Postupujte rovnakým spôsobom ako pri použití čerstvých čučoriedok.

Môže byť čučoriedkový džem vhodný pre diabetikov?

Čučoriedkový džem obsahuje cukor, čo môže mať vplyv na hladinu cukru v krvi. Preto je dôležité, aby diabetici konzumovali čučoriedkový džem s mierou a v rámci svojho stravovacieho plánu. Môžu sa tiež zvážiť nízkosacharidové varianty.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie